News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

voicul

Pentru zgomot se poate limita la 100 cu radare fixe (bine care in RO nu exista), dar se poate.

@RaduC ce prezintii tu e decent - diferente de 1km:





Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

Acolo s-a evitat pe cât posibil zona de case și pădurea, un km în plus față de linia dreaptă. Unii mai trebuie să repete logica de clasa a9a, că evidentul a ajuns să fie interpretat pe dos mult prea ușor.

christyan

Chiar trebuie sa cautam atâtea scuze pentru  cocoasa?!  Ca vrancean mi se pare de neconceput asa ceva, nu cred ca sunt case prea multe de demolat(google maps imi da dreptate)  cel putin pe zona de est. Zona de N-E e mai aglomerata, si cum ar putea taia in doua ceva ce nu este un întreg?!  Degeaba Mandresti  e pe hârtie cartier al orașului, tot un sat rămâne! Acele terenuri sunt vizate de cei care vor să-si faca o casă cu grădină, nu de dezvoltatori imobiliari pentru a face un cartier rezidențial! Practic nu ai pentru cine construi, atata vreme cat populația scade in draci! 

usus

^^ cristyan și liviutatarus

Cocoașă aia de 4 km costă cel puțin 30 mil euro.
Asta înseamnă că se pot despăgubiri între 300-600 de case și tot se va economisii combustibilul respectiv poluarea  aferentă deplasării. Costul mai mare e suportat de toți cetățenii României dar poluarea va fi suportat de Focșăneni!

dr4qul4

Pe mine nu ma deranjeaza ca sunt 30mil E in plus acum. Din partea mea, sa ia banii astia si sa faca cate un pasaj la fiecare km. Le ajunge si de copaci palntati pe un val de pamant si pentru exproprieri suplimentare.
Problema mea e ca lungim drumul cu 4,3km. Daca lungim (ca nu vor autoritatile locale sa treaca A printre satele aceleasi comune) cu 100 m pentru fiecare comuna cu 2000 de locuitori, vom mari inutil distantele intre orase.
De exemplu, centura Bucuresti Sud de ce sa treaca printre Comuna Berceni si Cartierul Berceni?  Sau de ce trece intre Domnesti si teghes? Sau printre Clinceni de Olteni? Dar A2 care desparte comuna Cernica (2 sate la nord si 3 la sud)?
Sau doar cei din Focsani-Mandresti sunt mai cu mot?  Sau mai bine zis mai cocosati?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

usus

#3920
Pe mine mă deranjează cele 30 de mil. euro (care puteau să fie și 2 lei) pentru că o parte sunt din banii mei și mă deranjează și 4.3 km in plus pt că voi plătii prostia de fiecare dată când voi trece prin Focșani.
Cei care așteaptă ajutorul in fiecare luna nu ii interesează de unde vin banii si nu au nevoie de autostradă pentru că apar și locurile de munca. Odată cu locurile de muncă apar și opiniile. Aici cred că e interesul lui Oprișan pentru a tine oamenii sub talpa!

PS: Despăgubirile ar trebui sa le plătească cei de primărie care au aprobat puzurile și au dat autorizații de construcție cu toate că se știa din studiul de prefezabilitate din 2003 că pe acolo va trece autostrada.

PPS: Nu știu cine va construi acolo după ce la ultimul recensământ in Focșani populația a scăzut cu 27% cică 24000 de locuitori au plecat.

Drive_140

Cred, ca nu are sens sa cautati motivele logice. Este interes imobiliar (si/sau) interes de expropriei de teren pentru cocoasa.

"Poluare si zgomot" de la autostrada este numai o poveste pentru idioti. Probabil, oameni trebuie sa fie informati mai bine despre standarte ecologice pentu autoturisme in UE dupa 2025 (cand e gata autostrada). Si despre statistica de directia vantului in zona Focsani.


christyan

Degeaba mai despicam firul in patru, varianta mai ,,dreapta'' era solutia ideală la Focșani! Demolare trebuia la maxim 2-3 case undeva la intersecția cu 204D (cred),în rest era camp liber!  Poluarea fonica e o nonproblema acolo, doar câteva case aveau de suferit, orașul e prea departe ca sa se audă ceva !  Rămâne de văzut dacă ayatollah-ul de vrancea va vrea sa se ,,indrepte,, autostrada, nimic nu se face fara stirea si aprobarea lui, mai ales un obiectiv de asa anvergura! Eu cred ca acolo e cheia!

Cetatean

"Poluare si zgomot" de la autostrada este numai o poveste pentru idioti.

