News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

Poate s-a mai discutat...dar nu vad. Oare care e solutia acolo unde autostrada trece efectiv prin bucla care face urcarea pe acel pod peste canal? Podul nu pare afectat...dar clar breteaua trebuie relocata.
Drumurile noastre POATE;

Europiu

^ Nu îmi amintesc să fi văzut o discuție pe tema asta. Dar dacă tu, de meserie fiind, îți pui întrebări, noi ăștialalții ce să zicem?  :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

voicul

Te referi la canalul de fuga de aici

De pe forum am inteles ca va fi relocat podul.

Europiu

O soluție logică deși scumpă (?) ar fi un viaduct care să înceapă pe la 4:55 în filmare și să se termine după linia de înaltă tensiune pe partea cealaltă a canalului.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

greu de crezut ca va fi relocate. Sau in fine...nu e usoara relocarea. Pe un capat e clar impus capatul de pozitia strazi...iar pe celalat curba e facut si asa la limita sa poti ajunge iar la strada. Un pod nou mai oblic dar mai lung ar rezolva insa situatia.

In rest...un pod mai lung pe autostrada...tot ar trebuii cumva breteaua aia sa se strecoare printre pile sau macar pe sub pod, si sa revina pe traseu. Ca e o problema o dovedeste si faptul ca nu sunt atacate lucrarile la pilotii forati. Probabil e cam ultimul pod ramas neatacat.
Drumurile noastre POATE;

usiabc

^^
Nu e atacat ca pe partea cealalta de canal mai sunt de demolat case.
Unde este drumul comunal de la RusiCiutea au trasat cu vopsea c-am pe unde ar trece autostrada.

Allex

Se va reface/retrasa curba. In momentul de fata la podul peste canal se afla doua foreze, una Zublin si una UMB. De drum inca nu s-au atins.





Powered by API/PUM imgur uploader
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Dominik

Lucrări pe șantierul Variantei Ocolitoare Bacău











DRDP Iasi

You're in Steelers Country

rota

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a achitat pe 20 august suma de 59 milioane de lei către Spedition UMB. Aceştia sunt primii bani plătiţi pentru lucrări la Centura Bacău, ce conţine prima bucată care se construieşte din Autostrada Moldovei (A7 Ploieşti – Paşcani).

08.08.2019   CNAIR   260002385   08.08.2019   SPEDITION UMB   59.242.128,44

RaportROGOP
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

RobertH

Quote from: adrian rosca on February 09, 2019, 05:07:00 PM
Quote from: adrian rosca on January 31, 2019, 10:18:43 PM
Propunere alocare bugetara 2019: 70 milioane lei.

Si aici creste alocatia la 203 milioane.

Is curios daca o sa ii termine, ar reprezenta 30% din proiect.

reed

Ma uitam in memoriul centurii Bacau,astia stiu reglementarile de viteza din Romania?




Powered by API/PUM imgur uploader

Europiu

^ Cred că îmi amintesc, dar dacă greșesc nu da(ți) cu pietre, cum ne explica mai demult vancouver că viteza de proiectare poate (și e chiar recomandabil) să fie mai mare decât cea maximă legal. Rolul infrastructurii fiind de a-i asigura chiar și unui bizonaș, unul nu foarte furios, o marjă de siguranță.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

raduac

Aceea este viteza de proiectare, nu are legătură cu limitele impuse prin codul rutier. Care pot fi schimbate la o adică. Poate fac limită 140 km/h pe autostradă ca în BG, de ex.

Raducu Popa

Astazi, personalul UMB lucra de zor. Sunt progrese vizibile in zona intersectiei cu E85, in Nicolae Balcescu. .




vm75

Au inceput forajele in zona canalului de fuga Rusi-Ciutea. Se lucra de dimineata cu doua foreze



In zona respectiva era activitate foarte sustinuta si la terasamente, am vazut ca  intinsesera pe o portiune de cateva zeci de metri si un strat de geotextil.