News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 62 Guests are viewing this topic.

catalinmz

Niste poze din presa locala de la dealul liliecilor. Articolul e foarte slab si prapastios, nu merita promovat in parerea mea.



Quest

Calde multumiri Ionut ptr toate informatiile de la SCS Transport (A1, A8, etc.)
Daca exista riscul ca dialogul competitiv (ptr LD2-E2) nu fie acceptat de CE la decontare pe POIM, iar Compania constientizeaza acest risc, atunci banuiesc ca lucrurile vor ramine inghetate pina dupa alegerile europarlamentare, urmind sa se discute apoi cu noua garnitura de oficiali UE ?
Common sense will get you far !

dr4qul4

Dialogul competitiv va fi acceptat de UE, daca procedura este transparenta. Cel putin pt A1, nu vad de ce ne-ar baga bete in roate.
Dar nu cred ca va fi girat de directorasii care trebuie sa semneze "pe burta goala" pentru o asemenea solutie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

#45273
Propunere alocare bugetara 2019 Lugoj-Deva: 100 milioane lei.

Bonus Orastie-Sibiu, km 0+000 - 82+200: 1.6 milioane.

Propunere alocare bugetara 2019 Sibiu-Pitesti: 110.17 milioane lei.

NGC

Quote from: adrian rosca on January 31, 2019, 10:15:39 PM
Propunere alocare bugetara 2019

Bonus Orastie-Sibiu, km 0+000 - 82+200: 1.6 milioane.

Aici probabil se refera la proiectul asta, despre care cineva zice ca urmeaza sa fie lansat curand.

"Realizare Expertiza Tehnica si revizuire Proiect Tehnic pentru "Autostrada Orastie - Sibiu, Lot 3": Lotul 1 - Drumuri, lucrari hidrotehnice si teren de fundare; Lotul 2 - Poduri, pasaje, viaduct, structuri casetate si podete"

NGC

UPDATE

Quote from: Ionut on January 30, 2019, 05:59:36 PM
PiSi 1 si PiSi 5: in curand se anunta castigatorii. Nu s-a zis termen. Pare "iminent". Aici s-a mai inaintat in trecut termenul de martie.

Stati linistiti pentru ca ieri pentru PiSi 1 si PiSi 5 s-a dat un nou termen pentru evaluarea ofertelor, adica 28.02.2019.

NGC

#45276
PiSi 4

Continuam seria evenimentelor.

Quote from: Ionut on January 29, 2019, 09:52:44 PM
PiSi 4. Am intrebat de problema cu trecerea de la ANAP la AM POIM pentru controlul ex-ante al documentatiei. Pozitia AM POIM este ca NU s-a semnat contractul de finantare pentru Sibiu-Pitesti, deci, tehnic vorbind, strict legislativ, Sibiu-Pitesti nu intra sub incidenta OUG 114, nu este efectiv proiect pe fonduri europene. Deci tot ANAP da OK-ul pentru documentatie. Nu imi dau seama daca tine asta si la CNAIR si la ANAP - pentru ca in licitatia pentru S4 PiSi la "finantare" trebuie sa scrie "fonduri POIM". :) Deci... deci... deci... mai vedem.

Va readuc aminte ca Neaga era "cu documentatia in mana" si intreba si la ANAP si la AM POIM sa stie cine-i aproba documentatia.

Hai ca a ales ANAP pana la urma. :lol:

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/proiectarea-%C8%99i-execu%C8%9Bia-sec%C8%9Biunii-4-tigveni-curtea-de

Quote
Proiectarea și execuția secțiunii 4 (Tigveni - Curtea de Argeș) a autostrăzii Sibiu – Pitești a intrat în linie dreaptă

01 Feb 2019

În cursul zilei de 31 ianuarie 2019, CNAIR SA a transmis spre validare de către ANAP documentația de atribuire a contractului Proiectare și execuție Autostrada Sibiu - Pitești, Secțiunea 4: Tigveni - Curtea de Argeș.

Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor pentru construcția Autostrăzii Sibiu - Pitești, Secțiunea 4: Tigveni - Curtea de Argeș (km 81+900 - km 91+761) în lungime de 9,86 km, din care 1,35 km tunel în zona de traversare a dealului Momaia.

Durata contractului va fi de 120 luni din care 16 luni perioada de proiectare, 44 luni perioada de execuție a lucrărilor și 60 de luni perioada de garanție a lucrărilor.

După verificarea documentației de atribuire de catre ANAP și validarea acesteia, CNAIR SA va putea posta pe platforma informatică de achiziții publice (SICAP) anunțul de participare împreună cu întreaga documentație.

Om avea "linie dreapta" cu coturi? ;) :lol:

Germany

Si totusi....stie cineva CÂND revine UMB la "chin" ? :)

Mai pare plauzibilä deschiderea în Mai/Iunie 2019 ? 

Weekend pläcut tuturor!

Vice33

Luna August e termenul oficial de finalizare. Pe mine ma intereseaza personal sa nu faca rabat de calitate ci sa faca mai incet dar bine si serios. Ca o fi August sau Septembrie, pt mine nu e problema. Dupa receptie sa nu mai apara probleme (grave).
Iarna e inca aici, avem toata luna lui Februarie teoretic in iarna, ca vor fi zile mai calde, ca in orice an sunt fluctuatii, in saptamana urmatoare se asteapta o incalzire a vremii, ceea ce poate da un impuls constructorilor sa mai avanseze cu ceva pe teren.

SB76UFO

Quote from: NGC on February 01, 2019, 10:07:28 AM


Stati linistiti pentru ca ieri pentru PiSi 1 si PiSi 5 s-a dat un nou termen pentru evaluarea ofertelor, adica 28.02.2019.
Bine ca nu este 29.02
"Prostia este eternă și invincibilă"

ovicor

Nici n-ar mira prea tare, cunoscand CNAIR, 20-20 e an bisect!

alinuttt

De mâine nu ar trebui să vedem UMBul la muncă?.. Vremea le permite, temperaturi pozitive care se apropie de 10 grade săptămâna următoare. Anul trecut pe vremea asta, aveau deja două săptămâni pe șantier în 2018.
Îmi e teamă să nu fie cauza întârzierii reînceperii muncii problemele de la deal..

adiarc

vremea se schimba din nou de miercuri ( temp.sub zero grade ),si acum( spre deosebire de anul trecut ),au de facut mai ales compactari la greu,unde temperatura si umiditatea sunt cruciale.

De asemenea conteaza costurile.Daca vin si nu pot lucra la maxim e o problema pt ca vor avea aceleasi costuri fixe ca la turatie de lucru maxima.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlinC

O filmare de astazi cu "Dealul Liliecilor". A batut cam tare vantul si la un moment dat s-a dus drona intr-o parte. Nu am mai vazut alunecari mari. Au mai "fugit" cateva pietre, lucru care mi se pare normal.


vasile.silion

Aici avem marcat culoarul expropriat pentru secțiunea Margina - Holdea:


De aici: http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran