News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.



fubu

Din ce vad autostrada(drum expres) A7 merge paralel cu A13 BV-BC, nu inteleg de ce nu au fost unite in zona Onesti pentru a prelua traficul dinspre focsani, galati, braila, tulcea spre brasov, daca ma lumineaza cineva...

vancouver

Traseul A13 nu este inca batut in cuie. Daca ai vreo propunere, pe threadul pentru A13 poti veni cu aceasta propunere.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

LauR

#3874
Lucrări de amenajare a girației de la intersecția Variantei Ocolitoare Bacău cu DN 11, Măgura

https://www.facebook.com/DRDPIS/posts/1094714757577079

DN2, intersecția cu DN11








DN11, intersecția cu DN2




Sursa: DRPD Iași

MihaiD

S-a plătit azi factura UMB de 62,3 milioane lei pe VO Bacău. Are cineva idee prin ce artificiu, în condițiile în care s-a depășit, prin plata asta, alocarea bugetară de 64 milioane lei?

Allex

^^Sunt si de la intersectia cu DN2 si de la intersectia cu DN11. Practic capetele obiectului 3. De multe ori descrierile update-urilor DRDP Iasi sunt incomplete. Dar nu e problema, primim toate pozele cu bucurie si daca trebuie, mai completam noi.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cosss

62.38 milioane lei achitate azi catre UMB.

voicul

Or fi doar pentru A7?

"Bugetul alocat acestui proiect scade anul viitor la 64 de milioane de lei, față de nivelul de 240 de milioane de lei de anul acesta."


alex8

E posibil sa fii mutat fonduri de la alt proiect.

cosss

Da, suma mai sus mentionata a fost achitata pentru A7. Nu stiu cata relevanta mai au sumele mentionate la inceputul anului, atunci cand s-a adoptat bugetul pe 2020, atata timp cat la rectificare se aloca fondurile necesare.
Același lucru se intampla si cu DX12. Suma prinsa in buget a fost deja depășită.

Lyvyoo

#3881
Quote from: Lyvyoo on April 28, 2020, 01:06:57 PM
Am si o promisiune de la USR VN ca vor face o notificare catre CJ Vrancea pentru a obtine informatiile de interes in cauza "cocoasei". PNL Vrancea tot da cu ignore, desi le-am trimis doua mesaje deja.
Nu vreau sa introduc subiecte politice, dar USR Vrancea a considerat oportuna dezbaterea si se pare ca se vor ocupa de subiect. Postarea lor se afla aici: shorturl.at/lnIU9

Interesant este ca majoritatea focsanenilor care comenteaza acolo (am urmarit subiectul si in alte parti), fara a fi hateari, isi doresc cocoasa, pe motive de poluare si zgomot tinute departe. Deci tind sa cred ca, in cazul in care primaria face o dezbatere publica, sunt multe sanse ca oamenii sa se pronunte pro cocoasa. Deci o eventuala decizie inteleapta ar trebui sa fie la CNAIR, nu la CJ/Primarie, care nu au niciun interes in an electroral sa "aduca zgomot si poluare in oras si sa pericliteze dezvoltarea ulterioara a Focsaniului" (am citat din opiniile des intalnite).
Si totusi, aveti coordonatele celor doua case mentionate de CNAIR in raspuns? Posibil sa am o portita si eu spre a vedea cui apartin.

TibiV

#3882
Daca nu vor galagie si poluare, atunci asa:
Quote from: vancouver on April 25, 2020, 09:33:31 PM
Mai exista o varianta, cea mai dreapta posibila, la distanta mai mare de Focsani.

Eu i-as ameninta pe cei de la Primaria Focsani ca mut traseul asa de departe SI NU FAC ABSOLUT NICI UN NOD LANGA FOCSANI (cel mai apropiat va fi la Tisita, cu DN24), in caz ca nu o lasa mai moale cu ocolul lor de doi lei:



Si daca Focsaniul vrea totusi acces la autostrada, n-au decat sa si-l finanteze singuri, cum a facut CJ Prahova la Gherghita.

Adaptam vechea zicala cu trenul:
Sunt orase pe unde trece autostrada.
Sunt orase de unde se aude auostrada.
Si sunt orase unde s-a auzit despre autostrada...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

StefanCelMare

Dacă nu vor poluare și zgomot (care oricum nu ar fi mai mare în oraș, pentru că A7 nu trece așa de aproape de oraș, ba chiar preia traficul de tranzit), eu propun să se dea prioritate unei variante care pleacă mai repede dinspre sud de lângă DN2, și se regrupează spre DN2 la nord mai lent.
Altfel spus, să îi ocolească binișor, cu noduri la mama naibii.
Ori vrei prăjitură, ori îngrașă, nu poți avea ce e mai bun din ambele opțiuni.
Să îi ocolească, zic, dacă îi deranjează.
PS - văd că a postat TibiV pe aceeași idee.

Lyvyoo

Cum aceasta varianta nu a fost luata in calcul la AMC1, "amenintarea" e ca si inexistenta.