Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 45 Guests are viewing this topic.

Ionut

#30570
In continuare sursa secreta tot pe lotul 2. Tot de astazi, desigur.














Ionut


Ionut

#30572
Alte cadre, tot lotul 3.










Ionut

#30573
Acum este lotul 2. :)










Ionut


Ionut











Pe lotul 2 constructorul vrea si se pare ca tehnic se si poate da drumul la Dumbrava-Margina anul asta. Este uzura pe ambele sensuri pana aproape de Margina. De luni se incepe lucrul la marcaje.

Atentie insa. Mai sunt cateva conditii de ordin birocratic pentru a circula pana la finalul anului. Cerem insistent autoritatilor si tuturor celor implicati sa faca tot ce este posibil pentru a da drumul acestor 17 km in acest an.

Multumim sursei pentru fotografii si vesti! Multumim constructorului si autoritatilor pentru munca si transparenta!

voicul

Quote from: Ionut on October 01, 2016, 11:16:17 PM




Superba aceasta poza.
Eu stiam de 15, vad ca Ionut zice de 17km. Deci cati sunt pana la urma?

vancouver

Am masurat la un moment dat pe harta si sunt 15. Posibil lotul care va fi gata va fi de 17, dar numai pe 15 se va circula.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Quest

Multumim Sursei secrete ptr poze, numai una si una ! :cheers:

Ce n-am reusit sa inteleg nici din poze nici cind am trecut si eu pe acolo, de ce cota pe inaltime a giratoriului de la nod Margina e la 1-1,5 m deasupra cotei DN ?
Se vede si in ultima poza pusa de Ionut, se simte clar si urcusul/coborisul la intrarea/iesirea in/din giratoriu. Stie cineva ?
Common sense will get you far !

Ionut

Sunt cam 16,5 km intre noduri (pasajele DN). :)

michidush

#30580
Ionut, cred ca in postarea de la 10.57 si cea de la 11.11 sunt poze de pe LD3. Se vede cum lucreaza la ecoductul 1 (armatura de la placa superioara) sunt cateva cadre cu diferenta de nivel de la Holdea intre excavatie si intersectia cu DN68 si Ecoductul 2, unde peretele sudic a fost turnat in totalitate.
Poate cineva sa confirme pls?
Pozele sunt excelente pentru ca pun in evidenta niste chestiuni pe LD3:
1-la cum merg lucrarile e posibil ca pana in decembrie sa termine partea de structuri in totalitate (ecoducte, sopratraversare CF )
2-Avem un cadru clar cu diferenta de nivel de la Holdea din poze probabil ca in configuratia finala breteaua de descarcare nu va fi foarte abrupta.
Daca intre platforma DN68 si cea a autostrazii vor fi 6 m la supratraversare, terasamentul autostrazii probabil trebuie inaltat vreo 6-7 m. Fata de ce era la "groapa" e mai usor.

Ionut

^ Am corectat. :)
Multumesc rocklee si michidush pentru clarificari! :cheers:

Horațiu 87

#30582
Cam asa arata "groapa" acum fix doua luni  :lol: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=uKZkUXBp9vU

AUT_XY

Quote from: zorro on September 30, 2016, 11:16:31 PM
@AUT_XY. Ich werde auf Deutsch antworten.
Termin für eröffnung  sollte erste oktober sein, aber wegen schlechte wetter wird das  verlengert ohne ein genaue termin.
Es werde bestimmt noch paar tagen dauer, aber nicht lang.

That is cool, that Cunta - Saliste highway part will be openend in the next days or at least in october !
good work! thank you for the informations !

What about the highway parts between LUGOJ - DEVA?
What could be there openend until end of the year 2016?
What could be openend until the end of August 2017?

dr4qul4

Our colleague @north made an effort and post a resume of all works in English.
You can find them here
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024