News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 55 Guests are viewing this topic.

NGC

^^^

Quote from: NGC20 on November 11, 2016, 04:07:25 PM

[...]

Quote
Se modifica prevederile art. 16.1 din Contractul de servicii dupa cum urmeaza:
,,Art. 16.1 Studiul de Fezabilitate si orice rapoarte si date precum: hărti, diagrame, schite, instructiuni, planuri, statistici, calcule, baze de date, software si inregistrări justificative ori materiale achizitionate, compilate ori elaborate de către Prestator sau de către personalul său salariat ori contractat in executarea Contractului de Servicii vor deveni proprietatea exclusivă a Beneficiarului dupa plata serviciilor prestate de Prestator pentru elaborarea respectivelor documente, daca nu se prevede altfel. După incetarea Contractului de Servicii, Prestatorul va remite toate aceste documente si date Beneficiarului. Prestatorul nu va utiliza documente si date ale proiectului/Contractului in scopuri care nu au legătură cu Contractul de Servicii fără acordul scris prealabil al Beneficiarului."

[...]

1) [...] Asa cum a mentionat si disney mai sus, in cadrul acestui contract a fost emisa o singura factura, care a fost achitata in Iulie 2016, si care este pentru avans. Deci cum e cu "dupa plata serviciilor prestate"? :lol:

Avand in vedere situatia platilor de mai sus, oare in cat timp vor achita tot? :lol:

Si oare ce au facturat in valoare de 13,945.27 RON cu TVA?  :D

Iceman

Multumim pentru poze domnilor :cheers: :cheers: :cheers: ....Oare de unde sa acumulat atata apa in rigole?

Cosminescu

Daca deja au ajuns sa asfalteze la pasajul de la Margina, s-ar parea ca ar putea sa dea drumul la trafic pana la Craciun.
Alte puncte critice mai sunt?
Mai era problema cu Pasajul de la Colonia Mica... Acolo cum e ?

TibiV

Quote from: Iceman on November 14, 2016, 03:26:02 PM
Oare de unde sa acumulat atata apa in rigole?

Ca sa citez din "clasici in viata"... Iarna nu-i ca vara !  :lol:

Las' ca merita sa munceasca pe mizeria asta de vreme.
Toata lumea de pe forum vorbeste de doi ani despre lipsa santurilor/rigolelor, iar pe ei i-a durut in 3 litere de aceste "lucrari minore"....

Pozele lui Liviu_udr arata clar ca cei de pe forum au avut dreptate - iar Salini nu a avut dreptate sa le neglijeze atunci cand vremea era buna.

Cosminescu, sincer, ce vad in poze ma face sa incep sa ma indoiesc serios de o "deschidere" in acest an...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#31489
La Margina e problema. De fapt, problema e giratoriul est... ca nu are AC. :(

GDPR

Pai poate ne lamureste Horatiu ce se intampla cu AM si AC pe toate cele 3 loturi de pe LD.

Cosminescu

#31491
@TibiV: De ce? in pozele postate, cele de pe lotul 2 sunt doar de la pasajul Margina. Si acolo lucrarile par destul de avansate: se circula deja prin giratoriul de V, pe pasaj se toarna deja asfalt... Plus ca vremea tine cu ei. Nu pare sa ploua deloc cel putin in urmatoarele zece zile, plus ca de joi incepand se anunta si temperaturi maxime de peste 10 grade.
Problema e cum zice si Ionut al doilea giratoriu, dar din ce s-a discutat pe paginile precedente o inaugurare printr-un singur giratoriu - cel deja construit - ar fi posibila.

Legat de AM si AC parca trebuiau sa vina saptamana trecuta, daca e sa ne luam dupa calendarul prezentat in Septembrie (parca?)... Sau poate s-or fi depus contestatii... Stie cineva ceva? :)

GDPR

De ce? Pentru ca s-au cam dus vremurile cand se faceau receptii cu liste interminabile de neconformitati si lucrari nefinalizate. Si nu e vorba doar de zona de carosabil, ci si de consolidarea taluzurilor si lucrarile de scurgerea apelor. Aici il rog pe colegul @bogdix sa ne dea un update cu situatia la zi. Multumesc anticipat  :)

ddfab

@tibi V.Las' ca merita sa munceasca pe mizeria asta de vreme.
Toata lumea de pe forum vorbeste de doi ani despre lipsa santurilor/rigolelor, iar pe ei i-a durut in 3 litere de aceste "lucrari minore"....

