News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 61 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Mișto, au făcut drum balastat din DN la fântână  :D.

Quest

^ Da, frumos amenajat in jurul fintinii. La cite gitlejuri insetate ale oamenilor din UMB o fi potolit aceasta fintina, ma gindesc ca e chiar natural sa-i dea importanta cuvenita. E si o magie aparte sa spui pe santier "mereti careva sa mai aduceti apa de la fintina", in loc de "cine mai aduce o sticla pet cu apa din autocar" :)
Common sense will get you far !

rocklee

frumoasa filmarea multumim.... :)

QWEST.....Cine ti-a tinut umbrela ...sa vezi pe displeyul de la guisticul dronei ...la prima vedere am crezut ca este cineva care vinde pepeni acolo ...in marginea Dneului.. :D

wifi

Quote from: wifi on July 06, 2019, 08:04:14 AM
Oare va fi demolata fantana? Sigur nu este in proiect, insa a dat tone de apa buna si rece la muncitorii insetati. Poate are sanse sa ramana.

Multumesc UMB, mai frumos decat in vis !!!

Ionut

Intr-o alta ordine de idei, se pare ca au aparut tarusi topografici in zona nodului Sibiu. Porr lucreaza la proiectare. Fiti atenti cei care treceti, poate vedeti activitate (doar proiectare momentan).

Ionut

API pe Facebook

În sfârșit, loturile 3 și 4 ale Autostrăzii A1 Lugoj-Deva se apropie de inaugurare, la șase ani de la semnarea contractelor (august 2013) și după veritabile epopei cu bâlbe administrative, manipulări, promisiuni fanteziste și probleme tehnice: lilieci, cimitire, halde de steril, rețele de utilități mutate după ani întregi, exproprieri făcute greșit, nerecunoașterea propriilor autorizații de construire, amenințări cu rezilierea, dar și alunecări de teren, refaceri de terasament și asfalt.

Pe forum găsiți un fotoreportaj de la sol realizat de colegul nostru Marcel în celebrul deal "al liliecilor" și două filmări aeriene de la Holdea și Șoimuș făcute de cei de la Ziarul Unirea: http://bit.ly/2JuHJHR.

La Holdea, capătul de vest al tronsonului Ilia-Holdea, constructorul (Comsa) a așternut deja balastul stabilizat și în scurt timp va pune în operă cele trei straturi de asfalt. Urmează parapetele de protecție, marcajele și indicatoarele rutiere și este gata pentru trafic.

Conform unei surse apropiate proiectului, antreprenorul a solicitat recepția parțială în data de 31 iulie. Cerem INSISTENT responsabililor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să deschidă circulația IMEDIAT ce lucrările o permit, FĂRĂ a aștepta după sectorul vecin. Fiecare zi contează, șoferii riscându-și viața pe drumurile naționale!

Pe lotul 4 mai este de muncă doar în vestitul deal "al liliecilor", acolo unde constructorul (UMB) a așternut balast stabilizat pe o treime din distanță. Estimăm că șantierul va fi gata de inaugurare cel mai târziu la 15 august.

Ionut

Nu e mai smecherie de stire, dar e o poza istorica... Tarusi topografici pe A1 Sibiu-Pitesti lot 1 Sibiu-Boita.


SB76UFO

#47167
Pozitii aproximative ale tarusilor topografici


















"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

Super! :) Multumesc pentru promptitudine!

Cetatean

Din filmări și poze, cred ca între autostrada și baza dealului va rămâne o zona de protectie/acces pentru lucrări de întreținere.
Lățimea este mai mare decât cele doua sensuri de circulație plus banda de urgenta. Cred ca platforma autostrăzii are în jur de 25 m.
Eu cred ca cei de la UMB pot termina în 2 săptămâni tot ce tine de asfalt. Și-au lăsat pregătite doua zone, una cu Ab2 și una cu stabilizat.
Parapetii, probabil vor fi H3 și dacă ii "înfig" în terasament o sa meargă repede.
15 august sa fie!

rocklee

Din 15 iulie de cand o sa vină UMBul din vacanță. ..
Până în 15 august. De Sf Mărie. Este o lună de zile
Eu cred ca au timp sa termine lucrarea.  :)




alin_simeriaveche

Cate luni de proiectare au cei de la Porr?


voicul

#47173
Sper sa avem noroc si anul asta sa vedem PORR in teren. Nu cu mare lucru, dar si organizarea de santier si drumul tehnologic, daca le fac, tot e bine.

Mare noroc avem si ca PORR e firma buna si ca nu stam in procese ca la celalalt capat al PISI.

Quest

Rocklee umbrela a tinut-o suportul cu 20 litri de apa. N-are toata lumea umbrela neagra superba a lui dorum ;)

Avind in vedere cererea premierului ca dl Neaga sa fie demis, ma uit  din nou la interviul pe care aceasta l-a dat in 10.12.2018 ptr DCNews. E surprinzatoare siguranta cu care vorbeste despre doar max 60 de zile de care UMB are nevoie ca sa restabilizeze alunecarile, lasind sa se inteleaga ca intregul lot se va da in trafic in martie, desi stim cu totii ce munca titanica a fost la terasament, la ridicarea zidului de 20 m din gabioane.

Seful UIP-LD4 (pe care spune ca l-a dat afara ptr incompetenta), l-a mintit sfruntat, punind accentul doar pe o intirziere de 45 zile (din cauza ploilor si-a alunecarilor), cu care intreg lotul LD4 va fi dat in trafic.
Sa luam filmarea celor de la Construim Romania din 04.11.2018 sa vedem cit mai era de lucru la terasament ? ENORM ! Cum sa spui ca in 45 de zile termina, ca e doar chestie de restabilizat acea alunecare ?
Common sense will get you far !