News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 87 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Felicitari Marcel pentru poze, ca de obicei, opera de arta, ma uit la fiecare imagine ca la muzeu. Fiecare am avut la un moment dat dezamagiri pe santiere din diferite motive, pe mine m-am luat TS la 11 metri in 2015. Important e sa nu dispara pasiunea si sa mergem inainte, nu stam noi in diferiti indivizi rauvoitori.

carutasul

Eu oricum cred că ai destule poze artistice cu UMB cât să faci o expoziție la terminare, și atunci o să le treacă supărarea :)

TibiV

Da, asa este... Fara nici un fel de gluma...
Imaginile alea cu muncitorii la masa in adapostul ala un pic mai mare decat un cotet (aia este "best of..." pentru mine... "o imagine face cat o mie de cuvinte..."), cu painea atarnata pe un zid/gard de santier, cu cei care urca la deal marmita cu ciorba pentru colegii lor, cu sirul lung de oameni care se retrag de pe santier la sfarsitul programului... Si multe, multe altele...

De fapt si de drept, atunci cand vor inaugura LD4, UMB ar trebui sa faca o expozitie exclusiv cu pozele lui Marcel... Nu pozele cu beton si asfalt, ci cele cu oamenii care au facut sa existe toate lucrurile astea.

Si ar trebui sa ii dea lui Marcel si un super-premiu pentru felul in care a vazut si a inteles semnificatia (si greutatile) meseriei de constructor si pentru ce munca indarjita a insemnat "dealul liliecilor" pentru oamenii aia...
Adica pentru "ochiul de artist" din semnatura lui... ;)

Marcel,
:cheers:  :cheers: :cheers:
(desi ai merita emoticonul  "champagne" din WhatsApp...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Acum mi-a venit și altă idee, o expoziție de poze de pe șantiere, căutăm o galerie interesată în București? 

gruiarew

Dacă tot am fost prin tufe azi:

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dominik

^
Au mai tras un pic azi profitand de vremea frumoasa, de maine se pun ploile !  :(
You're in Steelers Country

Telvanni

Quote from: danutzu_1069 on May 11, 2019, 04:41:00 PM
Pe bune, voua va place sa rămână asa???
Da, se pot pune pe gabioane..
Sper ca stiti despre ce vorbesc...

Este minunat asa, iarba avem peste tot insa asemenea gabioane mai rar.

lalilieci

Azi am trecut pe langa marele zid pe la ora 15, Utilajele erau frumos aliniate inspre Bejan doar e dumineca.

Noutatea este ca au unit cele 2  ziduri de gabioane, lucrau deja la al 4-lea rand.

@marcel banu ; @rockelee  multumim  mult pt  poze , sper sa  mai faceti in continuare cu  toate opelistele , pozele  voastre sunt  o  bucurie pt  noi,
ideea unei expozitii e  minunata, cred ca si devenii ar fi interesati sa vada santierul de langa ei.
Spor  la lucru la toata  lumea si sa speram la vreme  buna.

danutzu_1069

@Telvanni, un perete verde arata de o mie de ori mai bine decat un  perete golaș au plasa si pietre...
Plus ca arata si eco...

wifi

La o privire mai atenta la filmarea si fotografiile recente se observa cum se inverzeste de la sine, chiar si intre terase sau pe unde s-a asternut piatra sparta. Iedera creste si singura, pietrele care cad de pe deal trebuie adunate.

elphax

din cate am inteles nu se dorea asa ceva
de asta au pus piatra sparta , apoi materiarul ala textil si multa zgura. zgura combinata cu piatra nu e mediul cel mai favorabil pt vegetatie
vegatatia ofera 2 avantaje principale: fixeaza suprafata - nu este nevoie , incetineste scurgerea apei - dar pentru structura pe termen lung cred ca e mai bine sa se scurga apa mai repede
doar pentru aspect vizual - pentru cine, 2-3 masini care vor mai trece pe drum dupa ce se deschide autostrada ?

gdaniel

Am trecut sambata noaptea pe la 22.15 pe la Holdea si se lucra la lumina turnului de lumina..

Allex

Pentru aspect vizual se poate pune mocheta verde, cum a facut primaria la Bacau :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

PiSi 4

Quote from: NGC on March 09, 2019, 03:04:09 AM
A fost lansata astazi licitatia "Proiectare si executie Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 4: Tigveni - Curtea de Arges".

Valoare estimata: 2.000.162.437,00 RON fara TVA

Durata contractului: 120 luni din care 16 luni perioada de proiectare, 44 luni perioada de executie a lucrarilor si 60 luni perioada de garantie a lucrarilor

Termen depunere oferte: 14.05.2019

Avem prima amanare cu depunerea ofertelor. Noul termen este 04.06.2019. Sunt 67 de raspunsuri in prima clarificare publicata zilele trecute, asa ca nu este de mirare.

paulmare

MarcelBanu excelente poze, multumesc :)
Nu stiu cat si ce carbune mai arde Mintia, daca au filtre etc -  ploile din zona nu sunt destul de acide ? O sa sape si alea dupa ce pleaca UMB de acolo