Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 14 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

Aseara in jurul orei 21, am distins 4-5 "perechi de faruri" in zona demolata. Si pe viaduct 2 camioane coborau spre aceasta zona...
Sa fi inceput si schimbul 2?
Din pacate fara poze

ps. La nod cunta, pe DN, dispre Sebes, am intalnit un convoi care transporta 3 grinzi spre Sibiu. Nu erau asa lungi ca cele de pe A3 dar erau identice cu cele folosite la constructia de drumuri. Fabricate la Prebet Aiud... 

sublimu

#29746
Pe fb-ul cnadnr :
https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1735077003419038/
apare un jurnal de santier + un clip cu lucru de noapte. Sper sa o tina tot asa cu transparenta.

Se lucreaza !!!!  :D

neobluenet

#29747
^ La filmuletul de ieri dimineata au invatat sa tina telefonul in mod portret. Ma bucur ca incep sa se gandeasca la transparenta si pun filmulete si poze de la santiere. Ar fi bine sa puna saptamanal de la fiecare proiect, iar daca e un eveniment important (montat grinzi, finalizare viaduct etc) chiar mai des.

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1735072923419446/

mariansb

Atât ieri , cât și azi am vazut utilaje în acțiune( excavator și camioane) chiar spre capătul lotului 3 către Cunța, pe sensul Sibiu Sebeș. Asta înseamnă că se lucrează și la remedierea altor probleme de pe acest tronson ( și sunt multe), în afară de acea groapă.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Daniel_I

Mariansb, în raport scrie că lucrările se întind până în 2018, dar sub trafic
Deci sunt lucrări pe tot lotul, acolo unde sunt probleme
Și cei care au fost la fața locului au văzut că sunt, și serioase

Sent from my D6503 using Tapatalk

On The Road

Dragos Sebastian

#29750
Alt album foto de pe lotul 3 Orastie-Sibiu , acuma de la Ministerul Transporturilor

icristian

Referitor la Lugoj - Deva lot 4 Problemele din stadiul proiectelor sunt astea:

Quote
1)Lipsa Autorizatie de constructie pentru exproprierile suplimentare aferente Sectiunilor A+B km 77+361  km 88+016
2)Probleme de relocare a liniilor de înaltă tensiune de pe lotul 4 care au blocat lucrările la viaductul Brăni șca.
3)  Lipsa Acordului de Mediu revizuit
4) Afectarea stabilitatii versantului Carierei Carpat Agregate.
5) Afectarea stabilitatii stalpului nr. 37 al TRANSELECTRICA din cauza excavatiilor la baza versantului din zona
Branisca.
6) Lipsa Autorizatie de constructie pentru lucrarile din culoarul expropriat aferente sectiunilor C+D km 88+016  km
99+500
7) Finalizarea procedurii de expropriere pentru suprafetele suplimentare aferente sectiunilor C+D km 88+016  km
99+500
In data de 06.06.2016 Ministerul Transporturilor a transmis catre C.N.A.D.N.R. S.A. observatiile Ministerului Justitiei cu
privire la Proiectul de HG .
In data de 29.06.2016 C.N.A.D.N.R. S.A. a raspuns observatiilor Ministerului Justitiei.
In data de 11.07.2016 Ministerul Transporturilor a transmis proiectul de HG semnat de catre noul Ministru al
Transporturilor.
8 ) Lipsa Autorizatie de constructie pentru exproprierile suplimentare aferente sectiunilor C+D km 88+016  km 99+500

Aceste probleme sunt din martie, s-au mai rezolvat macar o parte din ele? Sau stiti ceva de o data aproximativa cand ar trebui sa se deblocheze si acest tronson?

gdaniel

#29752
Ultratransparenta de la CNADNR pe problema gropii de la Aciliu, prima transee drenanta la care s-a inceput umplerea cu piatra sparta ieri, azi e gata:

https://www.facebook.com/cnadnr/?fref=ts&rf=1078399212177075

Stefan Tudor

Confirm si eu lucrari dincolo de groapa de la Aciliu: Se lucra la taluz pe sensul catre Sebes la Nodul Cunta! am vazut un excavator acolo acum 2 ore in actiune! din pacate fara poze :(

TibiV

Quote from: mariansb on August 19, 2016, 10:44:33 AM
Asta înseamnă că se lucrează și la remedierea altor probleme de pe acest tronson ( și sunt multe), în afară de acea groapă.

Quote from: TibiV on August 12, 2016, 11:06:53 PM
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/1_Orastie%20-Sibiu%2012_08_2016.pdf

Quote
Pentru ca deschiderea traficului să se desfăşoare în condiţii de siguranţă, CNADNR a optat şi a hotărât
ca refacerea celor 200 de metri să se realizeze concomitent cu cele 10 puncte cu alte deficienţe identificate
pe acest tronson
. Monitorizarea, testările şi verificările care vor urma vor fi garanţia pentru un trafic
desfăşurat în condiţii optime.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

#29755
 :vroomvroom: :yikes: :vroomvroom: :yikes: :bye:









rocklee

salut forum ...am fost ieri intro vizita de lucru pe toate cele trei loturi deva lugoj 2-3-4 ...am stat in santier de la ora 13 pana la ora 21 ....sunt noutati in special  pe lotul 2 si 3 ....pe lotul 4 mai putine ....

pe lotul 2 se lucra sustinut in citeva pucte

pe toata lungimea celor 14 ,5 km intre dumbrava si nodul margina ...la betonatul rigolelor... se asfalta intre sensuri ...se pregatea un pasaj prntru punere termo izolatiei ...spre capat spre   nodul margina se turna balast stabilizant si asfalt binder ...se ridica tresamentul intre pasajul de cale ferata si terasamentul existent ...la pasajul peste dn se facea acelasi lucru ....se ridica terasamentul la nivelul pasajului ....la sensul giratoriu dinspre lugoj si pe bretele avem strat de uzura turnat...

pe portiune dintre nodul margina si sectiunea e1 ..avem turnat asfalt binder pe toata portiunea ..la toate pasarelele  de peste autostrada a drumurilor comunale ...sau pus grinzile si sau turnat placile de beton ...

din discutia pe care am avuto cu reprezentantul salini ...in perioada urmatoare vor sa pregateasca primi 10 km la gata ...se vor face  rigolele pe toata lungimea celor 10 km ...se va asfalta la nivel de strat de uzura ...si se vor aduce si se vor  monta parapeti ...

suparare celor de la Salini este ca se asteaptasa iasa  AM si AC ...pentru a puta sa continue lucrarile ...si sa pota sasi deconteze facturile ...

CU ACEASTA OCAZIE MULTUMESC ...FIRMEI SALINI ...PENTRU SPRIJIN SI COLABORARE ...PENTRU ACEASTA VIZITA PE LOTUL 2 ..LUGOJ DEVA ... :)


rocklee

pe lotul 2 ...am fost la ndul ilia ....unde la lasajul peste dn7 pe  partea dinspre ilia sa ridicat terasamentul la nivelul pasajului si sa turnat balastul stabilizant si sa dat cu emulsie ..  pe partea dinspre pasajul dn7  si pasajul de cf sa ridicat terasamentu  la un anumit nivel dar numai o parte ..voi explica cand voi pune imaginile ...sau pus parapeti la toate bretelele si la sensul giratoriu dispre arad ...la pasjul cf mai aveau de sudat ...aici fara poze ...se lucra la nodul grind ...la viitorul sens giratoriu ...surpriza ...se lucra la ecoductul 2 ohaba ....se turna asfalt si balast stabilizant intre ecoductul 1 ohaba si zona spatilor de servici  ....se lucra la trasament intre cele doua ecoducte ...si sus la holdea se lucra .a devierea dn si se lua de acolo pamant prntru terasamente .....intre nodul grind si teiu pe mijloc sau montat o parte din parapeti ...

nu am putut sa merg la podul peste mures pentru ca sa dezafectat drumul tehnologic pin s va termina sensumgiratoriu ...
cam atata pentru lotul 3 ... :)


rocklee

#29758
pe lotul 4 ...nu se lucra deloc ...motivul  >:( O:-)

ceva miscare la spatile de servici si ecoduct ... :(

se asteapta AN si AC  >:(

cu imagini mai tarziu de pe loturile 3-4 dupa ce le incarc ...cu cele de pe lotul 2 am o probleme ...poate pe Luni sau marti  ......

prntru voi cei pasionati de infrastructura am facut 160 km ....si am stat de la 13 pina la 21.30 ...pe santier sa fac poze si sa culeg informati .....MULTUMESC inca o data SALINI si API ....pentru sprijinul acordat ....

cu respect ROCLEE  :)

Ionut

^ Multumim de efort! :cheers:

Ce ziceau cei de la Salini, isi asuma Dumbrava-Margina anul asta?