News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 73 Guests are viewing this topic.

rocklee

flashu74....un+10...daca as putea  :D  :gj:


sa imi spui unde sa te astept sa dau ... :cheers:

TibiV

Quote from: Tavi on July 30, 2018, 05:05:34 PM
Ar trebui sa fie furnicar de excavatoare si basculante. Sa aiba loc unele de altele la limita.
Cel putin cate are UMB pe dealul liliecilor.

Adica asa ?....  O:-)
Quote from: flashu74 on July 30, 2018, 08:36:49 PM
Frumos?


7 (sapte) pe fo' 250 de metri...

flashu & umb,
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Deci autostrada va trece lipita de deal si sustinuta pe zidurile alea? impresionanta lucrare.

Tavi


bbk

#41809
Quote from: flashu74 on July 30, 2018, 08:36:49 PM
Frumos?


Am găsit si eu azi la Holdea pus acolo pentru pozat
LE: Acum se încarcă pozele.

flashu74

Pare că s-a mai coborât ceva cu săpătura. Așteptăm și celelalte poze.

bbk

http://imgur.com/a/PCCfnE3 
Am pus link către album,  scriu de pe telefon și e mai greu cu linkuri care poze.
Se lucrează anemic atât la nod cât și intre nod și tunel,  din ce am înțeles de la un muncitor sunt probleme acolo cu dealul (intre tunel si nod) care o ia la vale. Tot el spunea ca încă nu au rezolvat problemele în zona izvorului.
La sens au nivelat dealul pana aproape la nivelul podului.
Pe dn tot ei asfaltează o porțiune de 800 m după asfaltul nou înspre Deva, porțiune din dn  pe care o folosesc și ei.
Când am întrebat pe cand speră să termine am primit un sincer: "Nu se știe, aici nu ești la Umbrărescu pe santier, dacă vrei sa ai ce poza mergi de la Ilia în sus spre Deva".

flashu74

Am vazut albumul. S-a avansat cu săpătura vizibil. Acum nu era posibil ca în câteva zile să mute dealul, dar e de bine. Acea porțiune de DN68 era cea mai distrusă secțiune situată pe teritoriul jud HD și e foarte frumos că e reparată.

voicul

Si mie imi pare ca au avansat la Holdea. Pentru ritmul de munca al constructorului, din ultimii 2 ani, chiar mult (nu prea mult pentru un santier UMB :) )

Problema in zona izvorului - este cel de la Ilia, nu?
Eu inteleg ca dealul pe care este nod-ul o ia la vale. Am nimerit dealul care fuge din tara pe autostrada? (exact ca multinationalele - cand RO va avea A :lol: )

bbk

Da izvorul de la Ilia.
Zicea ca dealul de lângă ecoduct o ia la vale

flashu74

Aha. Cel de la ecoduct2. Acolo s-au mai facut niște lucrări în primăvară. Adică în partea de sus ceva șanturi de colectare a apei care inițial nu erau. Dar eu nu cred să fie probleme. În afară de cele financiare.

Ionut

Nu mai credeti și voi chiar toate zvonurile și poveștile primite de la cei pe care îi gasiti pe șantier. Uneori pot da informații bune, dar sunt și multe fake news. Si multa vrajeala.

flashu74

^
Corect. Și să înțelegem că datorită acestor prostii care tărăgănează terminarea acestei autostrăzi suntem condamnați să rămânem o țară subdezvoldată. Tocmai ce a anunțat un mare constructor auto că s-a oprit cu o investiție de 1 mld euro la vreo 50 km de graniță în Ungaria. De ce? Pentru că noi avem un stat tembel incapabil să construiască cu bani europeni această arteră de circulație. Pentru că noi avem un stat care condamnă la subdezvoltare România și condamnă la sărăcie românii. Un stat care se laudă că în ultimii doi ani a costruit 28 km de autostradă. Vreți să facem comparația cu Macedonia, o țară cât un județ? Mă duc să mă răcoresc puțin pe LD4.

Quest

Quote from: bbk on July 31, 2018, 04:35:22 PM
http://imgur.com/a/PCCfnE3 
Am pus link către album,  scriu de pe telefon și e mai greu cu linkuri care poze.
(...)

Multumim bbk ptr albumul cu pozele de la Eco 2 si Holdea.
Iti ies eu in intimpinare cu linkurile separate ale fiecare poze din album.






















































Common sense will get you far !

rocklee

da ...sunt  ceva probleme la acel  debleul dintre cele doua ecoducte ...pe  partea cu dnul ...de fapt pe toata partea aceia pana langa spatile de servici .... sunt mici probleme ...sunt multe izvoare de apa ...pe care trebuie sa le rezolve ... :)