News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 45 Guests are viewing this topic.

Germany

Salut tuturor!

La ora 22:10 la Holdea se lucrează :) la lumina reflectoarelor !

Weekend plăcut !

Quest

Si-au adus si la Holdea turnuri de lumina ? Horatiu dadea de inteles ca atit la Ilia cit si la Holdea tot Apolodor lucreaza, iar la Ilia am vazut ca au asa ceva.
Common sense will get you far !

voicul

^Alunecari au mai avut si pe Gilau-Nadaselul.
Din ce am inteles: se mai intampla. E bine ca a aparut acum, cand sunt in santier, si o remediaza din mers.

Germany

Sunt pe drum "Live"....La Grind am văzut întâmplator două basculante....una plină, care mergea spre Ilia, alta goală care mergea spre Holdea!

Bănuiesc că, duc material de umplutură de la Holdea la Ilia.

Erau 2 reflectoare palide :) Mai multă lumină făceau reflectoarele celor două buldoescavatoare care acționau acolo....ambele încărcau simultan două basculante.

dr4qul4

Alunecarea e nasoala pentru ca avea ancorele puse. Asta pune sub semnul intrebarii solutia tehnica aleasa.
Eu abia acum realizez cat de inalt va fi terasamentul, si tinand cont ca au pus deja ancore in partea de sus....de unde vor aduce materiale pentru terasamente?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dorum

Daca se intampla la Pizzaroti, Aktor sau la Comsa era TRAGEDIE NATIONALA... ca s-a intamplat la UMB e de trecut cu vederea... se mai intampla, nu???
Pai cu ce ochi vedem acum dealul ala "de piatra", cu ancore care sustin plasa, cand a plecat cu tot cu plasa si ancore?
Io nu vad bine dealul ala, doamne da sa ma insel!!

rocklee

#43671

imagini de la nodul ilia ..cu refacera Terasamentului dintre cele doua pasaje CF

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

#43672
SAPATURA DE LA NODUL  HOLDEA  :)

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee


rocklee

#43674
IMAGINI DE LA NODUL HOLDEA

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


IMAGINI DE LA NODUL GRIND ...
(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

#43675
Quote from: AlinC on October 05, 2018, 06:12:08 PM
https://ziarulunirea.ro/video-a1-inchisa-din-10-octombrie-pe-tronsonul-simeria-deva-pentru-racordarea-viaductului-de-la-soimus-cum-arata-zona-acum-493396/



Intuitia imi spune ca e nasoala alunecarea. De ce? In filmarea de mai sus se vede pe la minutul 8 ca ceva nu e chiar in regula pe terasele de sus, se observa niste contururi ale unui inceput de alunecare. Am zis de ea pe 10 octombrie, dar s-a luat rocklee de mine si nu am mai insistat. Intr-o filmare ASCORO din decembrie 2017 se observa o alunecare tot acolo, pe care probabil au rezolvat-o din sapatura, se pare ca doar pe moment.

In plus, UMB a venit cu plasa si ancore peste zona aia, deci au crezut ca e o alunecare minora, de suprafata. Se pare ca totusi e ceva de profunzime.

Oare zidul de sprijin la care lucreaza are vreo legatura? Pare mai spre Soimus decat zona alunecarii. Oricum, e de urmarit cum evolueaza.

Sunt curios ce reactie echidistanta vor avea CNAIR, Economica, A3. Anul trecut pe vremea asta anuntau alunecari catastrofale pe lotul 3, undeva intre ecoducte.

rocklee

#43676

danutzu_1069

La alunecarea de la dealul Soimus, avem si o parte buna...
Plasa si ancorele au "ținut" materialul sa nu o ia la vale... In mod sigur ancorele sunt mult mai "adanci" decat felia care s-a desprins...

Quest

Hm, alunecari cu tot cu ancore...
Eu am mai spus-o, e o solutie pe care Compania din pacate n-o are in vedere, desi (datorita situatiei nodului Iernut de pe A3), se va croi inclusiv cadrul legislativ necesar (modif HG273/1994 despre receptia partiala a autostrazilor).

Daca anul viitor, la data la care Comsa termina totul de la Holdea la Ilia, UMB tot nu reuseste sa-i vina de hac Dealului Liliecilor, atunci s-ar preta natural o dare in trafic partiala a LD4 pina inainte de pasajul Bejan, dupa care traficul de A sa fie deviat prin organizarea de santier a UMB si transbordare pe DN76 pina la nodul Soimus. Pus pe toata lungimea asta de 3 km elemente Jersey, iar UMB isi poate vedea mai departe de rezolvarea temeinica a Dealului.
Iar publicul va beneficia de 174 km de A de la Selimbar la Holdea, cu o discontinuitate de 3 km la Lilieci. Altfel, iarasi ne va astepta un muzeu de autostrada...
Common sense will get you far !

alinuttt

La Dealul cu lilieci presimt schimbarea proiectului tehnic cu execuție zid de sprijin pe toată lungimea dealului. Aici dacă se întâmplă așa ceva sub trafic, trebuie închis un sens, că nu e loc de intervenție. Iar faptul că alunecarea a avut loc cu plasa prinsă cu acore indică faptul că NU e suficient.