News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 55 Guests are viewing this topic.

cristi 74

cred ca are treaba cu craiova si cu A3 plus bacau in sus!

tonică

Ar fi alte întrebări mai de bun simt, de genul: de ce dracu participa la licitații pizzaroti ori aktor, nu le e deajuns ca stau pe celelalte șantiere, vor încă unul în plus unde sa fie înjurați zilnic?

voicul

Poate iese PORR si dupa Strabag si dupa TS (desi par cam multe santiere pentru TS).

Daca nu ies astia, probabil va fi un santier de lunga durata.

PlayStation

Se preferat sa castige strabag sau porr, pentru ca austriecii au multa experienta la tuneluri

Gendan

Și e amânată iar Curtea de Arges - Tigveni: 30.07.2020

adrian sibiu

#52415
Salutare tuturor, ieri pe la ora 17.30 am facut o filmare completa a lotului 1 din autostrada Sibiu Pitesti, filmare începută la Selimbar km0 si continuată până la Boita ,lucrarile după părerea mea se desfășoară într-un ritm alert și merg chiar bine.


Dominik

Felicitari pt filare Adrian ! +1  :cheers: :popcorn: Se vede progres  :)
You're in Steelers Country

dancosta

Quote from: dancosta on May 17, 2020, 04:40:17 PM
Am scris acum la MT si am cerut ce a cerut si Bode. :D
QuoteI) In comunicatul Ministerului Transporturilor din 24 Aprilie 2020 (http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2924-24042020) scrie ca ministrul Bode a declarat "Când am venit aici am trecut și pe Lotul 3 al autostrăzii Lugoj – Deva. Cu această  ocazie am solicitat conducerii CNAIR, ca săptămâna viitoare, să-mi pună la dispoziție rezultatul expertizelor, dar și  o decizie cu privire la ridicarea  restricțiilor de pe acest sector. Să-mi prezinte stadiul exact al lucrărilor ce mai trebuie executate, pentru ca în cel mai scurt timp să fie ridicate restricțiile și circulația să se poată realiza în condiții de siguranță. Vorbesc aici de termene clare,  de un grafic de lucrări care să fie monitorizat de CNAIR. Ce trebuie remediat, trebuie făcut cât se poate de repede, cu respectarea tuturor standardelor de calitate și siguranță.Cu privire la Lotul 2- secțiunea E, al aceleiași autostrăzi Lugoj-Deva, am solicitat, și aici, un grafic de implementare clar, cu termene asumate, prin care să fie "atacat" cât mai repede acest lot de autostradă."
a) Va rog sa imi trimiteti prin e-mail o copie dupa rezultatul FINAL al expertizelor pentru lotul 3 al autostrazii Lugoj-Deva, acelasi rezultat pe care l-a cerut si primit si ministrul Bode.
b) Va rog sa imi trimiteti pentru lotul 3 al autostrazii Lugoj-Deva prin e-mail o copie dupa "stadiul exact al lucrărilor ce mai trebuie executate, pentru ca în cel mai scurt timp să fie ridicate restricțiile și circulația să se poată realiza în condiții de siguranță. Vorbesc aici de termene clare,  de un grafic de lucrări care să fie monitorizat de CNAIR", adica exact ce a cerut si primit si ministrul Bode.
c) Ne mutam acum pe lotul 2 al autostrazii Lugoj-Deva si va rog sa imi trimiteti pentru acest lot prin e-mail o copie dupa "un grafic de implementare clar, cu termene asumate, prin care să fie "atacat" cât mai repede acest lot de autostradă", adica exact ce a cerut si primit si ministrul Bode.

II) In comunicatul Ministerului Transporturilor din 15 Mai 2020 (http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2953-15052020) scrie ca ministrul Bode a declarat ca "Avem toate clarificările transmise către Comisia Europeană, suntem pe ultimii metri în a primi răspunsul pentru "acea problemă cu gândacul"".
Va rog sa imi trimiteti prin e-mail o copie dupa clarificarea trimisa catre Comisia Europeana pentru "acea problema cu gandacul".



Pur si simplu isi bat joc de noi, dar trebuie sa ne organizam. Ma gandesc sa trimitem multi dar doar o singura intrebare. Sa ii bombardam macar cu mesaje.

Dominik

You're in Steelers Country

sublimu

In ce hal vorbeste un ministru : "problema cu gandacul". Din exprimarea asta arata ca nu a inteles nimic din problema. Cum putem sa ne asteptam atunci la o rezolvare ?  >:(

Feri

Asadar daca nu se decide pana la sfarsitul lunii cu pisi4, se poate amana in august sau se intra in vacanta si ramane pentru la toamna?

aga

#52421
A1 Sibiu-Boita partial, mai de sus

adrian sibiu

Salutare tuturor ieri după-amiază pe la ora 17 mi-am luat bicla și am dat o tură pe lotul 1 al autostrăzi Sibiu Pitești. Am pozat și am vorbit cu oamenii din șantier care sunt dornici de lucru dar sunt exasperați de vremea  potrivnică lucrului la șantierele rutiere .Exista o tensiune si o neliniște datorită acestor fenomene meteo din cauza cărora trebuiesc cautate soluții care sunt mai scumpe si care in condiții normale nu ar fi trebuit implementate.Vineri,luni dar și marți primaria Talmaciu a fost luată cu asalt de cei de la Romsilva dar și de reprezentații Porr,se pare că există probleme în Cartea Funciară vizavi de aceste parcele care trebuiesc scoase din circuitul forestier și trecute în cel de construcții. Sper să aflu mai multe informații ca sa va pot tine la curent cu acesta problema spinoasă a lotului 1 .Activitatea pe lot se desfășoară destul de bine de la km 0 până la km 8.5 unde se lucrează la decopertari, terasamente structuri apoi dupa raul Sadu se lucrează în continuare la forajele viaductului din zona pădurii de asemenea se lucrează la foraje și in zona viaductului peste Valea Talmacuta și in continuare la Boita in zona bretelei de descărcare in DN 7.Pozele o să le pun mai târziu.

voicul

Asta cu vremea se mai regeleaza. In aprilie era ca ne paste "cea seceta ever". Acum dau apele peste noi. Probabil se va lucra pana la 20 decembrie fara probleme, ca toamna nu prea mai ploua.


adrian sibiu

#52424
Km o terasamentul a mai urcat cu 30-40 cm fata de acum 7 zile.

Pe partea dreaptă a aliniamentului spre Boita excavatoarele sapa un culoar prin care se incearca drenarea apelor din terasament in zona a plouat destul de mult si cei de la Dimex sunt exasperați de acesta vreme ploioasă .

Un cilindru compacteaza de zor terasamentul iar mașinăria pentru injectat liantii a luat o pauza.

Munții Făgăraș văzuți de la Km 0

Asa arata aliniamentul autostrazii inspre km 0

Powered by API/PUM imgur uploader