Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 35 Guests are viewing this topic.

rocklee

terasamentul dintre cele doua pasaje pe o jumatate ridicat aproape sus celelalt doar  la nivel de fundatie cu piatra sparta pe mijloc pentru drenai si pe margine au inceput cu panouri din geotextil





rocklee

#30091



AdrianB1

Quote from: rocklee on September 07, 2016, 11:26:32 PM
spatile de servici ...aici UMBUL a lucrat de nota zece imi place foarte mult aceasta lucrare ...
Vezi un spatiile de servicii in Franta (aire) si o sa iti vina sa vomiti cand le vezi pe cele romanesti: o mare de asfalt, o placere sa opresti si sa te coci vara.

udar

Ieri  am trecut pe sub pasajul de la Grind- DN cel cu problemele pe inaltime
Nu stiam ca a fost dat in folosinta stind ca are probleme de inaltime

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


gdaniel

Pai intre timp cred ca le-au rezolvat...

jalemare

Magic Roklee!
Mii de mulțumiri!
Din păcate, nu cred că pupăm vreun km anu' ăsta.

cristi5

#30096
Quote from: cristi5 on September 07, 2016, 07:44:37 PM
Daca te referi la pasajul DN de la KM 56 din SF, din pozele lui Rocklee inteleg asa:

1) se deviaza DNul mai spre Holdea (acolo DNul temporar va cobori destul de mult!) folosind partial aliniamentul definitiv al DN asa cum remarca si rocklee
2) se trage terasamentul autostrazii pana la DNul temporar (si pt asta se demoleaza actualul DN)
3) se face pasajul DN peste A si se muta traficul DN pe traseul definitiv
4) se demoleaza DNul temporar si in locul lui se fac cei cativa metri de A ramasi de facut (de la DNul temporar pana la capatul lotului terasamentul e inceput deja)

Ei bine, cel tarziu la faza (3), daca la nord de pasaj va fi un sens giratoriu atunci vom sti :)

Daca breteaua va veni dinspre Grind (ceea ce am toate motivele sa banuiesc) probabil vom sti inca din faza (2) pt ca se va face odata cu terasamentul A.

Am facut un desen, sper ca am inteles bine



Fazele 1=rosu, 2=albastru 3=galben 4=cyan

Cu portocaliu (marcat "?" ) sensul gitatoriu pt intersectie intre DN si bretea (sunt si alte solutii pt asta dar la noi se folosesc giratorii la descarcari). Indiferent din ce directie vine breteaua (Holdea sau Grind), e nevoie de un giratoriu.

De ce pe partea de nord si nu cea de sud a pasajului? Justificarea legala fiind "iesire de urgenta in caz de inchidere tuneluri", va fi pe sensul Deva-Lugoj.

rocklee

#30097
inca citeva imagini cu nodul ilia ...















rocklee

giratoriu dinspre ilia terminat 65%



o masina pe autostrada ... :D




rocklee

la pasjul peste cf au terminat ..de sudat ...acum se lucra laizolat piloni la derenaj si se turna fundatia pentru biscuitide beton care va imbraca terasamentul ...si se lucra de asemenea la inaltarea trasamentului dinspre podul peste mures .....pradelele inca nu erau aduse  :)








Daniel_I

#30100
Un nou clip cu lucrarile de la groapa de pe lotul 3 Orăștie Sibiu

https://vimeo.com/181772423/d99e484462
On The Road


rocklee





se ridica  terasmentul dinspre gurasada  :o






rocklee

si terasmentul dintre ce le doua pasaje vazut din calea ferata



rocklee

#30104
ne mutam la  capatul lotului zona tunele ...se lucreaza ladecopertarea movilei ...la vitorul traseu al dnului  relocat ...si ampdervat doar forte putina miscare jos in debleul unde se va construi pasajuldnului

pe devierea deneului nu mai insist am pus cu citeva postmai in colo un grupde imagini si explicatile aferente ...






decopertari la movila de linga denu  ...