News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

AFC

Quote from: Ionut on March 10, 2016, 08:20:14 PM
Reziliere. Firme de 2 lei.
Trebuia reziliat de la primul semn. E clar ca le da cu virgula. Toleranta cu astfel de companii trebuie sa fie zero.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

clau

Corsan nu are nimic in Romania nici macar o roaba sau lopata... Consinit e in insolventa si cu patron cercetat iar celelalte doua poate au un birou fiecare... Cum sa faca profit in acest contract daca trebuie sa subcontracteze aproape tot... Aici faceau profit UMB TS Porr Aktor si altii care au echipe formate , utilaje proprii experienta in RO etc. Cum pot castiga licitatii astfel de firme?? Asa cum a fost cu Bechtel... Era bine sa ne tinem de contract si aveam 415km de calitate chiar din 2013. Adevarat costa enorm dar cat ne costa ca nu avem autostrada... ?

Ciprianul

Ar trebui sa se implice ministrul transporturilor. Ce fac astia deja depășește bunul simț.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

bridge

Quote from: clau on March 10, 2016, 08:57:18 PM
Asa cum a fost cu Bechtel... Era bine sa ne tinem de contract si aveam 415km de calitate chiar din 2013. Adevarat costa enorm dar cat ne costa ca nu avem autostrada... ?
Nu zic de 415 km,dar daca desteptul de Sova nu rezilia("pentru binele Romaniei" :lol:) contractul cu Bechtel cel putin aveam acum(pentru o suma fixa) astia 64km finalizati .

Ciprianul

Zicea ministru transporturilor nu demult ca pe acest tronson vom vedea în maxim 30 de zile muncitori și utilaje. Nush ce sa mai cred și sa mai zic
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

clau

Parca 2004-2013 era pt 415 km pt 2,2 mild. Euro cu Bechtel. De asta spun ca daca respectam contractul in 2013 aveam autostrada... Ai dreptate Bridge ... Daca nu sovaiam aveam macar astia 64 km...

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

alecu26

Quote from: bridge on March 10, 2016, 08:47:19 PM
^^Nu prea au ce revendica,doar ordinul de incepere prea timpuriu si lipsa avansului.

dar parca aici am citit...si oare chiar postat de tine ca inca nu se uscase bine cerneala pe contract ca au depus primul claim. Nu mai stiu motivul. Evident ca sunt puerile motivele....dar banuiesc ca acolo cu sondele OMW, cu situatia mai proasta in teren decat expertizele de la licitatie tot se gasesc.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Nu prea inteleg ce le da cu minus. Structurile sunt incepute aproape toate, cele mai grele si mai scumpe sunt gata sau intr-un stadiu avansat. Grinzile sunt facute, cele pe care nu le pot folosi o sa gaseasca o solutie sa le bage la cheltuieli suplimentare. Terasament e deja pe 20 de km, aia mai grei, cu debleele dinspre Suplacu de Barcau. De la Chiribis incolo e ca-n palma terenul. Bechtel le-a lasat munti de materiale in organizarea de la Chiribis. Au licitat peste 70% din oferta CNADNR. Singura explicatie ar fi amatorismul, si atunci de acord, reziliere.

Ciprianul

@horatiu in 26 facem un material video cu zona sa le arătăm la constructori ce au de făcut, ce sa făcut și sa vadă lumea ce e mai ales în zona Suplacului
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horatiu.cosma

Sa speram ca vom prinde si ceva miscare pana atunci... O sa incerc sa ii trag de limba pe cei de la Consinit, poate imi dau ceva concret.

Ciprianul

#8876
Ia uitați aici...

http://www.bihon.ro/compania-oradeana-redolaj-va-da-asfaltul-pentru-autostrada-transilvania/1624554

Am văzut aceea stație în Episcopia Bihor. E chiar în spatele magazinului Real pt cei care cunosc zona. E la câteva sute de metri de viitoare autostrada. E destul de mare stația.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

bridge

Asta da capacitate,2000 t/h*10h*15zile=300.000t,doua saptamani de lucru.Trans Bitum pe partea aialalta,spaniolii mai lucreaza ceva? :lol:

Hercule

Azi am facut o tura de recunoastere pe viitorul tronson Campia Turzii - Targu Mures. Poze undeva mai pe seara, e destul de mult de munca pentru upload poze si postarea lor cu comentarii. Nu are rost sa va tociti F5, eventual doar acei care sunt interesati de evolutia lucrarilor agricole de primavara.  :lol:

As vrea ca de acum incolo, cei din zona Targu Mures / Iernut / Ludus / Campia Turzii sa incercam sa ne organizam cat de cat. Ii rog e cei ce vor sa contribuie la acoperirea sectorului CT-TgM sa imi trimita prin mesaj privat coordonatele lor, in ideea de a ne gasi, de a tine legatura si de a optimiza/organiza munca pe viitor.
Deșteaptă-te române!

clau

Hercule... felicitari pentru initiativa... abia astept sa va roadele muncii tale si a altora din zona... eu stau departe dar daca incep lucrarile, prin toamna sigur o sa fac o data traseul... :)