News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 79 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Nu stiu daca se accepta lucrul la deal cu trafic foarte aproape...

carutasul

cred că problema e că ăsta e proiectul, nu că n-am avea soluții. Acum, nici eu nu mă aștept la vreo catastrofă, dar e supărător că probabil în spatele zidului și în plase pietrele se vor tot acumula, iar cei de la drumuri sunt destul de cunoscuți pentru măsurile proactive pe care le iau mult după ce problemele se întămplă :)

germanul2012

Eu zic totusi sa nu gandim numai ca in povestea cu drobul de sare. Din filmari si poze nu iti poti face o imagine 100% reala despre situatia din zona. Cand esti la fata locului si privesti cu ochiul liber iti dai seama ca panta nu e chiar ,,zidul mortii". Probabil va fi loc pentru un spatiu de protectie intre autostrada si deal, spatiu delimitat de un zid de oarecare inaltime si un gard de plase foarte bine ancorat in deal. Si tot probabil acel spatiu in momentul cand se acumuleaza roci desprinse va fi curatat. Apoi, cum am vazut prin alte state (de exemplu Elvetia) panta se va putea acoperii cu ienuperi cu dezvoltare rapida care vor consolida cel mai bine solul pietros din zona.
In alta ordine de idei, daca va uitati in partea vestica a dealului veti observa ca pe unde este pozitionata linia ferate este tot o râpă abrubta tare. Acuma nu stiu daca acolo s-au pravalit vreodata roci pest linia ferata dar, stiu ca acea linie ferata are o oarecare vechime.

alinuttt


bacovia

Duminica 03 Martie, venind dinspre Sebes spre CJ, era plin de basculante UMB ce mergeau in directia Sebes. Probabil se intorc la santier.

eeugenus

UMB-ul a inceput sa transporte zgura de la Hunedoara. M-am intersectat azi pe la 16 cu cateva camioane care veneau deja de la Hunedoara.

rocklee

#45426
  8) prima zi''oficiala'' de lucru ....pe lotul 4 









Powered by API/PUM imgur uploader

sparlici

#45427
Predicţii: Evaluarea pentru PISI 1 e gata. Câştigătorul desemnat va fi PORR.

AlinC

A1 OS3, dealul dinainte de viaductul de la Aciliul, sensul de mers Orastie-Sibiu:


Dan_s

QuoteMinistrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a anunţat, miercuri, la Câmpia Turzii, că firma Porr a câştigat licitaţia  pentru tronsonul Sibiu-Boiţa, cu o lungime de 13 kilometri, al Autostrăzii Sibiu-Piteşti, iar dacă nu vor fi contestaţii, contractul va fi semnat în această lună.
Surrsa: Economica

razvan96

Asta e stirea zilei, ca avem castigatori pe PiSi1.

ultrasbz

Comunicat CNAIR:

"Proiectarea și execuția secțiunii 4 a Autostrăzii Sibiu – Pitești a fost scoasă la licitație

CNAIR SA a transmis spre publicare în cadrul platformei SICAP anunțul de participare aferent procedurii de atribuire a contractului "Proiectare și execuție Autostrada Sibiu - Pitești, Secțiunea 4: Tigveni - Curtea de Argeș".

Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor pentru construcția Autostrăzii Sibiu - Pitești, Secțiunea 4: Tigveni - Curtea de Argeș (km 81+900 - km 91+761) în lungime de 9,86 km, din care 1,35 km aferenți tunelul Momaia.

Valoarea estimată a procedurii de atribuire este de 2.000.162.437,00 Lei fără TVA.

În conformitate cu prevederile contractuale, durata de realizare a acestui contract este de 60 luni, din care 16 luni pentru activitatea de proiectare și 44 luni pentru execuția lucrărilor.

Perioada de garanție a lucrărilor va fi de minim 5 ani, aceasta putând fi majorată de ofertanți până la maxim 10 ani.

Termenul limita de depunere al ofertelor a fost stabilit pentru data de 14 mai 2019."

sursa

marinul

este primul tunel de autostrada din Romania scos la licitatie ?

Ionut

De fapt, nu a fost scos la licitatie, doar s-a incarcat documentatia pe SICAP. Trebuie aprobata. In dulcele stil CNAIR nu se comunica exact, ci manipulator/ametitor, cat sa te bage in ceata. Toata presa o sa bubuie acum ca s-a scos la licitatie. Ei bine, nu s-a scos, nu s-a lansat licitatia, din simplul motiv ca nu este aprobata de ANAP, ca presupun ca tot ANAP o sa aprobe.

@marinul - tehnic vorbind nu, nu e primul tunel. Avem tunelul Sacel de pe A1 care este cut & cover. Asta este, in schimb, primul tunel forat.

andrei_rou

#45434
Poze de azi de la dealul cu lilieci. Scuzati calitatea, au fost facute cu telefonul cat timp stateam in coloana deoarece se circula alternativ pe portiunea de est a santierului.
Erau multi muncitori pe santier.

(GPS)

(GPS)

(GPS)

(GPS)

(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader