Author Topic: Autostrada A1 Bucuresti-Nadlac  (Read 8378854 times)

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

mishu77

• Executive
Re: Autostrada A1 Bucuresti-Nadlac
« Reply #2760 on: August 05, 2012, 11:15:19 AM »
esti la tesa, la blue air sau romstrade?
iti dau prima de duminica?

In primul rand nu sunt de la nici unul dintre cei enumerati mai sus, domeniul meu de activitate nu are nici o treaba cu infrastuctura sunt doar un om ca si restul care isi doresc autostrazi in tara asta. Departe de mine gandul de ai lauda, tot ce am zis e ca mi se pare un lot usor fara prea multe lucrari mari de arta. Clar ca nu sunt in grafic, dar nici chiar numai pamant decopertat nu este. Si dupa cum se pare nici terasamente prea mari nu au. De fapt nu au nici organizari serioase de santier si miscarea e slaba.

Sigur ca situatia vazuta de jos o fi mai jalnica decat de sus, dar daca au turnat balast stabilizat chiar si de ochii lumii insemna ca terasamentul este foarte jos comparativ cu Deva - Orastie unde are 4m (probabil ca nu peste tot). De aia intrebam daca stie cineva ce lucrari de arta au de executat si cat de inalt o sa fie terasamentul.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #2761 on: August 05, 2012, 11:25:25 AM »
De aia intrebam daca stie cineva ce lucrari de arta au de executat si cat de inalt o sa fie terasamentul.

Au un lot foarte usor, insa sunt f mult in urma. Este foarte greu sa recupereze pentru a fi gata in martie 2013, din ce vad eu. Norocul nostru este ca nu au nodul de la Pecica. Au insa drumul de legatura spre Nadlac - fara el chiar daca ar fi gata autostrada nu s-ar putea circula.

Din ce se vede in film terasamentele nu sunt gata, nici toate podetele. A se vedea prin comparatie lotul Alpine (au si doua noduri de facut, unul foarte mare cu Arad bypass) care e mai greu si care este mult, mult mai avansat.
« Last Edit: August 05, 2012, 11:28:50 AM by Ionut »
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 747,95 km | contractati 206,33 km | in licitatie 16,30 km!
Evenimente: nimic la orizont

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #2762 on: August 05, 2012, 11:26:12 AM »
@mishu77: Romstrade nu are terasamente inalte, deci la capitolul asta sta bine. Din pacate, ceea ce ia foarte mult timp reprezinta lucrarile din beton (adica pasajele). Adica, mai exact, 6 pasaje peste autostrada (drumuri judetene + drumuri agricole) + 18 podete. Sa zicem ca podetele se fac mai usor si mai rapid, dar pasajele iau timp destul de mult, iar eu, din deltaplan, am vazut doar in 2 locuri coloanele forate+betonate, si inca in 2 locuri cum se forau coloanele pentru fundatii. Uita-te in schimb la Alpine cum stau cu pasajele. Cam peste tot sunt deja si grinzile montate peste...

La 11:48 cred ca era o groapa de imprumut.

@ionut: multumesc si eu pilotului pentru ajutorul acordat in realizarea filmarii. Cand ne-am apropiat atat de mult de asfalt am crezut ca vrea sa il si atinga... dar nu s-a intamplat asta. Legat de zonele alea "peticite"... habar n-am ce-i cu ele.

PS: jumatate din muncitorii de pe santier ne-au facut cu mana :lol:
Lived, Been, Drove in: A B BG BiH CH CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IRL L M MNE P PL RO RSM S SK SLO SRB UK V
+ Hong Kong, Macau, Singapore, United Arab Emirates & United States of America
my clinched highways
My wife has just started a travel blog. Check it out here: makeitcount.blog

lautaxi

• Senior
« Reply #2763 on: August 05, 2012, 11:32:42 AM »
Super filmarea...
Eu cred ca Romstrade va termina totusi in loc de aprilie 2013 in iulie 2013 iar Alpine  in noiembrie-decembrie anul acesta pot da drumul la trafic.

mishu77

• Executive
« Reply #2764 on: August 05, 2012, 11:37:42 AM »
@bogdymol Mersi de clarificari. Cu un pic de mobilizare lotul ala e relativ usor de terminat, nu am vazut relocari de utilitati (doar intr-un singur loc am vazut parca niste stalpi de curent) deci e ciudat de ce nu se moblizeaza.... Lotul Alpine e clar mult mai greu cu lucrari de arta destul de ample (la trecerea de cale ferata Arad - Nadlac parca se observa ca fac tunel din beton).

BoGDaN

• Ambassador
  • *
« Reply #2765 on: August 05, 2012, 12:41:05 PM »
Superba filmarea, superb efortul, mii de multumiri...bogdymol ca intotdeauna, professional-guy.
Cu privire la lotul Romstrade vedem precedentul A3. Sper sa nu intarzie atat. Acest tronson este foarte usor de construit. Oare de ce tace CNADNR? Eu cred ca se stie la Bucuresti in ce stadiu se afla lotul Romstrade. Si de ce nu se ia masuri? Aprilie 2013 este total nefezabil. La cum se misca inceputul sau mijlocul lui 2014.
Pe de alta parte haideti sa ne gandim si altfel: Si terminata autostrada, nu va face legatura cu M43. La Mako intri de drum national, la Pecica pe autostrada. Mako-Nadlac era planificata prin 2014 nu?
Sper din tot sufletul ca sa nu se mai amane licitatiile pe 20 august.
Organizarea de santier a Romstrade ....e o gluma proasta. Cand il vad pe Silaghi in inspectie pe acest lot si apoi pe lotul Alpine? Este o rusine si o mizerie ce se intampla, gandul imi zboara la complicitate... Nu as vrea sa vorbesc de puscariabili....
 Jos palaria Alpine Bau. Omenii astia merita aplauze. :cheers:

un edit pentru coloana sonora extrem de frumoasa a lotului 2....ambianta germana direct proportionala cu realizarile constructorului germanic!!!
« Last Edit: August 05, 2012, 01:29:49 PM by BoGDaN »

tonică

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #2766 on: August 05, 2012, 01:24:17 PM »
In primul rand felicitari bogdymol si asemeni pilotului. Cred ca v-ati distrat de minune... :D

Remarc chiar ca ati trecut granita si ati filmat si pe la unguri. M-am bucurat caci astfel s-a elucidat cumva si ce discutam mai dedemult cu nenea_hartia pe aici legat de coada aceea mica de decopertari de pe teritoriul maghiar. Se vede clar ca s-a lucrat, ca exista decopertare pentru vama la ei si mai incolo un pic, aproape un km decopertat. Totusi aceea denivelare nu pare terasament ci mai degraba lipsa decopertarii ori maldar de pamant rezultat din decopertarile de langa granita. So, caz elucidat! ;)

In rest, felicit romstrade pentru munca depusa, e o placere sa vezi ce au realizat. Totul aduce nitel cu viitoarea pista a aeroportului privat pe care si-l doreste şefu'.. :D Au si turnat asfalt la o adica asa ca blueair-ul are deja pista asigurata daca nu-i mai primesc aia pe arad ori timisoara... :D

La Alpine insa trebe sa schimb tonul intr-unul serios caci emana profesionalism si seriozitate. Teoretic ar avea cum sa dea drumul in noiembrie ori decembrie segmentului arad-nod pecica. Doar ca in aceeasi perioada avem iar alegeri si cine stie ce ne-or mai rezerva tălâmbele noastre oglinzi politice.. :(( In plus la un moment dat, dupa nodul de la pecica am vazut si-un mic DSV pe-acolo, sper sa dea cineva cu semnatura ca sa nu se opinteasca fix intr-un catun...

anacronox

• Count
  • Ambassador
  • *
« Reply #2767 on: August 05, 2012, 02:23:23 PM »
Diseara surpriza mare din zona viaductului de la Aciliu:D

Fili

• Junior
  • **
« Reply #2768 on: August 05, 2012, 04:36:56 PM »

...Cand ne-am apropiat atat de mult de asfalt am crezut ca vrea sa il si atinga... dar nu s-a intamplat asta. Legat de zonele alea "peticite"... habar n-am ce-i cu ele.

PS: jumatate din muncitorii de pe santier ne-au facut cu mana :lol:

Cred ca erau muncitori veniti de curand pe santier...
Saracii, oare stiau ce-i asteapta si pe ei?

