News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 68 Guests are viewing this topic.

NGC

Dar de ce luati voi in serios tot ceea ce zic ei in raspunsuri?

Uitati aici 2 raspunsuri la solicitarile lui disney. Mai cautati in topicul de comunicare si veti mai gasi lucruri interesante. ;)

Il rog pe Ionut sa le lase aici, desi sunt mai vechi, pentru ca sa vada cat mai multa lume.


Quote from: disney on October 25, 2016, 10:02:46 PM
Quote from: disney on August 25, 2016, 10:42:58 PM
Am adresat astazi urmatoarea reclamatie administrativa.

QuoteStimate Domnule Homor,
Stimate domnule/Stimata doamna,

Prin prezenta formulez o reclamatie administrativa, conform Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, cu modificarile si completarile ulterioare, intrucat la cererea nr. 92/49708 din data de 9 August 2016 am primit un răspuns negativ, la data de 2 August 2016, de la Nicoleta Popa respectiv avizat de Claudiu Buzatu. In urma reclamatiei administrative din 23 August 2016, la data de 22 August 2016 am primit din nou raspuns negativ, de data aceasta de la Mircea Epure, avizat de Claudia Buzatu.

Documentele de interes public solicitate erau urmatoarele:

1) Va rog sa imi trimiteti lista cu toate numerele de intrare pentru toate intrarile de documente de orice tip din data de 1 Decembrie 2015 si pana la data prezentei de la firma SPEA INGEGNERIA EUROPEA SA MILANO ITALIA SUCURSALA BUCURESTI sau de la asocierea SPEA INGEGNERIA EUROPEA SA MILANO ITALIA SUCURSALA BUCURESTI - TECNIC CONSULTING ENGINEERING ROMANIA SRL.

2) Pentru fiecare din numerele de intrare mai sus mentionate, va rog sa precizati urmatoarele:
a) Data numarului de intrare
b) Obiectul intrarii
c) Tipul documentului
d) Titlul documentului
e) Numarul de pagini daca este cunoscut

Informatiile solicitate se incadreaza in categoria informatiilor de interes public.
Pentru a nu mai invoca motive diverse si a nu mai trage de timp, va aduc la cunostinta faptul ca au intrat in vigoare noile norme metodologice din HG 478/2016, pentru aplicarea Legii 544/2001 a accesului la informatiile publice.

Referitor la obiectia ca nu ati putut identifica informatiile solicitate, fac precizarea ca numerele de intrare solicitate, sunt numerele de inregistrare care se regasesc in registrul de corespondenta (registrul de intrare/iesire), acelasi registru din care ati acordat numarul 92/49708 solicitarii mele initiale pentru aceste informatii. Din acelasi registru se pot obtine si informatiile de la punctul 2) a) si 2) b), iar celelalte informatii se pot obtine din documentele carora s-au atribuit numerele de inregistrare respective.

Daca aceste informatii se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate confirm art. 22, alin. (2-1) din noua HG 478/2016, care prevede ca "în situaţia în care informaţia publică solicitată se află pe un înscris care conţine atât informaţii la care accesul este liber, cât şi informaţii exceptate de la liberul acces, informaţia publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informaţiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările şi completările ulterioare".

Mentionez ca doresc aceste documente in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din noua HG 478/2016 care prevede ca "Informaţiile de interes public solicitate în scris vor fi comunicate în formatul precizat în cererea solicitantului, respectiv în scris, în format electronic sau hârtie.", respectiv conform alin. (4) din noua HG 478/2016 care prevede ca "Dacă informaţiile de interes public solicitate sunt disponibile în format editabil, la cererea solicitantului, acestea vor fi furnizate şi în acest format.".

Va mai atrag atentia si asupra art. 15, alin. (5) din noua HG 478/2016 care prevede ca "În aplicarea art. 7 alin. (3) din Legea nr. 544/2001, cu modificările şi completările ulterioare, lipsa semnăturii olografe de pe solicitarea de furnizare a informaţiilor de interes public transmise în format electronic nu poate constitui un motiv de nefurnizare a informaţiilor solicitate."

De asemenea, va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al acestei reclamatii administrative, conform art. 20, alin. (5) din noua HG 478/2016, care prevede ca "După înregistrarea cererii, structurile sau persoanele responsabile de informarea publică directă au obligaţia să comunice solicitantului, direct sau electronic la adresa de e-mail furnizată, data şi numărul de înregistrare a cererii."

Prin prezenta solicit revenirea asupra deciziei de refuz al comunicarii informatiilor de interes public solicitate in scris/in format electronic, considerand ca dreptul meu la informatie, conform legii, a fost lezat.

EVENIMENT !!!

Au reusit sa identifice informatia ceruta. :lol: :lol: :lol:





Va sa zica exista totusi rapoartele?

Si ca sa incheie cu clasica bataie de joc, cititi cu atentie ce au spus in ultimul paragraf.

Daca e asa cum spuneti, cum de ati publicat primele 3 (TREI) rapoarte la sfarsitul anului trecut?
Pe alea cind le-ati achitat? Cind ati facut prima si singura plata pentru acest contract? Nu cumva abia in Iulie 2016? Ati numit plata chiar "avans". :lol:


Quote from: disney on October 25, 2016, 09:52:19 PM
Quote from: disney on September 01, 2016, 08:25:29 PM
Am adresat astazi urmatoarea solicitare de informatii publice.

QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 din 12 octombrie 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

1) Va rog sa emunerati si sa detaliati toate actele semnate intre CNADNR si firma SALINI IMPREGILO intre 1 Septembrie 2015 (anul trecut, deci nu e greseala ortografica) si data prezentei. Va rog sa precizati pentru fiecare act, numarul lui si data, valoarea in discutie, data de intrare in vigoare a actului si/sau valabilitatea prevederilor, alte prevederi (aceasta lista nefiind exhaustiva).

2) a) In ce data a fost scos din contractul de proiectare si executie pentru lotul Lugoj - Deva 2 (atribuit catre SALINI IMPREGILO) sectorul E2?
b) Daca sectorul E2 inca nu a fost scos din contract, va rog sa detaliati toate motivele pentru care acest lucru inca nu s-a realizat.
c) Daca sectorul E2 inca nu a fost scos din contract, va rog sa prezentati calendarul real al demersului pentru scoaterea din contract a acestui sector.
d) Care este sau care va fi valoarea finala a contractului de proiectare si executie pentru lotul Lugoj - Deva 2 dupa scoaterea sectorului E2 din contract?









Tabelul de mai sus are 33 de pagini dar am pus aici doar pagina 1 si pagina 34. Cine e interesat de restul, poate sa imi dea PM.
Oricum, cititi cu atentie ultima coloana din ultima poza. ;)


Repet pentru a mia oara (vorba vine).

Solicitati informatiile pe care le doriti, analizati cu atentie raspunsul sa vedeti daca vi s-a raspuns corespunzator, dupa care reclamatie administrativa si proces. Este totul gratuit !!!

Justitia trebuie sa decida daca au dreptate sau nu cu ceea ce sustin in raspunsuri !!!

rizzuh

Interesant. Se pare ca in trecut Registrul de Intrari-Iesiri al CNAIR era informatie de interes public. Acum de ce nu mai este? Pentru ca nu vrea Ionita? ???

NGC

Nu am fost suficient de clar mai sus?

Ignorati ceea ce sustin ei. Si acum este public.

rocklee

Marele secret  pe care îl are ministru sova. ..împotriva lui  comsa. .....Este  problema cu terasamentul și una din  culeile podului de peste  Mureș  ...Cei a ce am spus eu anul trecut în  septembrie. ...ca acolo sunt probleme. ..


marcelbanu

#39094
Punct de lucru Bejan, trecerea peste DN76 și calea ferată Mintia - Chișcădaga,
fosta linie CFR 209 Mintia - Brad...
20 martie 2018






























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#39095
Punct de lucru baraj termocentrala Mintia...
20 martie 2018

















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

FRS


voicul

Primele lucrări efective pe şantierul viitoarei autostrăzi Sibiu-Piteşti vor începe ,,înainte de anul 2020", a declarat miercuri ministrul Transporturilor, Lucian Şova.

rizzuh

Si tot inainte de ("pana in") 2020 termina? :lol:

voicul

#39099
Deja devine irelevant ca dau drumul si la LD4 si LD3 (oricand ar fi asta), daca intrii pe drumul asta de pietris:

https://www.facebook.com/postolache.sorin.5/videos/1763043470421275/

Daca lucrurile raman asa eu nu imi bag masina pe drumu asta de BG!

flashu74

Foreza a terminat. Mai sunt de turnat doi piloni. La primii piloni din statia de asfalt se face schela pentru a face partea de sus a pilonilor.(aceea transversala, nu stiu denumirea)



Powered by API/PUM imgur uploader

istvan78

Quote from: voicul on March 29, 2018, 03:22:52 PM
Deja devine irelevant ca dau drumul si la LD4 si LD3 (oricand ar fi asta), daca intrii pe drumul asta de pietris:

https://www.facebook.com/postolache.sorin.5/videos/1763043470421275/

Daca lucrurile raman asa eu nu imi bag masina pe drumu asta de BG!

Efectiv nu stiu ce solutie mai exista acum pentru DN68A intre Margina si Grind. Cine-si imagineaza ca se poate rade asfaltul si turna un strat nou peste placile de beton, n-a trecut pe acolo. Placile de beton sunt sparte, pe alocuri in bucati de <1m2. Printre bucati sare apa in sus cad calca camionul pe ele. Nimic nu mai sta fix acolo, n-ai pe ce turna asfalt. Sub beton nu stiu ce e dar nu cred sa fie ceva stabilizat. O asfaltare de suprafata se va sparge intr-o saptamana...

voicul

Cred ca se gasesc solutii, dar cu cat trece timpul cu atat e clar ca trebuie oprita circulatia mai mult timp.

Dar nu e o chestiune de solutie tehnica (in cel mai rau caz se face totul de la zero), ci de vointa si dorinta. Si bani - sa fim corecti.

rizzuh

Asta ar fi singurul drum pentru care chiar nu conteaza cat costa, dati fratilor oricata spaga la Bechtel/Hochtief/Vinci, numai sa-l faca sa reziste impecabil pentru urmatorii 15 ani fara interventii. Altfel peste 1 an cand vor fi gata LD3 si 4 o sa circulam pe un drum de pamant, fix cum zice Serbanescu >:(

Granata06

^
Exact aici si vor sa se ajunga. Get it?  ;)