Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 24 Guests are viewing this topic.

voicul

Hai CNAIR cu 31 iulie. Scapati si voi de injuraturi pentru 1 zi, poate primiti si o  :cheers: virtuala.

Vad ca azi cele 3 autocare UMB sunt 2.  :)

Ce interesant face curba balastul aici:


adiarc

^oare la breteaua de iesire ( provizoriu langa sensul de intrare spre Deva ),n-au putut muta bordura aceea in timpul constructiei bretelei,cu jum de M ca sa nu vina cu balastul stabilizat ca pisatul boului?

altfel f murdar si neangrijit lucreaza Comsa....degeaba curata la suprafata rigolele pt receptie....unele canale vor ramane colmatate.....consultantul doarme?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovicor

MarcelBanu, i-ai mai surprins in poze fara o casca, fara o centura. Dar, si cea mai buna publicitate socio- umana tu le-ai facut-o, ar trebui sa-ti fie recunoscatori!
AlinC, am intrat pe youtoube, pe smart TV, si-am exclamat: Mai, omul asta nu-i normal, doar ieri a filmat Soimusul! Nu era nimic peiorativ, dimpotriva, admirativ.Si, da, ne-ati surprins placut, si tu si UMB. Jur ca gasesc justificata si filmarea de doua ori pe zi la Soimus!

Dominik

#47148
Super filmari AlinC, multumim pt dedicatia si profesionalismul pe care-l arati in filmari +1 !!!

Apropo de unii bizoni cu BMW si alti bolizi, banuiesc ca pe tot tronsonul dealului va fi restrictie de 80/100 km/h...
You're in Steelers Country

alinuttt

Nu are de ce. Poate doar pe viaductul Bejan, acolo pare mai strânsă curba.

athosga

#47150
80km/h restrictie este aberant pe o autostrada. Si la (pana acum) singurul tunel si restrictia pe timp ploios pe toata lungimea autostrazii. N-am mai vazut asa ceva pe alte meleaguri.  >:(

Europiu

Depinde de meleagurile pe care ai fost. Autobahn-ul e plin de restricții locale fie "bei Nässe" (asfalt ud) fie în anumite intervale orare, exemplu între 21 și 6, pentru protecție fonică.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocklee

Poate pun interdictie sa nu deranjeze liliecii...Dacă cuibaresc iară pe acolo cumva. :D

cristi5

A remarcat alecu26 mai demult pe topic ca pe viaductele Soimus si Bejan este si panta si curba, deci (printre altele) vizibilitate proasta, risc de iesire involuntara de pe banda, etc. Si eu cred ca va fi ceva restrictie.

vancouver

Toate restrictiile de pe "Autobahn" in Germania sunt temeinic justificate. De aceea si stii ca sunt pentru linistea locuitorilor, ca sunt pe ploaie, dar strict acolo unde exista risc concret de acvaplanare, etc..

In schimb restrictii de peisaj superb nu exista in Germania. Cunosc mai multe viaducte f. inalte (60-70-80m) si lungi, pe care se circula fara limita de viteza. Pe ramblee inalte nu mai vorbesc.

Asadar orice restrictie se pune la dealul cu lilieci, trebuie sa fie temeinic justificata, altfel va fi incalcata de 80-90% din soferi. Eu sincer nu vad nici o justificare de restrictie acolo. Tot ce ar putea fi justificat, ar fi o restrictie provizorie, pe motiv ca s-a lucrat in viteza si ca sa se astepta un pic (o luna) pana se consuma eventuale tasari. De asemenea are justificare o restictie temporara, daca inca se va lucra spre deal, dar atunci numai pe sensul spre vest (spre TM).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Europiu

Eu mă refeream strict la ce a scris athosga, nu la absența/prezența justificării. Care este necesară, evident. Dar nu se pomenea tot aici pe forum că la viaductul de la Păgida, pe A10, există deja o limitare similară?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

gruiarew

Holdea azi de la sol:



Ştiu că s-a filmat din aer, dar nu pot trece fără să văd cu ochii mei :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

rocklee

daca nu am putut urca sus .....am facut cateva de jos la marele zid chinezes...MOLDOVENESC ..... :D :D

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Adevarul, prin reprezentantii locali...
https://adevarul.ro/locale/hunedoara/video-premiera-autostrada-lugoj-deva-cinci-ani-startul-lucrarilor-intampla-dealul-liliecilor-mai-ramas-construit-autostrada-1_5d1f80c5892c0bb0c625f987/index.html#photo-head

"VIDEO Premieră pe Autostrada Lugoj - Deva, la cinci ani de la startul lucrărilor. Ce se întâmplă pe Dealul Liliecilor şi cât a mai rămas de construit din autostradă...."

Quest

#47159
A1, LD4, Dealul Liliecilor, in zi de duminica.
Personalul UMB a plecat in pauza de o saptamina cu revenire luni 15.07.2019



LE: s-a rezolvat cu audio...
Common sense will get you far !