Pozele lui Liviu_udr arata clar ca cei de pe forum au avut dreptate - iar Salini nu a avut dreptate sa le neglijeze atunci cand vremea era buna.

aici trebuie sa te contrazic putin. fotografiile sunt de pe lotul 3 si ei chiar si-au vazut de treaba cu rigolele. poate ca undeva a ramas vre-un capat obturat.  cei de la salinni au avut noroc pana acum si au fost feriti de astfel de suvoaie.

TibiV

ddfab,
ai dreptate, acum mi-am dat seama :-[

Dar...

Quote from: Ionut on November 14, 2016, 03:44:00 PM
La Margina e problema. De fapt, problema e giratoriul est... ca nu are AC. :(

Eu inclin sa ii dau dreptate lui cristi5...
Quote from: cristi5 on October 26, 2016, 12:53:11 PM
Eu cred ca e chiar mai bine deocamdata cu unul singur (sau sa se foloseasca doar unul chiar daca-s construite anandoua). Daca fluxul spre Deva foloseste giratoriul dinspre Deva, iar fluxul spre Lugoj giratoriul dinspre Lugoj, cele doua fluxuri se intersecteaza urat de tot in giratia dinspre Deva...

Quote from: cristi5 on October 27, 2016, 10:45:37 AM

Se observa ca singura intersectare e intre rosu si albastru. Practic cu 2 giratorii cei care merg spre Deva ar trebui da dea prioritate celor care vin de la Deva...
(Va reamintesc ca in schema de mai sus "directiile ciudate" cu galben si verde vizeaza strict utilizarea A1 fara Margina-Holdea. Existenta doar a "traseelor" verde si albastru este mult mai logica. Insa nu stiu daca au loc pe breteaua respectiva....)

Daca ar fi facut o bretea de coborare dinspre Lugoj spre DN68A atunci al doilea giratoriu (cel de la est, spre Deva) nici macar nu ar fi avut vreun rost...
Ar fi fost suficienta o banda de accelerare...
Dar acum este prea tarziu sa mai discutam. Avem un proiect si asta este... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdix

@adrian rosca + restul interesati
Pe LD2 Salini trage tare. Se pare ca au o intelegere cu ministrul Transporturilor (sa incerce sa finalizeze sectorul de la LD1 la nod Margina anul acesta).
Zilnic se avanseaza insa mai sunt multe de facut.
Cele mai importante sunt evident lucrarile la structura rutiera (straturile drumului) unde progresele sunt f. mari.
Dar urmeaza lucrarile de consolidare la ramblee (acele anrocamente) care merg greu, lucrarile de colectare/scurgere a apelor (mai sunt cateva bucati de sant lipsa nu foarte lungi si mai sunt de facut racordurile la podete si separatoarele de hidrocarburi/uleiuri. Nu in ultimul rand sunt lucrarile de siguranta circulatiei: marcaje (sunt in lucru cu un progres bun), indicatoare (sunt in lucru montajul portalelor si consolelor), ITS (e cam gata cu lucrari marunte ramase), iluminat (la fel e avansat) si nh in ultimul rand parapetul (f. avansat) si imprejmuirea (gardurile).
Mai e de lucru mult pt. a fi gata de receptie la terminarea lucrarilor, dar pe santier se trage.
Insa, un mare hop este AM si ulterior AC pt. unele lucrari inca neautorizate (giratie Margina, CIC, rampe pasaje si altele marunte).

Dupa mine, e la limita sa se deschida anul asta. E 50-50. Si totul e fragil datorita relatiei dintre partile semnatare ale contractului.

GDPR

Multumim inca o data. Mai punem si conditiile meteo la socoteala si sansele cam devin 49-51. Dar ramanem optimisti :)

Eurocopter

Eu zic ca sunt peste 50% sansele de deschidere anul acesta pt Dumbrava-Margina. 23 decembrie mai exact.  ;)

TibiV

#31498
Ceva "inside info" ?

O luna si jumatate fata de stadiul actual ?!...
Hmmm...
Mie nu mi se pare de 50-50 sau de 49-51, mai degraba de 40-60
Dar da Doamne sa ai dreptate, si sa se deschida in ajun de Craciun...

(Facem iar record de trafic pe forum.
Amintiti-va TL2 anul trecut, tot in decembrie...:lol: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Ar fi o ''minune'' de Craciun sa se deschida in Decembrie ! :)
You're in Steelers Country