Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 30 Guests are viewing this topic.

rocklee

poate vedem o filmare aieriana inainte de inaugurarea arad nadlac  ...eurocopter pote ne faci o surpriza  :D :D

ciprebbe

Nu mai ai ce sa vezi de sus, doar asfalt pe tot lotul.
Pastram banutii pt santierele mai intarziate unde se vede progresul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AUT_XY

What is the "CIC Pecica" ?

What is the Function of the Building?


It seems from the pictures, that the Builder will be really ready with the Highway-Part  Pecica - Arad and the Border ready until Middle of July.

stent76

#22113
^
centru de intretinere si coordonare (CIC). Maintenance and coordination facility

mariansb

#22114
Nu mai sunt semafoare în Șoimuș.Am trecut azi pe la 17.30.
Din ce am vazut, venind pe drumul județean ,se lucra bine , în mai multe puncte ,pe lotul UMB.
Era activitate bună și pe lotul 3 Aldesa&Comsa . Au avansat la nodul Ilia , au decopertat și pe lângă calea ferată și erau multe utilaje mai încolo spre Câmpuri Surduc.Am și ceva poze, o să le pun sâmbătă sau duminică.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

AUT_XY

Does anybody now if still the "roadworks" at the Autostrada beginning-point at Deva, where the bridge goes over the river Mures,
still go on?

If yes, how big are this roadworks? Can i loose there much time?

spy_flo

Yes,there are still roadworks going on but you shouldn't loose more than 10 minutes

marcelbanu

#22117
A 1 lot IV UMB, Ilia - Șoimuș, 19 iunie 2015
Au început lucrările în zona barajului de la termocentrala Mintia...
Fundație pentru zidul de sprijin...

















Lucrările văzute de pe malul opus...



Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

AUT_XY

Quote from: spy_flo on June 20, 2015, 07:46:34 AM
Yes,there are still roadworks going on but you shouldn't loose more than 10 minutes


Hmm, thank you for the Info.
Is there the bridge being repaired or what?

Does anybody know, how many weeks or months thos road construction will still go on?
Is there any schedule for it?

spy_flo

Well,as far as I know, there is no schedule because they didn't have a clue about what exactly is damaged on main structure, beneath the bridge. My guess is another month of work at least . One lane is finished and second one is under construction.

cutter

Pozele de mai sus (mulțumim pentru ele!) sunt în zona haldei de steril, unde după cum știm proiectul a fost blocat un an de zile. UMB a susținut că este afectată stabilitatea haldei de steril și la un moment dat propusese un pasaj/viaduct de 45 de milioane de euro ca soluție.

Din ce văd eu este loc destul între Mureș și DJ706A acolo unde se lucrează acum și pe unde va trece în cele din urmă autostrada, așa că nu înțeleg, care era de fapt problema că acolo unde se face acum autostrada nu pare să afecteze în niciun fel halda de steril. Nu era inițial traseul pe acolo și l-au schimbat ca urmare a discuțiilor? Are cineva planșele din SF?

Eurocopter

@cutter

Problema era de fapt suplimentarea actualului contract. Nu a tinut figura asa ca la loc comanda, se face proiectul initial. Asta cu halda de steril facea parte din categoria lilieci, castori, morminte, capcauni, etc.

reed

@eurocopter :))) căpcăuni :lol: .you made my day

cutter

Poate cineva să posteze planșele din studiul Diwi din zona haldei de steril să ne lămurim ce era în SF?

AUT_XY

Thank you for the informations !