News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 32 Guests are viewing this topic.

GDPR

^Problema mare n-ar fi ca se intarzie putin lucrarile, ci cum se va deschide traficul astfel incat legea sa fie respectata. In zona gropii se va putea face receptie la terminarea lucrarilor fara probleme, dar ce se intampla cu restul lotului, avand in vedere ca CNANDR-ul a refuzat admiterea receptiei lucrarilor facute de S-I? Stie cineva daca s-a intamplat ceva pe acest subiect in ultima vreme? O receptie nu dureaza doar o zi doua.

GDPR

Vad ca "inginerii din cadrul companiei" reprezentati de Doru Cireasa ataca la baioneta:

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/reparatiile-sibiu-orastie-proiect-aprobat-cu-zece-zile-inainte-de-deschiderea-traficului-577249

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/repararea-autostrazii-sibiu-orastie-pe-baza-unor-planse-eronate-si-incomplete-576545

Ma rezum sa citez doar urmatorul paragraf:

"Explicațiile proiectantului: ... Ei au un obieci foarte ciudat să spună că nu e aia, nu e cealaltă, este un grup de inițiativă care pune bețe în roate la orice."

Domnu' Cireasa, daca nu aveti nimic de ascuns, va rog sa publicati intreg documentul, nu doar fragmentele care va convin dvs. Cu multumiri.

dumbravaandrei

Deja cand vad numele asta ma transform intr-un vadim... :bash: :bash: :gaah: :gaah:

Dominik

A1 Lugoj-Deva, Lotul 2, între localitățile Traian Vuia și Dumbrava.....via DRDP Timişoara























You're in Steelers Country

Dominik

Si inca una de pe A1 Lugoj-Deva, Lotul 3, de pe drumul național....via DRDP Timişoara

You're in Steelers Country


Dominik

#30486
^
Exact :)
You're in Steelers Country

Katana_ro

Quote from: vancouver on September 28, 2016, 04:56:09 PM

Dupa parerea mea NUMAI SI NUMAI CEL MAI MIC PRET POATE SA FIE CRITERIU la o licitatie, orice altceva este subiectiv si deschide calea spagilor. Dar EVIDENT (pentru mine cel putin este evident, pentru altii nu stiu), deci, evident ca trebuie sa existe niste criterii tehnice si de calitate clare, minime, iar cine nu le respecta nici nu intra in cursa pentru cel mai mic pret. In schimb amestecarea acestor criterii cu pretul - dupa o formula de cine aleasa? - eu nu o consider logica sau oportuna.


Nu sunt de acord cu tine. In cadrul EU si altor tari civilizate, se indeparteaza de criteriul cel mai mic pret si catre MEAT (most economically advantageous tender). In unele tari se interzice chiar cel mai mic pret. Mai mult, cred ca e valabil si la noi, avand in vedere lipsa de experienta pe care o avem in Design de autostrazi a organismului public (CNADNR). Dovada sunt studiile din birou facute de pana acum, dar si calitatea indoielnica a multe segmente mici de autostrada facute, de ex., de Impregilo, numai pt ca am vrut "ieftin, dom'le".

Dar cred ca discutia asta e pt alt topic, nu numai pt A1...

Ionut

V-am si zis unde sa vorbiti, dar nu si nu. O sa va treziti cu mesajele sterse.

alinuttt

#30489
Terasamentul a fost ridicat destul de frumos de la ultima filmare... Eu imi pastrez termenul meu(4-5 octombrie)... :)
CNADNR pe Facebook


TibiV

alinuttt,
nu pune doar link-ul https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/1875320732696807

Baga si textul...
Quote
Pe Orăștie – Sibiu se lucrează fără pauză, la capacitate maximă - în trei schimburi, astfel încât circulația să poată fi reluată în cel mai scurt timp.
Ministrul Transporturilor, Sorin Bușe, a mers astăzi pe șantier: ,,Nu putem face rabat la calitate. Mă bucur că sunt parcurse toate etapele de lucru necesare. Măsurători se fac zilnic pentru ca standardele de execuție să fie respectate. Forma finală a acestui proiect va avea calitatea dorită."
... dar mai ales pozele !
https://scontent.fotp1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-









Mai frate...
Au ajuns la nivelul autostrazii ?!?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

yupeeeeeee...exista sanse reale sa avem primul strat de asfalt pana luni,cand sunt asteptate ploi...si apoi e mult mai simplu.. :banana2: :banana:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


ciprebbe

Quote from: alinuttt on September 29, 2016, 07:34:21 PM
Terasamentul a fost ridicat destul de frumos de la ultima filmare... Eu imi pastrez termenul meu(4-5 octombrie)... :)
CNADNR pe Facebook
4-5 zile se sta dupa stabilizat, vin si ploile.... daca tine mai mult de 3-4 zile vremea urata se poate depasi si 10 oct.
Sper ca maine sa inceapa cu stabilizat-ul
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe