News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

KnX

@Granata06
În partea stângă a imaginii, standul acela cu macarale și grindă se vrea a fi un banc de testare a grinzilor?

horatiu.cosma

https://www.facebook.com/411782165662463/posts/1681614908679176/

"Vă prezentăm o nouă filmare aeriană cu cei 30 de km ai șantierului centurii Bacău (16 km de autostradă și 14 km drum cu 2 benzi de circulație), proiect început în martie 2019 și care se află la un stadiu fizic de execuție de peste 70%.

Așa cum vă spuneam la mijlocul lunii iulie, tronsonul sud-vestic dintre DN11 și DN2 Sud (7,3 km de drum cu 2 benzi) este complet finalizat, fiind instalate până și băncuțele și panseluțele în spațiile de servicii. Deși ministrul Bode afirma că în mandatul dânsului nu va ctitori muzee rutiere în aer liber, realitatea ține să îl contrazică. Solicităm Ministerului Transporturilor și CNAIR să găsească de urgență mijloacele legale pentru deblocarea situației și pentru deschiderea traficului pe acest prim segment al centurii Bacău.

Pe restul proiectului ce include primii kilometri de autostradă din regiunea Moldova lucrările avansează într-un ritm foarte bun. Zilele următoare va fi finalizată placa de suprabetonare a podului de 1,2 km peste râul Bistrița, iar în următoarele săptămâni va fi ridicat tablierul metalic pe cele 2 structuri ce traversează canalul Bistrița. Realizarea umpluturilor, așternerea straturilor de asfalt, relocarea stâlpilor de înaltă tensiune, taluzarea cu pământ vegetal sau execuția rigolelor înaintează rapid, existând premisele ca lucrarea să fie complet finalizată cel târziu în primăvara anului viitor.

Salutăm mobilizarea și modul de lucru al celor de la UMB și ne exprimăm speranța că vom vedea în următorii ani multe alte șantiere care să urmeze exemplul acestui proiect."

zuma80

Filmarea lotului a avut loc la inceputul saptamanii trecute, avand in vedere postarea DRDP Iasi cu ridicarea grinzilor de beton de la supratraversarea canalului (in continuarea tablierului metalic), deci situatia la fata locului este mai buna in prezent.
Pentru A6!

horatiu.cosma

Da, azi termină suprabetonarea la podul mare. Dacă nu mă înșel, filmarea este făcută marți și miercuri, săptămâna trecută.

Dominik

Oricum, o sa fie peste 90% finalizata A la sfarsitul anului...bravo UMB. +1 pt filmare baieti  :popcorn:
You're in Steelers Country

Dominik

#4640
Video cu suprabetonarea podului mare peste raul Bistrita



Detalii cu finisoarele in actiune.

You're in Steelers Country


RaduC

Trebuie recunoscut ca UMB a adus niste tehnici de constructie foarte productive ți inovative pe santierele lor. Ma uit la grinda de nivelare, reglata pe șine laterale, inainteaza cu toată latimea podului.
Iar pe alte șantiere am vazut matriță de rigole sau borduri.

Bravo lor

dragos76

Apropos de asta, să le dăm totuși un mare minus legat de siguranța muncii la lucrările de la acest pod. Pe lângă lipsa căștilor, mi se pare extrem de periculos faptul că se lucrează la înălțime fără asigurare. Cel mai emblematic e suprins la min 6:15, cum trece pe acel podeț improvizat între cele două căi de rulare un lucrător, cu ambele brațe ocupate cu ceea ce pare masa de prânz.

Văd că la Șomiuș au reacționat la criticile ce le-au fost aduse și au corecta, sper să o facă și aici.

vancouver

#4644
^sau masã vibrantã ii mai zicem noi acelei grinzi de nivelare cu care niveleaza toata suprafata podului dupa betonare. (are un motor atasat, care o face sa vibreze; inaintarea de-a lungul sinei se face manual, prin rotirea unei manivele, asta fac cei doi de la fiecare capat)
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

VasiFlo

Odata suprabetonarea finalizata la podul peste Bistrita ( :gj:) mare parte din "focarul" de furnicute portocalii vor ataca podurile Rusi-Ciutea si podul de la Lilieci pe Ob 3. Acolo, tinand cont de volumul lucrarilor se vor relaxa  :bash: si in maxim 30 de zile von avea sfalt si cu rampele de acces terminate. Over all, intr-un termen optimist si cu  vremea de partea noastra  :badday:, de Craciun vom face liniute pe noua autostrada. Realist totusi, cu profesionistii din CNAIR  :depressed:, receptia va fi in primavara.
Si totusi sunt curios ce gandeste dirigintele de santier de la Pizza boy sau cel de la Aktor cand vede plaiesii aistea ma ca sunt ca in basmul cu Fat Frumos, cat au contruit ei in 6 ani, altii intr-unul... Intreb si eu pentru un priten... :headbash: :headbash: :headbash:
P..S. Poate reusesc sa fur saptamana asta cateva cadre de pe langa Bacau.

RaduC

^^ Asta cu siguranta muncii mi se pare si mie inacceptabil. Este practica generalizata pe mai toate santierele.
Ma uitam la ultima filmare de la actori, pe A10, si m-am luat cu groaza. Se plimbau pe tablierul metalic si pe pre-dale zici ca era New-Yorkul anilor 1920... iar nedesupt mai era si un curs de apa...

Duta C

Parca sunt imagini din germania....bravo lui Umbrarescu si baietilor lui pina la ultimul din santier....am o intrebare pt ca nus de meserie pt cei mai cunoscatori de pe forum:am vazut ca arunca dupa suprabetonare podului cu un praf crem la culoare-ce este si cum ajuta structurii?. Multumesc! :)

valer

Intrebare de noob. Ce se intampla cu trazitia de la 1 banda pe sens la 2 benzi, cand se va continua A7 in cele 2 directii, (Nord / Sud). Se va demola portiunea de drum si se va face un nod ca la orice autostrada. De ex acum la centura sibiu, vor trebui sa demoleze trazitia de la A1 la DN1 ca sa conecteze cu ce face Porr. La fel a fost si la Deva.

Gicuta2003

Cv sanse sa deie vreun lot in licitație spre execuție anul acesta pe A7 ?