Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

radutm

Quote from: Ionut on August 16, 2012, 01:21:29 PM
@radutm: multumim pentru update! Se pare ca lucreaza, corect? Desi cam anemic... sau nu se vede bine din poze. Nu pare mare lucru de facut, terasamentul parca e cam gata, deci ar veni ceva balast stabilizat si asfalt (sau cum se reabiliteaza un DJ?) si se poate da drumul. Ar putea fi gata in 2-3 saptamani... dupa mintea mea de neprofesionist.
Din punctul meu de vedere se vede un avans substantial. Nu cred ca ar fi dificil ca la data punerii in folosinta a tronsonului UMB sa fie si ei gata. Pe 20 nu cred ca au cum, dar pana la sf. lunii, chiar si sub forma provizorie, cred ca se poate.
cont inchis

vchira

Quote from: sebba on August 16, 2012, 01:44:54 PM
multumesc ptr info

asta vroiam sa stiu, daca pot folosi lotul asta ptr a ajunge direct din capatul actualei autostrazi (giarmata) la izvin, fara sa mai "ies" de pe A1 si sa iau DN6 din centura timisorii

danke
gerne wieder!

Ionut

QuotePrimul tronson din autostrada Timişoara-Lugoj e aproape gata

,,Situaţia pe by-pass Timişoara a acestor zile este bună, ritmul alert, tronsonul, în toată lungimea sa, are stratul de asfalt binder aşternut, parapeţii mediani sunt aproape de finalizare, viaductele de pe autostradă finalizate şi racordate la asfalt, iar rampele de acces şi coborârile de pe overpass-uri sunt în stadiu de finalizare, ultimele două faze înainte de darea în funcţiune sunt aşternerea completă a stratului de asfalt-uzură şi marcajele aferente. Problema rămâne în continuare nodul rutier de la Giarmata, a cărui subtraversare nu a fost finalizată (parte din proiectul Timişoara-Arad). În situaţia actuală accesul pe autostradă se va face, momentan, printr-un giratoriu, iar accesul de pe DN 6, între Izvin şi Remetea, tot de pe un giratoriu", spune Popovici.




















sursa: Ziua de Vest

bogdymol

Multumesc tuturor de poze :cheers:

@boer_escu: poza cu viaductul e mortala! Daca voi trece vreodata prin zona poate ne intalnim sa facem o sedinta foto la autostrada impreuna :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Frumoase pozele!
Fata de saptamana trecuta de la vizita mea am vazut ca pe un pasaj deja s-au pus balustradele, pe nod deja se poate urca (data trecuta mai aveau de pus inca pamant) si inca un pasaj incepe sa fie asfaltat. In rest cam la fel, bretelele de la nod nu s-a pus inca ultimul strat de binder, parapetii mediani sunt la fel ca la ultima vizita, cam 90%, niciun parapete lateral, nu s-a terminat de pus stratul de uzura desi la ultima vizita au inceput turnarea pe o mare parte.
Mai are rost sa merg zilele astea prin zona?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

#2945
Fain ca se vad progrese la Giarmata.

boer_escu

Mulțumesc tuturor pentru aprecieri! :cheers:
Revin cu continuarea imaginilor de ieri, de data asta cu lotul 4 al celor de la Astaldi.
S-a realizat deja sensul giratoriu de la baza hulei Săcelului, după ieșirea din Cristian spre Sebeș:

By boer_escu at 2012-08-16
Aproximativ aici vor începe viaductele gemene dinspre Cristian (porțiunea neatacată încă de Astaldi):

By boer_escu at 2012-08-16
Viaductele gemene in preajma viitorului tunel:

By boer_escu at 2012-08-16
Aproximativ în zona viitorului tunel (scuze de copac... cred ca am făcut poza din mersul mașinii, altfel nu-mi explic nici eu...) :oops:

By boer_escu at 2012-08-16
Zona dinainte de tunel, înspre Sibiu:

By boer_escu at 2012-08-16
Idem:

By boer_escu at 2012-08-16
Viaductele gemene în partea dinspre Sebeș:

By boer_escu at 2012-08-16
Idem:

By boer_escu at 2012-08-16
Supratraversarea autostrăzii de DJ către Mag și pasajul peste calea ferată Sibiu-Sebeș

By boer_escu at 2012-08-16
Ușor, în zare, viaductul răsărea...

By boer_escu at 2012-08-16
La nodul Săliște, pasajul peste calea ferată:

By boer_escu at 2012-08-16
Începutul lotului 4 la Săliște:

By boer_escu at 2012-08-16

boer_escu

Aș vrea să văd și eu în presa noastră următoarea știre: 'Iată cum se poate lucra în România' - viaductul de la Aciliu la 4 luni și o săptămână distanță:  :gj:



Uploaded with ImageShack.us

udar


sebba

pai presa noastra e pusa pe urmarit scandalurile natantocilor de la conducere, pe cautat elodii si alte baliverne de emisiuni care fac audienta si indobitocesc poporul.
avem o "mass-media" la fel de handicapata ca si clasa politica.

oricum, macar aici, multumiri celor care isi fac treaba in tara asta!
Sailing away! S/Y Haimana

savagedanyro

din pacate "tabloidizarea" tarii e completa si complexa.
TIMISOARA 2021 !

nenea_hartia

@boer_escu: ,,O magine face cât o mie de cuvinte"...  :cheers:

Ionut

@boer_escu: minunate pozele, multumim!

Quote from: iuli on August 16, 2012, 07:32:54 PMMai are rost sa merg zilele astea prin zona?

Daca nu este un efort pentru tine eu zic ca poti merge... niciodata nu avem prea multe poze. :D Poate afli si data exacta cand dau drumul la circulatie, cum stau la Giarmata etc.

Ionut

QuoteAdio trafic infernal în Sebeș? Primarul Alexandru Dăncilă susține că există șanse ca lucrările la centura ocolitoare să se finalizeze în 2012

"Dacă vom avea o toamnă lungă, constructorii ne-au informat că există șanse ca lucrările la centura ocolitoare să se finalizeze până la sfârșitul anului. Dacă, în schimb, vremea nu va ține cu noi, tronsonul va fi redat circulației în primăvară. Oricum, în zonă se lucrează 24 de ore din 24 iar deja au fost turnate și primele porțiuni de asfalt".

sursa: Alba24.ro

savagedanyro

asta ar fi intr-adevar o mare realizare.
"Urasc" Sebesul, desi e un oras foarte frumos, din cauza inexistentei acestei centuri.
TIMISOARA 2021 !