News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 58 Guests are viewing this topic.

GDPR

#50160
CAB a respins ieri atat apelul CNAIR, cat si cel al Comsa, pe motiv de exceptie a inadmisibilitatii. Probabil ca ambii au fost indrumati catre Curtea de Arbitraj.





dr4qul4

In comunicatul pt OS3 scrie 22.10!!!
E gresit in comunicat, s-au l-au tinut ascuns pana acum, ca sa se puna bine pe langa noul ministru?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vancouver

Legat de OS3 si hotararea arbitrala care da castig de cauza Romaniei (resp. CNAIR): in mod normal hotararile curtilor de arbitraj nu pot fi contestate. Nu se poate face apel sau recurs. Exista doar cai extraordinare de atac, care vizeaza anularea procedurii pe motive ca nu este in regula (de exemplu in cazul in care una din parti nu s-a putut apara, adica nu a fost prezenta sau pentru ca litigiul nu era de competenta unei curti de arbitraj in general).

Pe de alta parte Curtea Suprema a UE a decis recent, ca in interiorul UE nu se admite judecarea litigiile prin curti de arbitraj, acestea fiind numai pentru actiuni INTERNATIONALE, iar prin international se intelege "cu o parte din afara UE". Litigii, chiar implicand tari din UE intre ele, trebuie judecate in interiorul UE folosind caile existente, fiind suficiente mecanisme interne UE.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Quest

Asa e, 2 entitati cu sediul social in tari ale UE, daca au o divergenta comerciala intre ele, nu mai pot apela la Curti de Arbitraj. Eu am aplaudat la vremea respectiva decizia CJUE, caci nu e normal un astfel de diferend sa fie rezolvat de ex la ICSID Washington.
Common sense will get you far !

TibiV

#50164
OK, dar in cazul asta ce se intampla cu "Hotărârea Arbitrală Finală a Tribunalului Arbitral" ?....

Este nula?
Sau ramane valabila, pentru ca litigiul a fost "inscris pe rol" cu mult inainte de respectiva decizie a CJUE?...

Din cate stiu eu, NICI O entitate europeana (Parlament UE, Comisie, CJUE) NU emite decizii/relementari leislative care sa se aplice retroactiv, ci doar pentru viitor.
In cazul Directivelor, viitorul ala inseamna cam minimum 2 ani...
In cazul Regulamentelor, poate insemna mai putin, dar in nici un caz "de maine".
Probabil cel mai repede se aplica "Hotărârile CJUE", adica imediat, dar si la alea (din cate stiu) "imediat" inseamna abia dupa publicarea in Jurnalul UE (Monitorul Oficial al Uniunii...)

Avem vreun jurist?
Am aflat ca AlinC este "de meserie", dar nu stiu daca este specializat pe genul asta de dispute internationale vs. reglementari UE...

Iar unele decizii ale CJUE sunt cel putin indoielnice...
Sa ne reamintim de acea "fabuloasa" decizie (parca impotriva Poloniei si in favoarea "instalatorului polonez / Polish plumber" din UK?...), prin care "statele membre" in care se conduce pe dreapta nu pot interzice inmatricularea masinilor cu volan tot pe dreapta...
Decizie care ar fi hilara, daca nu s-ar fi dovedit sangeroasa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Vad ca Orban cu Bode isi fac poze pe la Dacia, promitand infrastructura. Ar fi fost dragut sa si materializeze promisiunile astea semnand intr-un final Curtea de Arges-Pitesti. Sau sa anunte ca au relansat pregatirea profesionista a sectiunilor grele. Dar nah, dupa reluarea mizeriei cu ursii de pe LD2 e cam clar ca i-a inghitit si pe astia administratia. Asteptam vremuri mai bune...

Apropo, dupa comunicate politice de ultima speta, mai nou MT face comunicate doar cu majuscule. Doar la persoane putin tulburate mai vedeam asemenea violari ale limbii române, probabil dintr-un complex de inferioritate si o cautare disperata a atentiei. Oare cat de jos poate ajunge institutia asta?

TibiV

Raza Pamantului este de aproximativ 6.000 de km.
Mai au loc de coborat... De urcat nu, ca probabil vor iesi in Pacific, undeva langa Tara de Foc... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nrb



bluejazz

Salut,ceva poze cu dealul cu lilieci are cineva? Eram curios, sa vad, cum arata la ceva vreme de la deschidere,multumesc.

ghrt

@vancouver, @Quest,
Despre ce decizie CJUE, privind interzicerea arbitrajului intracomunitar, vorbim? Am căutat de curiozitate şi nu am găsit nimic, deşi impactul unei asemenea decizii ar fi imens.
Cont (aproape) inactiv.

JohannDB

#50171
^
    .......dealul "cu lilieci", în 23.09.2019, pe la orele 16:22......................... E cuminte, e la "locul lui", mai "transpiră" pe ici-colo, pe unde se văd petele "închise" la culoare care sunt infiltrațiile de apă prin rocă.















Powered by API/PUM imgur uploader

gdaniel

Am ramas surprins si nu am apucat decat sa fac o poza din mers cand am constatat ca deja e gata in mare drumul tehnologic in capatul de la Boita al PiSi1.
Se vad si tarusii care marcheaza probabil limita giratoriului din capatul bretelei de descarcare.





Powered by API/PUM imgur uploader

Dan_s

Pe SCC userul @claudiu_ne2000 a postat poze facute la dealul "liliecilor". Pun aici 2 care mi se par deosebite:


Link

Quest

@ghrt
As a result of the ECJ ruling, conflicts between EU based foreign private investors and Member States may not be settled through arbitration proceedings, but only by national courts with full access to the European courts.

https://www.gtlaw.com/en/insights/2018/3/arbitration-clause-in-intraeu-bit-not-compatible-with-eu-law

Dan_s
Superbe pozele de pe Dealul Liliecilor catre Deva. Felicitari lui claudiu_ne2000 de pe SCC !!
Common sense will get you far !