Se aude ca nelu iordache si blue air, romstrade, au peste 50 de procese, cu subcontractorii care-si cer banii pe munca desfasurata...
Oare, inca mai exista vreo firma de constructii care mai pune botul?
O fi platit inainte, celor cativa muncitori si celor cu cele maxim 10 utilaje, aflate ieri acolo...

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #2769 on: August 05, 2012, 04:38:27 PM »
^ Ne-au facut cu mana atat cei de la Romstrade, cat si cei de la Alpine :)

----------------------------------------------------------------------------

Am ajuns deja in presa: http://www.economica.net/cum-arata-din-avion-autostrada-spre-occident-video_30673.html
Lived, Been, Drove in: A B BG BiH CH CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IRL L M MNE P PL RO RSM S SK SLO SRB UK V
my clinched highways

NordKapp

• Officer
« Reply #2770 on: August 05, 2012, 04:38:44 PM »
multe multumiri pentru filmulete    :notworthy:

Diseara surpriza mare din zona viaductului de la Aciliu:D

:popcorn:  asteptam cu nerabdare   :cheers:

Fili

• Junior
  • **
« Reply #2771 on: August 05, 2012, 05:02:32 PM »
Sunt deja grinzile lansate, pe juma din viaduct?
nu m-ar mira...
« Last Edit: August 05, 2012, 05:31:31 PM by Ionut »

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #2772 on: August 05, 2012, 05:38:38 PM »
Azi am avut treaba pana la Ortisoara (jud. Timis). Am mers pe DN69, dar la intoarcere am zis ca incerc sa o iau pe autostrada, cu toate ca stiam ca nodul Ortisoara de pe A1 Arad-Timisoara e oficial inchis.

Pe DJ693 Ortisoara-Seceani, inainte de nodul cu A1:

A1 Arad-Timisoara, nod Ortisoara by bogdymol, on Flickr

Aceeasi locatie, al doilea semn. Se observa starea "impecabila" a acestui DJ, dar si faptul ca pe ambele indicatoare apare "inainte" doar localitatea Seceani:

Vedere de pe pasajul peste A1. Spre Arad:

Spre Timisoara:

Coborarea de pe pasaj spre Seceani. Semnul ne surprinde si cu directii spre Szeged, Arad & restul:

Nu era absolut nici un semn de "intrarea interzisa", ci doar niste "bidoane" alb-rosu puse in drum dar in asa fel incat aveau loc si 2 masini sa treaca pe acolo fara sa se incomodeze una pe alta. Intrarea de pe bretea pe banda de accelerare arata asa:

*de aici incolo pozele sunt instantanee de pe camera video de pe bord

Pe autostrada... surpriza. A aparut o limitare la 80 km/h intr-un loc:

A1 Arad-Timisoara by bogdymol, on Flickr

Motivul? Gâlma de pe acest pasaj. Chiar nu e de mers cu mai mult de 80 pe acolo.

A1 Arad-Timisoara by bogdymol, on Flickr

Bonus: un pieton...

Pieton pe A1 Arad-Timisoara by bogdymol, on Flickr
my clinched highways

nenea_hartia

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #2773 on: August 05, 2012, 05:39:55 PM »
acum, din punctul meu de vedere
- lotul 1 nici in toamna lui 2014 nu termina, in ritmul actual, dar mai ales mi-a sarit in ochi DEVALMASIA , DEZORDINEA si LIPSA DE PLANIFICARE  a intregului lot, pe care o conduce Romstrade ( se simte ca avem de-a face cu o firma de geambasi ) ... pur si simplu NU am vazut nici o opera de arta (pod, pasaj, podet) atacata (stadiu fizic lucrari max. 25%) ... eu nu asi ezita sa reziliez contractul
Tu ai livra beton cuiva care nu plăteşte?  ;)

@bogdymol:cheers: :notworthy: :cheers: :notworthy: :cheers: :notworthy: :cheers: :notworthy:

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #2774 on: August 05, 2012, 06:51:36 PM »
Ia uitati ce am gasit: Centura Arad - filmata din aer

<a href="http://www.youtube.com/v/ShKOunj6x8g" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/ShKOunj6x8g</a>
my clinched highways