Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

19 Members and 35 Guests are viewing this topic.

nrb

La Holdea și pe LD3 pare un șantier abandonat! Ar putea semnifica ceva!?!

dr4qul4

Sigur sunt baraje facute de castori? Sau sunt gunoaie aruncate de oameni? Ca si cei care arunca deseuri, tot noaptea lucreaza :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

#33767
sunt  castori in zona bejan ...am vorbit si eu anul trecut in primavara cu cineva de acolo din zona  ..si mia cofirmat ca sunt  ....mai precis aici...

https://www.google.ro/maps/@45.9289635,22.8473256,19z/data=!3m1!1e3?hl=ro

si aici
https://www.google.ro/maps/dir/@45.9277397,22.8423877,19z/data=!3m1!1e3?hl=ro
dar ei spune ca emigreaza si ...
si nu stau  unde este zgomot ...

perfidus

Quote from: cristi5 on April 07, 2017, 12:22:24 AM
Si daca interpretez eu corect proiectul, chiar in marginile autostrazii vor fi 2 pile A1 si B1.

De asemenea ordinea cotei superioare va fi A<A1<B1<B (adica pasajul e in urcare de la A la B). Asa ca ar trebui sa vedem curand ca structura dinspre sud (B) ajunge mai "sus" decat cea care e "gata" (A).

Si abia acum imi este clar de ce pentru pilele A1 si B1 nu s-au apucat de forat coloanele, cota de la baza pilelor este mai jos cu cativa metri buni fata de cota de acum a terenului, pentru ca autostrada intra deja in debleu in zona de sub pasaj.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GabiHd

#33769
De pe pagina de FB a DRP Timisoara
mai multe imagini cu descrieri https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/
Lotul IV L-D

rocklee

#33770
sursa
https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/

sa le detaliem putin

sapatura de pe dealul cu lilieci dinspre soimus ...


una dintre pilele de la viaductulul nodului soimus ...in spate de vad grinzile si fostul sediu drumuri si poduri deva


fierul beton ...din vitoarea placa de beton de pe pasajul drumului iudetean deviat 706a


turnare de beton la acelasi pasaj...

rocklee

#33771
turnare de rigola ...la drumul deviat  ce coboara din cariera bretea muresana ...


lucrari ..la acelasi drum ...in departare sevede cariera ...


forarea de piloti ...la viaductul branisca

Quest

Quote from: cristi5 on April 07, 2017, 12:22:24 AM
(...)
E bine ca au acces la ambele capete ale pasajului, asta poate insemna ca pot aseza si grinzile, etc. Apoi vor astepta probabil linistiti sa vina AC...

Eu la faza de dupa asezarea grinzilor am temeri. Din cite stiu, pasajul pe DN68A de la Holdea e cu grinzi metalice. Sper sa nu se repete situatia de la pasajul similar peste CF200 de la Ilia, unde Comsa a sudat luni de zile grinzile, ptr ca si-a angajat o singura echipa de sudori in mediu de argon...
Common sense will get you far !

rocklee

#33773
aceasta imagine este tot din zona nod soimus .. :)


aceasta imagine este de la montarea unui podet din prefabricate beton peste un canal betonain imediata apropiere de pasajul devieri dj 706a... :)


lichidarea depozitului de materiale de terasament ...si inceperea terasmentului langa mures


pasjul devieri dj 706a...




lucrari la psajul ...care urca pe dealul cu lilieci

rocklee

#33774
lucrari la terasamentul dintre nodul soimus  si viaductul ce urca pe dealul cu lilieci




aici este la pila de la viaductul soimus in spre autostrada ...

rocklee

#33775
si sa trecem la oile noastre ...ce va eram dator de ieri....in primul rand o veste buna ...

au adus foreza pe pozitie ...la viaductul care coboara de pe dealul cu lilieci in  zona caiferate ....UITEO  :D


dr4qul4

@Quest, eu nu mi-as face griji. La Holdea avem un pasaj peste A care este cu mult mai mic decat cel pe A peste CF. Cineva care a studiat proiectele ne poate spune exact, dar estimez ca sunt de cel putin 3 ori mai putine suduri de facut.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

#33777
relocarea unui drum comunal ce duce la boz ...situat langa ecoduct ...si podetul metalic ...

rocklee

aceste imagini sunt de la relocarea unui drum agricol din zona carierei de piatra bretea muresana ...


rocklee

#33779
si ultimile imagini din zona nod ilia unde nu este miscare de loc ....

terasamentul  dintere cele doua pasaje cf....





pentru cei care vor sa vada mai mult ...
https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.1133255563470567.1073741985.100003584026406&type=3