A se vedea cazul A1 Orastie-Sibiu LOT 2, unde un cei din Cunta au reclamat unde se reclama zgomotul si la juma de an dupa deschiderea autostrazii s-au montat ceva panouri FONO, desi initital in proiect pe acea zona nu erau prevazute. Cand stai langa autostrada auzi tot ;) c-i drept in timp te si inveti. Distanta autostrada prima casa 250, centrul satului 750 m.
La Focsani cred ca e doar o duma cu ceva combinatii romaneles, daca nu se justifica altfel. Ori pe terenul expropriat cu cocoasa are "baetii" mult teren, ori pe varianta dreapta vrea careva sa isi faca ceva 'blocuri"

dr4qul4

Cum sa faci blocuri langa statia de tratare a apelor uzate si langa abator, cand ai loc destul in celelalte parti ale orasului?
Iar baltile dintre penitenciar si statia de ape uzate par cam "statute". Adevarat rai imobiliar acolo.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Raducu Popa

#3925
Centura Bacau DN2-DJ119 07.05.2020

Intre timp, s-au montat indicatoare, parapete si s a amenajat partial giratoriul de pe DN2 zona N. Balcescu.


















Raducu Popa


voicul

Cred ca o sa avem o mare surpriza cand o sa zboare prima drona pe la BC.

+1 R@du.

Raducu Popa


Lyvyoo



Am reusit sa obtin un video de ieri din locul unde A7 va supratraversa DJ 204E, exact intre o zona de case, la nici 1km de Focsani. Filmarea este facuta de aici - https://goo.gl/maps/qTR9x3u9mdzBrzHw5
Incepand de la casele care se vad in stanga pe inceput de filmare avem o zona plina de locuinte individuale, urmand satul Petresti. Apoi camera se indreapta spre campul cu zona unde va veni A7 dinspre Mandresti / cocoasa si puteti vedea ca exact langa deja sunt doua case apoi alta la rosu si ce nu se vede este ca in spatele casei la rosu se afla blocul de pe care sunt luate imaginile din citatul de mai jos, adica un sir lung de locuinte si magazine, in jur de 1km,pana la intrarea in Focsani (giratoriul Petrom de pe centura). Pe finalul filmarii aveti si zona unde A7 se va continua spre nodul din partea de nord a Focsaniului.

Bun, de ce am postat asta? Combinand ce vedeti pe filmare cu ce vedeti in pozele din reply-ul citat mai jos, cred ca este evident ca argumentatia cu deranjul provocat de zgomot si poluare pt ca A7 ar trece
drept prin acel camp imens dintre Focsani si Mandresti ( https://goo.gl/maps/ziPL6MzprzdsD7rA6  ) este o mare prostie si intoxicare.  Adica aici se poate rupe in doua si polua fonic o zona deja dezvoltata, dar prin campul acela nu se poate trece.  Poate intervine si colegul topograf din Focsani, care postase mai devreme, sa aduca ceva argumente cu aceasta situatie pe masa.
 
Quote from: Lyvyoo on April 24, 2020, 06:06:00 PM
Din pacate nu am gasit fotografii mai noi din zona unde va trece A7 pe langa nordul Focsaniului (zona Petresti), ca urmare a cocoasei, Gmaps avand imagini din 2012 intr-o zona ce s-a umplut de vile si e gata sa se "uneasca" cu Focsani.
Dar, as vrea sa va arat totusi ce am gasit, pe pagina de Facebook a unui ansamblu rezidential ce se construieste la 100 - 300m de traseul unde A7 va intersecta DJ 204E Focsani - Petresti si la cateva sute de metri de centura Focsani / giratoriul Petrom. Localizarea locului de unde sunt facute fotografiile - https://goo.gl/maps/xPauNP2X3bpTJa2e6   Nu gasesc cadre spre E / NE / SE

Ce este interesant de observat e comparatia campului imens dintre Focsani si Mandresti (ex. Str. Magura, dupa Centura https://goo.gl/maps/ziPL6MzprzdsD7rA6  ) , pe unde ar fi putut trece autostrada "dreapta" si zona pe care cocoasa va trebui sa o taie, de mai jos. Se pune atunci intrebarea, daca aceasta zona din poze, in plina dezvoltare ca zona metropolitana a Focsaniului, va fi rupta in doua de A7, de ce naiba au evitat niste campuri goale intre Mandresti si Focsani si nu au luat-o pe traseul drept?

Vedere spre N, in stanga fiind viitorul nod A7 pentru Focsani



Vedere spre V / S-V centura  (se vede Focsaniul), alaturi este DJ 204E






Vedere spre N-V, spre directia nodului Focsani



Powered by API/PUM imgur uploader