News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

GDPR

Si Mihaiesti-Suplacu se poate sparge in doua, sau chiar in trei: Suplac-Zalau (Meseseni), tunel si restul pana la Mihaiesti. Cea mai "simpla" portiune mi se pare prima, asa ca ar putea sa se apuce de ea relativ rapid.

horatiu.cosma

Probabil se va sparge in 5, dupa numarul sectiunilor de SF. De obicei la noi se scot loturi de 20-25 de km, de la Mihaiesti pana la tunel Meses ar fi spre 50 de km, deci cel mai probabil vor fi doua. De la intrarea in Salaj dinspre Mihaiesti si pana la Zimbor e o zona usoara, la fel cum e si de la Suplacu pana la tunel Meses. Singurele zone mai dificile ar fi de la Mihaiesti pana la intrarea in Salaj(centura Topa Mica), unele zone dintre Zimbor si Ciumarna, unde imi pare cam ciudat relieful pe maps si evident, tunelul. Dar nu cred ca se compara cu Aciliu, sunt localitati de-a lungul traseului si nu am auzit de la localnici sa fie dealuri miscatoare pe acolo.

tonică

eu nu am vazut niciunde un SF realizat pentru suplacu- mihaiesti, altul decat cel realizat de bechtel. Daca stiti imi puteti da de-un link, harta, detalii, orice?

horatiu.cosma


bridge

Quote from: horatiu.cosma on March 09, 2016, 02:15:00 PM
Probabil se va sparge in 5, dupa numarul sectiunilor de SF. De obicei la noi se scot loturi de 20-25 de km, de la Mihaiesti pana la tunel Meses ar fi spre 50 de km, deci cel mai probabil vor fi doua.
Sectiunea 1 :Topa Mica-Zimbor:13km;Sectiunea 2:Zimbor -Poarta Salajului:12km;Sectiunea3 Poarta Salajului-Zalau :11 km(fara tunel);Sectiunea 4 Zalau-Nusfalau:28km;Sectiunea 5 Nusfalau -Suplacu:13km.

marinul

Quote from: Ciprianul on March 08, 2016, 10:03:00 PM
@horatiu ce mai sti de Suplac Bors? Sau apucat de lucru sau sunt tot in organizarea de santier? Facem ceva pe 26 daca permite vremea,nu?

am trecut eu azi pe la Chiribis. nu prea exista organizare de santier sau vreun semn ca se misca ceva :(

Ciprianul

@marinul sti sigur unde e locul de organizare? Acel loc nu e la soaeaua principala.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

marinul

#8857
stiu sigur unde a avut bechtelul organizarea de santier, a fost unde urmeaza sa fie nodul rutier de la Chiribis. daca cunosti zona e la iesire spre Tauteu sau Popesti. scuze ca sunt pe tel acum , ca altfel ti-as arata o harta

Ciprianul

Cunosc foarte bine zona @marinul Oricum in 28 luna asta sper sa ajung si eu pe acolo si am sa vad daca pot vorbi cu cineva de acolo ca ceva muncitori sigur vor fi.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horatiu.cosma

A pus CNADNR-ul ceva poze pe FB de pe Gilau-Nadasel. Ar parea ca au cam terminat cu suprabetonarea la II.


bridge

#8860
Dupa 8 luni de la ordinul de incepere, Marea Lehamite continua pe Suplacu de Barcau-Bors:
-declaratia de proiectare;proiect tehnic;documentatie pentru autorizatie de construire;proiect tehnic pentru utilitati: nefinalizat;
-Organizare de santier functionala;tot personalul cheie mobilizat in santier:nefinalizat;

marinul

"cineva" din minister zicea ca s-au inteles asociatii intre ei, ca din martie ii vedem pe santier
uite ca e 10 martie si astia nu misca o buruiana

tare mie ca nici @Ciprianul  in 26 martie n-o sa vada nimic si nici n-o sa gaseasca pe cineva  :(

sper sa nu fie asa

alecu26

eram ferm convins. Alea cu proiectele, neintelegerile intre firme erau vrajeli. Când vrei sa lucrezi, lucrezi. Mai ales ca acolo pe 99% din proiect nu au probleme de acces, expropieri, utilitati, chiar si materialele de constructii sunt deja aprovizionate, etc.

Acolo le da cu minus nasol si nu stiu ce sa faca.

Cate revednicari sunt primite pana acum de la constructor? as zice ca minim cumulat depasesc 20% din valoarea de contract, si solicita deja minim 12 luni extensie de timp.
Drumurile noastre POATE;

Ionut


bridge

^^Nu prea au ce revendica,doar ordinul de incepere prea timpuriu si lipsa avansului.