News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

KnX

Progresele realizate în acest an și pe brațul estic sunt mari, văzând ultimele filmulețe și fotografii, de la Radu și videoclipul API din 23 august.
După ce am auzit și declarațiile ministrului Lucian Bode despre faptul că s-ar intenționa darea în trafic a brațului vestic (de la DN2 spre DN11 spre Onești) și parțial a brațului estic cu o porțiune din autostradă, cred că ar fi grozav dacă s-ar reuși finalizarea și darea în trafic măcar până la nodul de la Holt până la finele anului.
Pe porțiunea dintre Holt și intersecția cu DN2 la nord de Bacău, ar fi ceva mai mult de lucru.
Totodată, cred că ar fi posibilă și darea în trafic a brațului nordic dintre DN2 și DN15, spre Piatra-Neamț.
Pe acea porțiune lucrările sunt destul de avansate și tronsonul nu este prea lung.

horatiu.cosma

^
Cred că ne-am uitat la filmări diferite  :D. E mult mai mult de lucru pe sectorul de autostradă la sud de nodul cu DN2F decât la nord de nod. Pe sectorul nordic mai vorbim de câteva mii de metri cubi de umplutură, asfalt, parapeți, marcaje, șanțuri, structurile fiind finalizate. La sud mai au de muncă în câteva puncte la umplutură, iar podul peste canal (abia pe la mijlocul lui septembrie se va ridica tablierul lipsă, apoi suduri, predale, armare, betonare, borduri, hidroizolație, asfalt, parapeți, rosturi, marcaje) este pe drumul critic al sectorului de autostradă. Iar sectorul nordic 1+1 este drumul critic al proiectului cu podul peste canal, aia e lucrarea care 100% nu se va finaliza în 2020 decât dacă nu plouă deloc toamna asta și sunt peste 10 grade non stop  :lol:.

rocklee

Eu ...cred in UMBU....dar sa nu-i facem super oameni sau super firmă.....uitandu-ma pe filmare ....mai este mult de lucru....pe sectorul de autostradă...plus super podul peste Bistrița...eu sunt multumit si in martie  2021...ar fi super 23 decembrie 2020....
Mulțumesc de filmare...radu.alex...Api... :)

KnX

#4668
^
Horațiu, ce-i drept, eu m-am gândit doar la faptul că din ceea ce se vede pe videoclipul API, pe brațul estic dintre DN2 și DN2F la Holt, este asfalt, șanțuri și parapeți pe cea mai mare parte a acestui tronson.

Am văzut că la podul peste Bistrița - cel de 1,2 Km - lucrările sunt avansate și chiar tu spuneai pe 24 august că urmau să termine și suprabetonarea pe sensul către Holt, urmat de hidroizolația cu rășină și nisip.
Într-adevăr mai este mult de lucru la podul cu tabliere metalice la canalul peste Bistrița de la Ruși-Ciutea, apoi la pasajul peste DC86, în zona unde se va reloca stâlpul de la rețeaua de 400 KV și desigur, finalizarea pasajului peste DN2F de la Holt cu rampe etc.

Relocare stâlp rețea LEA de 400 KV Holt, Jud. Bacău:




Powered by API/PUM imgur uploader

Din ceea ce am văzut pe videoclipurile realizate de Radu, cât și cel de la API, postat pe 23 august, am văzut că la nord de Holt nu este mai deloc astfalt, cu excepția porțiunii de debleu care se intersectează apoi cu DN2 la Bogdan Vodă.
Și sunt mai mulți stâlpi de relocat la rețeaua LEA de 400 KV, operațiune care se pare că va începe mâine, 27.08 din ceea ce spunea electron.

Pe brațul nordic am văzut că lucrau deja la armarea grinzilor, pe partea dinspre est a podului, mai aveau de pus grinzile pe partea de vest și peste canal și toate lucrările ulterioare, așa cum le-ai descris pentru podul de la Ruși-Ciutea.
Ei lucrau la terasamentul dintre pod și sensul giratoriu care va trebui făcut la intersecția cu DN15.
Fără doar și poate, cum spuneai, cred că vremea va fi un factor determinant pentru avansul propice al lucrărilor pe toate aceste sectoare.
Oricum și oricât ar realiza în acest an credem că până în primăvara anului viitor UMB va reuși să termine lucrările în integralitate.
Time will tell..

ultrasbz


Ionut

Vine autostrada la Buzău!!! Au fost multe momente când mi-am pierdut speranța...

danpandrea

^Ești suspect de entuziasmat, Ionuț :D

Tot ce îmi doresc este ca licitația pentru execuție să nu fie la fel de longevivă precum cea pentru SF+PT.

Ionut

Eu am zis ca vine, nu și în ce deceniu...

Raducu Popa


pelan87

Multumim pentru filmare, R@du!

Iata ca acum putem afirma cu adevarat ca s-au deschis traficului primii metri de autostrada din Moldova.  :lol:

horatiu.cosma

Super filmarea, Radu, felicitări! Ce mă surprinde în mod pozitiv în fiecare filmare de la nodul cu 2F e respectul șoferilor fata de traficul de șantier, toată lumea da prioritate la trecerea basculantelor. Lumea chiar vrea autostrada asta. Ar fi interesant de văzut un detaliu cu montarea bordurilor pe poduri, pare că nu betonează conexiunea lor cu podul.

KnX

#4676
Mulțumim pentru filmare, Radu!
Chiar eram curios să văd cum se desfășoară circulația pe acele bretele.
Mai departe, spre nord, am văzut că au terminat de suprabetonat toate podurile și podețele.
Este cel de la pârâul Precista cu trecere peste DJ207F/Strada Mare, care este și hidroizolat și la care montează și bordurile alea prefabricate de pe laterale.
Pe videoclipul de la API din 23 august se vede că încă lucrau la hidroizolarea lui.
Mai avem și vreo câteva sute de metri de asfalt după aceea, la stratul de binder.
Urmează un pod peste un drum agricol, deja cu hidroizolație, unde însă lucrau la umpluturi, apoi la pasajul peste DJ207P au avansat deja vizibil la rampa de pe partea vestică.

Cum spunea și Horațiu, mi-a plăcut cum a trecut basculanta la pasajul de acolo, iar șoferul care a văzut-o a așteptat cuminte să treacă!

Îmi place că ei merg în paralel cu mai multe lucrări, echipe și diverse utilaje pentru tot felul de operațiuni.
Astfel că progresul este vizibil de la săptămână la săptămână.
Vorbind de săptămână, cred că următoarea (31.08 - 06.09) va fi săptămâna liberă.

Drive_140

Quote from: horatiu.cosma on August 27, 2020, 08:16:58 AM
..toată lumea da prioritate la trecerea basculantelor. Lumea chiar vrea autostrada asta
UMB a instalat acolo indicatoare de prioritate pentru A7. Nu este doar bunăvoință.


rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Dominik

#4679
Un adevarat ''balet'' pe beton  :) o incantare sa-i vz pe UMB lucrand !  :cheers:
You're in Steelers Country