News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 64 Guests are viewing this topic.

NGC

Astazi a fost lansata licitatia "Supervizare Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 - Curtea de Arges - Pitesti km. 92+600 - km. 122+950".

Valoare estimata: 32.710.525,11 RON fara TVA

Durata contractului: "188 luni incepand de la Data de Incepere a Contractului si cuprinde: 68 luni supervizarea pentru etapele de proiectare si executie a lucrarilor si 120 de luni supervizarea pentru perioada de garantie a lucrarilor"

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 09.09.2019

Quote
Prezenta procedura de achizitie publica este initiata sub incidenta urmatoarelor conditii: CONDITIA 1: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii serviciilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii serviciilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie publică. Autoritatea Contractanta estimeaza ca va obtine finantarea necesara semnarii contractului pana la sfarsitul anului 2019. CONDITIA 2: Autoritatea Contractanta nu va semna contractul de servicii decat in situatia in care Hotararea de Guvern privind indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investitie va fi actualizata/revizuita astfel incat sa includa valoarea rectificata a componentei de consultanta.

pasadia

Nu îmi dau seama cu ce ar fi ajutat iluminatul. Nu e că și cum ar fi iluminat dealul, salvezi daca curg pietre.

rocklee

mai tarziu putin ...o sa avem o filmare ...de la dealul cu lilieci... O:-) :D

horatiu.cosma

Iar filmare cu avansul in zi libera  :lol:?

horatiu.cosma

Quote from: Nelu63 on July 20, 2019, 10:36:38 AM
Multumesc Horatiu pentru raspuns. Eu cred ca putea sa faca o exceptie CNAIR  tinad cont de specificul si periculozitatea lucrari si sa ceara suplimentar iluminatul intregului deal.

Exceptii tinand cont de specificul si periculozitatea lucrarilor  :lol:? Pai iluminatul e pentru cand autostrada va fi in circulatie. Atunci nu vor mai fi lucrari in desfasurare. Daca constructorul ar fi avut nevoie de lumini pe perioada lucrarilor isi aducea reflectoare, nu avea nevoie de solicitare de la CNAIR.

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

danutzu_1069

#47376
Parapeti si marcaje... (la prima vedere)
In alta ordine de idei au cam inceput dezinformarile (sub fotma se stire "propagata" incomplet... in media se spune ca odata cu darea in corculatie a tronsoanelor 3 si 4 soferii vor putea circula pe autostrada de la Sibiu pana granita cu Ungaria.... Uita sa continue ca va exista o gaura de 13km...

paulmare

Rocklee multumim
La consolidarea cu cutii de gabioane unde e falia - doar atat au ridicat ? nu mai cateva randuri de cutii ?


udar


danutzu_1069


Iceman

Multumim AlinC :cheers: :cheers:
Ar fi superb o filmare si de la Holdea........

cristi767

#47382
@horatiu.cosma

Nu cred că la "periculozitatea lucrărilor" s-a referit. Nici măcar nu a folosit cuvântul "lucrărilor". Ci la faptul că el consideră porțiunea, ulterior deschiderii (și asta se deduce ușor din context) periculoasă și de asta ar fi fost oportună iluminarea.

TRANSBALKAN461

Priviți cu atenție la minutul 4.47 din filmarea de mai sus !

yetiman

Cred ca nu urmaresti cu atentie forumul.
Placa aia de beton (banuiesc ca la ea te referi) asa a fost turnata.
S-a mai discutat cel putin de inca 2 ori pe acest subiect. NU e nici o alunecare/desprindere/ruptura!

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu