News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 61 Guests are viewing this topic.

Iceman

#44235
Marcel banu Mulțumim pentru poze
Superb reportajul tău!!

Quest

Multumiri Marcel Banu ptr foto reportaj. Ca de obicei, deosebit. "Non multa, sed multum". Tu chiar reusesti sa surprinzi sufletul acestui santier, care in mod evident nu e compus din puzderia de utilaje, ci din oamenii sai.
Poza cu muncitorii luind masa din farfuriile de metal, e unul dintre instantaneele deosebite.
Iar poza asta s-ar putea sa mi-o inlocuiasca pe cea de avatar, 'Vrem A1 Sibiu-Pitesti' :)
https://i.postimg.cc/xd7FP91j/DSC-8873.jpg
Common sense will get you far !

carutasul

Poza aia e o descendentă directă a celei cu "Cosași odihnindu-se" :)

AlinC

E cam imposibil sa deschida nodul Soimus in 15 noiembrie. Acum am fost acolo. La breteaua de coborare de pe sensul de mers Deva-Ilia mai au de lucru, ca sa nu mai amintesc de marcaje etc. Prestatorii nu prea tin ritmul cu UMB-ul. O sa pun o filmare, dar ajung acasa dupa 17.

davyl

AlinC, pai vezi in pagina anterioara ce spune "pe surse" marcelbanu: 23 noiembrie 2018.

marcelbanu, jos palaria! Un reportaj demn de cele cu care ne-ai obisnuit in ultima perioada. Foarte bine ai surprins factorul uman al acestui santier! Ma inclin!

Ionut


paulmare

La marcaje cum sunt cele din pozele lui Ionut de mai sus - vopseaua speciala cu microbile de sticla e obligatorie ?   

horatiu.cosma

Nu e obligatorie. Există un standard pentru marcaje rutiere, cred că ăstaunde apar câteva tipuri acceptate în funcție de o serie caracteristici de luminozitate zi/noapte, rezistență în timp etc. Mai există varianta rezonatoare cu termoplastic cum e pe majoritatea autostrăzilor. Aia scutură bine față de aceste microbile pe care abia le simți. Se pare că microbilele respectă normativul și sunt mai ieftine.


Morosanu

Bucata ramasa din fosta urcare pe autostrada nu se mai demoleaza? Ramane asa?
Politica distruge tot ce atinge.

TibiV

AlinC,
super-detaliata filmarea...
+1
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


thinker

#44247
Bucata ramasa din fosta urcare pe autostrada nu se mai demoleaza? Ramane asa?

Stiu ca ar fi prea tarziu, dar acea bucata de urcare, prelungita pe sub viaduct si apoi urcata pe autostrada ar fi o buna varianta de urcare cel putin pentru autoturisme, dar acolo e gabarit si pentru camioane din ce se vede. Ar fi buna pana la darea in functiune a autostrazii, si ar evita intersectarea fluxurilor din giratoriu.

Dar inteleg ca nu se poate, ca e prea tarziu, etc.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

dragos76

Destul de bine avansează cu zidul de sprijin la lilieci. Dar în dreptul alunecării nu fac nimic. Oare lasă așa până la primăvară, să acționeze mama natură și să se prlelingă la vale masa instabilă?

thinker

@dragos 76
posibil sa astepte un pic, dar eu vad ca se apropie cu zidul de sprijin din ambele parti pentru a preveni o alta alunecare, acolo oricum sub masa ce a alunecat sunt piotii forati.
Probabil asteapta sa se aprobe o solutie imbunatatita pentru acea zona. Oricum se vede avans.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.