News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 62 Guests are viewing this topic.

dorum

mult pe naiba... termina in decembrie :)

adi

pai ce se vede in poze nu este folia de la armare? cat de groase sunt straturile ce trebuie compactate? 50cm-1m? pareri?

epuru

Holdea si Ilia - 4 noiembrie - Ascoro


thinker

#44103
Cu siguranta termina in decembrie.
Termina lucrul pe anul acesta. Revin in ianuarie- sfarsit de martie , vedem cum e timpul...
Daca dau drumul la circulatie pana in august sa fim fericiti.

Ce au rezolvat alunecarea?  Au expropriat ceva suprafete pe acolo? Au vreun plan clar sa o rezolve? Catara un escavator de 50 de tone sus in padure sa ia din materialul care fuge si sa scada panta?  Daca incep de jos cu indepartarea materialului nu mai termina. Solutie aprobata nu cred ca au inca, terenul a fugit implementand  solutia curenta.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

cuculean

#44104
Si daca e doar vreme buna, e greu sa termine anul asta... sunt si cateva sarbatori... mai sunt doar vreo 35 zile lucratoare, asta daca nu se ia, la un moment dat, pauza de o saptamana.
Compactarea se face destul de lent; lungimea dealului e destul de mare, straturile ce se compacteaza, din cate am vazut, sunt destul de subtiri, piatra la zidul de sprijin se aseaza manual; e multa manopera acolo.
Una peste alta, ar trebui sa se ridice zilnic cu 0.5 m... slabe sanse...

udar

#44105
Ceva vesti legat de dat drumul la circulatie prin nod Soimus  !!!!
Ramane tot data de 15 noiembrie ?
Din filmarea din 4.11.2018  nu prea ar mai fi mult de lucru....

alinuttt

Dorum a fost sarcastic, nu poate fi vorba de finalizare în acest an. :)
Important este că rezultatul final va fi unul spectaculos, cred că va fi cel mai spectaculos lot de autostradă din România pentru mult timp :)

carutasul

să sperăm că nu așa de mult timp că începem PiSi :)  Casa cu flori, strada Speranței la parter :)  Dar da, e o lucrare spectaculoasă, o referință în domeniu cred.

horatiu.cosma

Bravo pentru filmare, Ascoro! Au avansat bine la Ilia, daca ii ajuta vremea, cred ca saptamana viitoare sunt sus cu terasamentul.

Hai CNAIR mai repede cu semnarea amaratului ala de contract la Holdea, sa se poata apuca Comsa (nu Comșa, rocklee) de bretea.

Tare ma tem ca dupa ce acum cateva saptamani ne puneam probleme ca nodul Ilia e pe lotul 3, o sa incepem in curand sa ne bucuram ca e pe lotul 3  :D.

marcelbanu

#44109
I, A1 lot IV UMB...

Am pus din nou bocancii pe asfaltul șantierului...
07 noiembrie 2018, orele 08:30 am tras primul cadru la kilometrul 93+500...
Sensul de mers a fot spre podul de la Bejan...
Vă arăt starea lucrurilor și al lucrărilor în pas de bocanc printre oameni și utilaje.



























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44110
II, A1 lot IV UMB, 07 noiembrie 2018...
Între barajul de la termocentrala Mintia și podul de la Brănișca.

Vă arăt starea lucrurilor și al lucrărilor în pas de bocanc printre oameni și utilaje.



























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44111
III, A1 lot IV UMB, 07 noiembrie 2018...
Pod Bejan.

Vă arăt starea lucrurilor și al lucrărilor în pas de bocanc printre oameni și utilaje.



































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44112
IV, A1 lot IV UMB, 07 noiembrie 2018...
Pod Bejan.

Vă arăt starea lucrurilor și al lucrărilor în pas de bocanc printre oameni și utilaje.



























































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44113
V, A1 lot IV UMB, 07 noiembrie 2018...
Dealul cu lilieci...














































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44114
VI, A1 lot IV UMB, 07 noiembrie 2018...
Dealul cu lilieci.

Vă arăt starea lucrurilor și al lucrărilor în pas de bocanc printre oameni și utilaje.

































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !