Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Goldmund

Arata frumos parcarile, dar cum ar arata sa fie dotate si cum trebuie... Poate in acest an va fi gata A1 de la granita pana la  Mănăștur, si mai bine ar fi pana la Marginea.

bogdymol, super poze, ca de obicei.


NordKapp

Numai eu am impresia că sunt cam prost gândite parcările? Adică locurile pentru mașini mici sunt mai departe de toalete decât cele pentru TIR-uri iar în una din poze se văd câteva locuri de parcare pentru TIR-uri în care la plecare șoferul trebuie să dea cu spatele ca să iasă din parcare.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cozak

Quote from: TibiV on October 02, 2015, 12:09:07 AM
Doar UMB-ul ştie...
Dar cred că desenul tău e corect, 706A va face dreapta pe sub podeţ dar va rămâne şi traseul actual dar numai până la baraj, pentru cei care îl traversează. Practic vor dezfecata actuala intersecţie de la capătul barajului..
Da, DN706A va fi deviat sub podetul care acuma se face in dreapta si va merge pe langa holda de steril.

nicolaem

Quote from: adiarc on October 02, 2015, 01:28:54 PM
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Petitie+la+presedinte+pentru+autostrada+Sibiu-Orastie

Cred ca nu ar trebuii sa stam tot cu mana întinsa....un orășel ca si Cugirul , isi poate permite , singur , realizarea unei asemenea conexiuni....daca si-ar pune mintea la contribuție si sa acceseze fonduri europene , ar putea chiar sa faca si un drum de legătura cu , Cugirul , care sa ocolească Vinerea , dupa cum spunea odată , parca Alecu.....

nu prea vad din punct de vedere legal cum poate primaria din Cugir sa contruiesca un nod de autostrada pe teritoriul comunei Sibot, iar pt centura Vinerea ( aprox 4km ) nu stiu cat de oportuna este. Industria locala genereaza vreo 5 tiruri pe zi. asta nu justifica investitia. Nu ma extind ca ies din zona topicului, dar economia din Cugir duce lipsa de spatii noi (amenajate tip parc industrial) pentru deschiderea unor noi facilitati de productie. Cu legatura la autostrada totusi sta destul de bine, chiar daca nodul era ar fi foarte bun.

dorum

ei, na...
Hadeti sa ramanem in sfera realitatii si sa nu ajungem sa fim absurzi...
N-are Timisoara conexiune cu A1... acu' nu ca-s timisorean, dar macar sunt realist...
Ce treaba are conexiunea directa a Cugirului cu A1 cu realitatea? Nici una, nici macar nod rutier nu se justifica....

gymi

Quote from: x12cbulz on October 02, 2015, 04:18:18 PM
Sunt din Cugir si acolo este si fabrica Mercedes (cutia de viteza). Deabea astept iesirea la autostrada. Ar impulsiona un investitorul startegic Mercedes sa ramana si sa creeze si alte locuri de munca.
Din punctul tau de vedere cei 5km de la Sibot la intrarea pe autostrada vor impulsiona Mercedesul ?
Eu nu cred .Nu are absolut nici un sens iesirea pe autostrada la Sibot.
Un drum de ocolire la Vinerea ar scurta timpul de acces la autostrada la aproape jumatate.Dar cu primarul Teban care este din Vinerea asta nu o sa se intimple niciodata.


steda

Cum mai este cu lotul 3 Sibiu-Orăștie? Se mai lucrează/nu ? Are cineva informații/ poze? Aș avea nevoie in 3 saptamani să merg pană în Arad si m-ar ajuta acest lot..

TibiV

Fii fericit dacă te ajută de Crăciun... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

#24326
Nu-mi propun sa fac pe dashteptu' dar am o nedumerire:
Ziaristii de la ziarulactualitatea.ro se mai uita la ce formulari compun ?
Mostra: "Dorin Mărăşoiu, vicepreşedinte CJ Argeş, reprezentantul Argeşului în relaţia cu CNADNR a declarat că nu mai este niciun dubiu că Autostrada Piteşti – Sibiu nu se va realiza."

A nu avea niciun dubiu asupra a ceva ce urmeaza sa se intimple, echivaleaza cu a spune ca esti deosebit de sigur ca acel lucru se va intimpla. Daca vicele CJAg nu mai are niciun dubiu ca PiSi nu se va realiza, inseamna de fapt ca e sigur ca A nu se va realiza. In cel mai bun caz, formularea initiala pe care ziaristul o concepuse era ca "nu mai are temeri ca PiSi nu se va realiza", ceea ce era cu totul altceva.

Bogdymol, super filmarile tale din drona la parcarile de pe Ar-Tm. Demult astept asa ceva. Facem o figura frumoasa la inaugurarea Izvin-Sanovita, cu filmare de pe autostrada si ridicarea dronei la structuri (pasaje, noduri, parcari) cu revenirea dronei pe masina la punct fix si continuarea parcurgerii lotului ?
Common sense will get you far !

TibiV

Quest, cred că nu a comentat nimeni tocmai pentru că este o non-stire...
Ştim că se fac studii geo.
Ştim că de nevoie CNADNR va face PiSi.
Tot ce am aflat nou este numele unui vice din Argeș.
Wow...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

teocharis

Quote from: Quest on October 03, 2015, 01:20:23 AM
Facem o figura frumoasa la inaugurarea Izvin-Sanovita, cu filmare de pe autostrada si ridicarea dronei la structuri (pasaje, noduri, parcari) cu revenirea dronei pe masina la punct fix si continuarea parcurgerii lotului ?

se inaugureaza ciotul Izvin-Sanovita anul acesta in Decembrie?

Quest

#24329
Eu zic ca da Teocharis, TS si-a luat angajamentul ca termina lotul TL2 anul acesta, mai mult NGC20 ne-a semnalat saptamina trecuta cred ca TS a emis o factura mamut de 122,7 mil. lei (pe care n-ar fi emis-o daca n-ar fi avut certitudinea ca va fi platita, ptr ca altfel s-ar fi incarcat cu TVA), asadar se reduce gap-ul deja istoric pe TL2 dintre stadiul fizic vs. plati.

Din pacate TS pare sa fie campionul optimizarilor (constatare corect facuta de Horatiu dincolo pe A10), optimizari ale PT fata de SF care inca nu stim daca in timp nu se vor intoarce impotriva noastra. Sa speram ca derularea acestor lucrari pe baza de YELLOW FIDIC nu se va dovedi paguboasa...
Common sense will get you far !