News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 69 Guests are viewing this topic.

Quest

#39375
NGC ma alatur si eu felicitarilor ptr analiza ta in-depth a situatiei pe LD2-LD3 !

In prag de Paste, iata citeva poze aeriene de pe LD4, zona structurilor cheie. M-am consultat cu Rocklee, din sursele sale, la terasamente avem status-quo pina dupa Paste, cind UMB se va apuca si de ele.

Dupa parerea mea, daca UMB si CNAIR se inteleg, constructorul poate termina totul in afara zonei "liliecilor" + viaduct peste DN76 si CF209, asadar s-ar putea da in trafic pina la iarna 19 km de A1-LD4, de la Ilia pina la viaductul peste CF209 Deva-Brad, de acolo urmind sa se faca pret de 4 km, o transbordare temporara pe DN76 pina la Soimus.
Iar in T1-2 2019, sa termine viaductul peste DN+CF, solutia zidului de sprijin din zona liliecilor, cit si ultima lucrare, racordul A1 Soimus-Orastie la LD4.

Viaduct Soimus

+

+



Viaduct la "lilieci"

+



La "lilieci"

+

+

+

+

+

+



Viaduct Branisca

+

+


Enjoy !
Common sense will get you far !

Allex

Am vazut un avion de mici dimensiuni zburand deasupra zonei Holdea azi pe la 15:30(aprox). Erati voi cumva? Parea ca zboara destul de jos.

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

adiarc

Legat de A1 sau alte lucrari conexe de la Sebes la Sibiu....toate lucrarile au iesit din garantie in decembrie 2017 ( inaugurare in decembrie 2013 cu 4 ani garantie)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mishu77

@Quest extraordinare cadre. Mi se pare mie sau imediat dupa viaductul 1 lilieci ar mai trebui sapat putin in deal, din curba care o descrie viaductul pare ca intra direct in stanca ...

TibiV

Mai trebuie sapat destul in deal...
Poza asta a lui rocklee este destul de lamuritoare:


Unde a stat fotograful trebuie sapat pana la nivelul superior al culeii viaductului...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

flashu74

#39380
Super fotografii aeriene. Megamultumiri Quest.
Cu citarea surselor am realizat o comparatie.
Viaduct1 Soimus.









Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

#39381
Viaduct1 deal Soimus.





Viaduct2 deal Soimus.


Viaduct Branisca.



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

Quest, jos palaria... ma simt ca si cum inca mai vine iepurasul si la mine! :)
:gj: :drunk:

Iceman

Superbe pozele Quest.... :cheers: :cheers:...Nu as fi gandit ca este deja asfalt pe viaductul de la Branisca :thumbsup:
Paste fericit tuturor :)

horatiu.cosma

Quest, jos pălăria, nu mă mai satur să mă uit la imaginile astea. Pe viitor ar fi extraordinar dacă ai reuși să iei mai multe cadre de la dealul cu lilieci în lungul autostrăzii, apropiindu-te de deal puțin, pentru a vedea mai clar diferențele de nivel și situația exactă a săpăturilor.

danutzu_1069

Ar fi interesanta o filmare paralela cu dealul, la o altitudine un pic mai mare decat culeea de sus, partea de est (Branisca). Cumva sa zboare pe deasupra DN, camera orientata spre deal.

Europiu

#39387
Quest: mă alătur și eu celor care te felicită pentru fantasticele cadre. :gj:

Tuturor: un Paște fericit!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Quest

Hristos a inviat ! Sfintele Paste sa va gaseasca linistiti si bucurosi !

Va multumesc tuturor ptr apecieri, ma bucur ca v-au placut pozele aeriene.

AlexAllex om fi, n-om fi noi in avionul de la Holdea ? Ionut ma gindesc c-ar sti de zbor.
Mishu77 multumesc ptr aprecieri, clar mai e mult de sapat in versantul de la lilieci, TibiV a punctat bine cu poza lui Rocklee.
Flashu74 multumesc, oricum fara pozele de pe sol nu e indeajuns. Panoramele aeriene sint frumoase, dar din pozele voastre poti intelege detalii de constructie.
Dorum multumesc, cred ca sub o forma sau alta, Iepurasu' trebuie sa vina toata viata...
Iceman multumesc, pe viaductul de la Branisca sensul catre Ilia nu cred ca e deja asfalt, mai degraba e hidroizolatia de care vorbea zilele trecute cineva de la UMB, intr-un filmulet facut chiar pe viaduct si pus pe contul de fb al CNAIR. Persoana spunea ca 'subantreprenorul nostru va realiza hidroizolatia', iata ca s-au miscat repede.
Horatiu multumesc ptr aprecieri, exista intr-adevar 2 cadre reusite, preferatele mele: la Soimus vedere catre Orastie, si la Branisca vedere catre Mintia. Legat de apropierea de versantul sapat, eu am zburat ptr prima oara in zona sa, si nu pot sa spun ca m-am simtit foarte confortabil in preajma unui zid, de asta m-am ridicat destul peste cota sa superioara.
Danutzu_1069 eu prefer pozele intrucit cadrarea poate fi corectata bine inainte de a face poza. La filmare gradul de imperfectiune e inevitabil mai mare.
Europiu multumesc ptr apecieri, ne straduim, ne straduim.




Common sense will get you far !

rocklee

#39389
quest ...  :gj: :thumbsup: :cheers: :vroomvroom: :vroomvroom:

PASTE FERICIT ... :hug2: :bye: