Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 21 Guests are viewing this topic.

sawkward

La tunele si dupa parerea mea problema e proiectarea. Din cate stiu, in trecut la iptana in lipsa cunostiintelor pe domeniul tunele, proiectele se faceau dupa curbele de nivel. Cred ca mai mult stiau aia de la cccf. La executie acum cativa ani strabag avea pe segmentul tunele un output mai mare decat output-ul total al hidroconstructia pe total. la vremea aia hidroconstructia era cea mai mare companie de constructii din romanica (cred ca e si acum). acum dupa schimbarea managementului la strabag raportarile financiare se fac pe divizii modificate si nu mai e clar ce output exact vine de la divizia tunele in totalul general. cred ca la vinci sau skanska care sunt prin ro, % e si mai mare daca ne uitam la CA.

Liviu_udr

Grind, vedere spre Deva





Terasamentul spre Deva:








Liviu_udr

Grind, vedere spre Lugoj:







În dreapta e Lugoj, adică unde terasamentul e aproape gata. Stânga e Deva:






Liviu_udr

Mai am câteva poze, dar le pun cu telefonul așa că merge puțin mai greu.
Ieri pe L-D a fost ger și viscol de mi-a înghețat mâna pe telefon.
La Lăpugiu de Jos lucraun excavator, dirija apa să nu inunde A1. În rest nimic, dar nici nu era cazul, având în vedere vremea rea!

Ionut

Multumim de poze! Iti merge greu pentru ca pozele sunt de dimensiuni mari. Daca le faci la maxim 1024 px latime, o sa-ti mearga mult mai usor. Si dimensiunea asta este foarte buna pentru forum, are suficiente detalii. Stii data viitoare. :) Multumim pentru efort!

ddfab

completez eu fotografiile de mai sus. :) sunt facute vinery, 11.11.2016.
activitate intense la nodul Margina.



vedere spre podul peste Bega

din nou pe sosea











ddfab

mai aproape de traversare...



se circula pe sub pasaj, pe ambele benzi.

se circula si prin giratoriul dinspre Lugoj.

breteaua spre autostrada.





semnalizari



si iesirea. se vede activitatea si spre linia ferata.




concluzie: se lucreaza intens in zona. se circula pe sub autostrada pe 2 benzi, s-a dat drumul la circulatie prin giratoriul dinspre Lugoj.

Cozak

Da, confirm si eu pozele de mai sus, se asfalta in zona travesarilor peste CF si DN la nodul Margina, s-a dat in folosinta si breteaua spre Sintesti.

Liviu_udr

Pasaj Teiu, vedere spre Lugoj:







Pasaj Teiu, vedere spre Deva:





Atenție la apa din partea dreaptă, să vedeți ce se întâmplă la pasajul următor:







Liviu_udr

Pasajul Lăpugiu de Jos, vedere spre Deva, apa la un pas de A1, un excavator lucra de zor:









Pasaj Lăpugiu de Jos, vedere spre Lugoj:






Liviu_udr

Ohaba, vedere spre Deva:



Ohaba, vedere spre Lugoj, se vede puțin ecoductul, a fost imposibil să avansez, era ger, vânt și teren alunecos:




Liviu_udr

Nod Margina, în stânga e Lugoj, dreapta e Deva:









A1 supratraverseaza DN:






Liviu_udr

Giratoriul de intrare/iesire pe A1, cu cele 2 bretele de acces pe A1 închise:






Liviu_udr

Poze din giratoriu, în stânga e Deva, dreapta Lugoj:



Pasajul peste calea ferată:





Ultimele poze sunt de la Dumbrava, vedere spre Deva:








NGC

#31484

Situatia conform ROGOP a platilor efectuate pina in 01.08.2017 de catre CNAIR catre SPEA ENGINEERING pentru "Revizuire/ Actualizare Studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Pitesti".

Contract pentru "Revizuire/ Actualizare Studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Pitesti" atribuit in 16.06.2015.
Valoare estimata:  43.422.722,00 RON fara TVA
Valoare atribuire: 29.075.308,91 RON fara TVA

Data Factura      Factura                    OP              Data OP       Valoare OP fara TVA
16/05/2016      3,600,000.00 RON      3,348,459.64 RON    05/07/2016          2,790,383.03 RON    (Avans)
27/10/2016       -251,540.36 RON            ^^^                    -
03/11/2016         13,945.27 RON         13,945.27 RON    14/12/2016             11,621.06 RON

24/04/2017        765,461.37 RON        765,461.37 RON    21/07/2016            643,244.85 RON    (Avans)

Valoare atribuire:                                                           29,075,308.91 RON fara TVA
Total achitat pina in 31.07.2017:                                             3,445,248.94 RON fara TVA
Restante de plata in 01.08.2017:                                                      - RON fara TVA


Unde este marcat cu verde s-a folosit TVA de 20%.