News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 60 Guests are viewing this topic.

voicul

La un moment dat erau discutii daca ajung sa faca 8 pile acolo.
Eu asa am inteles: acolo atatea trebuie sa fie - 8.

dr4qul4

aia e culeea. De asta are de 4x2 pile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Sunt 8 deschideri...

Lipsesc grinzile doar pe ultima deschidere.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

flashu74

@dorum.
Cred ca te referi la viaductul2, cel de la Bejan. Acolo este un alt  tip de culee față de viaductul1. Fiecare grup de 4 stâlpi va avea sus o culee. Deci 2 culee *4 stâlpi.

dorum


tom_sawyer

Acordul de mediu pentru Autostrada Sibiu – Piteşti, document de care depinde începerea construcţiei celei mai aşteptate şosele de mare viteză din România, ar putea fi eliberat în următoarele trei-patru luni, au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanţii Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului (ANPM).

"După 1 mai va fi depus Studiul de Evaluare Adecvată (SEA) iar în trei – patru luni va fi gata Acordul de Mediu", anticipează Octavian Pătraşcu, şeful Directiei Controlul Poluării si Reglementări din cadrul ANPM.

Acesta explica încă din toamna anului trecut, când au început procedurile pentru eliberarea Acordului de Mediu la Sibiu – Piteşti, că acestea durează între şase şi nouă luni.

Autostrada Sibiu – Piteşti a fost scoasă la licitaţie pentru construcţia secţiunilor 1 şi 5, însă atribuirea contractelor este condiţionată de obţinerea Acordului de Mediu. De asemenea, fără Acordul de Mediu nu poate fi emisă Autorizaţia de Construire.

economica.net

Ionut

Este foarte optimist termenul. Dar ma bucur că vine din partea ANPM. Din ce știm noi, SEA trebuia sa fie predat de prestator către CNAIR în aprilie. Apoi da, ar trebui depus la ANPM. Vedem. Eu sper sa iasa AM anul ăsta... as fi mulțumit. Este însă mult până departe.

flashu74

Pe LD4 s-a lucrat astazi. Vin cu câteva imagini din diferite puncte.
Parapetul lateral este montat până în apropiere de baraj Mintia.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

Se sapă vechiul DJ pentru unirea terasamentului la baraj.






Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74


flashu74

Se săpa pe terasa de sus. Probabil trebuie adusă la cota corectă. Cred că e o diferență de nivel ce trebuie săpată de aprox 10 m, dar doar pe o jumătate de deal.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74


flashu74

Se sufla praful de pe viaduct Soimus. Probabil se pregătește pentru izolație.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74


rocklee


multumesc flashu 74 pentru imagini ...

vin si eu cu cateva imagini in complectare la ce a pus flashu 74 ....cu imagini de la baraj si viaductul 2 ....