News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 29 Guests are viewing this topic.

cristi5

#31065
^ poate primim un drum temporar de 100m pana e gata viaductul :)

Nu ar urca mult (296-300) dar ar incepe intr-un rambleu de vreo 4m (cum e de fapt si giratia). Ordinea ar fi 1) partea de nord a devierii DN si giratia 2) drumul temporar 3) breteaua, cu eliminarea DN la nord de A1 4) viaduct 5) A1 pe sub viaduct cu eliminarea drumului temporar si DN la sud de A1

LE: oricum, cred ca riscul e mai mare sa intarzie ACul decat sa intarzie executia pasajului de DN! Si fara AC nu se face nimic, nici temporar nici permanent.




ticker

Se face... organizare de santier.  ;) Ar merge un drum tehnologic asfaltat cu acces din DN pe acolo nu? :D

adiarc

mic up-date de pe A1...Straco mai lucreaza la Cunta pe sensul spre Sibiu si sunt aproape sa finalizeze lucrarea...sper sa tina de data aceasta ,fiind a treia oara cand zona este refacuta.Ar fii f.oportuna planatarea de salcam in zona...







zona mai mica si finalizata pe sensul spre Sebes



la zona reconstruita ( deja merita aceasta denumire mai pozitiva decat - fosta groapa ),se mai lucreaza la santuri si amplasarea gardului de protectie



un excavator care sapa santurile





momentan atat.

PS - la intrarea pe viaductul Aciliu,pe sensul spre Sibiu,pe banda a doua ,avem o trambulina mare si chiar periculoasa,plus ca trebuie respectata aceea limita de 100...am simtit pe propria piele un puternic vant lateral la aprox 130 km pe ora si am fost putin miscat,desi masina are aprox 1,5 to,goala....asa ca,atentie...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Luna asta nu prea sunt sanse sa iasa Acordul de Mediu revizuit pentru LD:

http://www.anpm.ro/documents/12220/3073607/Anun%C5%A3+public+privind+dezbaterea+public%C4%83+ANPM+rev+2.pdf/3a4dc52a-7f07-488b-87de-812021d849a0

"Publicul interesat poate transmite în scris comentarii/opinii/observaţii privind documentele menţionate la sediul Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului ... până la data de 25.10.2016".

cristi5

^
Quote
Raportul poate fi consultat la sediul
 Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului din Bucureşti, str. Splaiul Independenţei,
nr. 294, sector 6, tel/fax 021/207.11.01/03, e-mail: autorizari@anpm.ro,
 şi la sediul Companiei Naţională de Drumuri şi Autostrăzi S.A., cu sediul în B-dul.
Dinicu Golescu nr. 38, sector 1, Bucureşti, 010873, tel.: 021 264.32.00, fax: 021
312.09.84, e-mail: office@andnet.ro,
în zilele de luni până joi între orele 8-16.30 şi vineri între orele 8-14.
Dezbaterea publică a raportului privind impactul asupra mediului va avea loc la:
... si apoi sunt insirate primariile comunelor de pe traseu

Atata transparenta si digitalizare, de ce nu pun raportu lui peste pe net sa-l vada toata romanimea, nu doar bucurestenii care au timp intre 8 si 16???  Si apoi trebuie sa dai fuga de la capitala la primariile respective sa dezbati.

Cosminescu

Nici nu ne asteptam sa iasa in Octombrie. In postarea pe FB  de pe data de 27.09.2016, cutter a spus clar:

"Pe scurt, fără revizuirea acordului de mediu sunt blocate lucrările pe 9km din lotul 2 (aici intră și zona cu tunelele), pe zonele de extindere ale culoarului de pe lotul 3 și pe 10km din lotul 4 (adică cam jumătate din acel lot).
Și acum veștile bune.
Prima: a fost depus și publicat astăzi (n.r 27.09.2016) "Raportul privind impactul asupra mediului" la Agenția Națională pentru Protecția Mediului. Pe românește asta înseamnă că intrăm pe ultima sută de metri pentru emiterea acordului de mediu revizuit care ar fi ultimul blocaj în calea lucrărilor de pe aceste loturi (pe porțiunile menționate). Sunt niște termene legale (prevăzute și în directivele europene) care nu pot fi scurtate și rezultatul este că în săptămîna 7-11 noiembrie ar trebui să avem acest acord."

GDPR

Aha, mersi. L-as ruga pe @cutter sa posteze lucrurile interesante si pe aici, nu numai pe FB. Multumiri anticipate!


cutter

Etapele legale pentru AM Lugoj-Deva sunt (din niște notițe mai vechi, bazat pe un alt calendar, sper să nu greșesc ceva):
- pe 25 oct și 26 oct sunt programate ședințele Comisiilor de Analiză Tehnică (CAT) în jud. Hunedoara și Timiș conform anunțului ANPM
- după ședințe, comentariile si observațiile primite se pun într-un formular numit formularul 16 (durata o zi: deci termen 27 oct)
- se formulează răspunsul la comentarii și observații (evident, cu cît mai puține cu atît mai bine), durata (??? o zi-două?), să spunem termen 28 oct (mai ales dacă sunt puține observații)
- se publică pe site ANPM proiectul de decizie de emitere a acordului de mediu revizuit, termen 31 oct, luni

de aici curg 15 zile termen legal (ăsta cred că e din directiva UE) - perioadă de contestatii

- pe 15 noiembrie se emite acordul de mediu revizuit.

---

Teoretic :)


GDPR

Tot a fost bun la ceva postul meu. Si autorizatia de construire poate sa iasa in noiembrie, avand in vedere ca e emisa de MT?

cutter

Quote from: cristi5 on October 14, 2016, 04:21:03 PM
^
... si apoi sunt insirate primariile comunelor de pe traseu

Atata transparenta si digitalizare, de ce nu pun raportu lui peste pe net sa-l vada toata romanimea, nu doar bucurestenii care au timp intre 8 si 16???  Si apoi trebuie sa dai fuga de la capitala la primariile respective sa dezbati.

E pe net, uite-l aici.

Link de pe pagina asta: http://www.anpm.ro/documente-procedura-eim-si-ea

cutter

#31076
Quote from: adrian rosca on October 14, 2016, 05:04:09 PM
Tot a fost bun la ceva postul meu. Si autorizatia de construire poate sa iasa in noiembrie, avand in vedere ca e emisa de MT?

Poate să iasă dacă e completă și legală DTAC (Documentația Tehnică pentru Autorizația de Construire).

Acuma depinde pentru ce lot/secțiune. Pe unele - lotul 4 - sunt lucrări executate fără autorizație de construire (situația de la Sebeș-Turda).

Din ce-am înțeles, spre exemplu, pentru lotul 2-secțiunea E1 (cei 6km care urmează după Margina pînă în tunele, adică acel sector cu viaducte lungi, parcă de 1,5km în total) ar fi completă documentația.

De asemenea, pe zonele care nu au fost prinse în coridorul inițial de pe lotul 2-secțiunile A-D (Dumbrava-Margina) și lotul 3, în întregime.

Nu mai pot să intru acum în detalii - deși îmi face plăcere să dau orice informații și mi se pare esențial ca lucrurile acestea să fie foarte deschise - că nu mai am timp (și nu pot nici să suplinesc departamentul de comunicare de la instituțiile implicate).

Sunt multe de povestit - unele, bune pentru memorii - de la contracte semnate prost (întocmirea rapoartelor de mediu e dată în sarcina constructorului, prin urmare CNADNR n-are o legătură contractuală directă cu prestatorul de mediu, trebuie să se roage de constructor ca intermediar pentru orice - asta e exemplu de idee care probabil la momentul respectiv a părut bună: "să dăm totul la constructor că el e privat și le descurcă mai bine" --- sau faptul că fiecare constructor are prestatorul lui, deci pe fiecare lot, deși acordul de mediu e unitar pe tot proiectul, adică lupul sau ursul nu se oprește la granița de lot, descurcă-le drace), la capacitatea destul de limitată din diverse părți ale administrației, la birocrația excesivă și așa mai departe.

Una peste alta - acțiunea cuiva strict în interesul public, pro-eficiență, pro-transparență, pro-rezultate, are limite date de însăși cadrul nostru general, de societate - încerci cîteodată să ajuți, să faci bine, vezi unde scîrție din toate încheieturile aparatul ăsta monstruos numit administrația românească, și poți să te alegi tot cu cocoloașe de hîrtie aruncate în cap. Dar eu zic că merită, limitele de care vorbeam trebuie împinse, așa evoluăm. Din ce în ce mai mulți se implică, sunt inițiative cetățenești, forum-uri ca acesta, asociații, comunitatea și simțul ei crește și pînă la urmă o să învingem și monștrii cu un pic de determinare :)

*rant over, scuze Ionuț* :)

GDPR

Good job, iti dai seama ca asteptam cu nerabdare mai ales AC pentru LD4. Sper sa iasa cat mai repede.

Cosminescu

Quote from: cutter on October 14, 2016, 04:58:49 PM

de aici curg 15 zile termen legal (ăsta cred că e din directiva UE) - perioadă de contestatii


Si ce se intampla daca in perioada asta apar contestatii?
De unde se reia procesul si cat ar putea sa dureze pana la obtinerea AM?

mariansb

azi dupa amiaza intre Cunta si Cristian



























"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell