News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 17 Guests are viewing this topic.

myid

^^^ si Microsoft Project , precum si Primavera fac acest procentaj automat daca bagi milestonurile si obiectivele corect.

In cadrul unui asemenea proiect, ai practic peste 1000 de milestones si obiective . Atunci procentul estimat este aproape corect .
Nu stiu daca CNADNR foloseste , insa e arhi-cunoscut si folosit in cadrul companiilor de constructii si mai ales in cadrul proiectelor din domeniul energiei . Cheers

TibiV

Quote from: Quest on July 20, 2016, 12:20:24 PM
Rocklee, tot n-am apucat sa-ti multumesc public ptr ultimul tau reportaj. O fac acum. :

Forumul are o mare problema...
Dupa ce se termina A1, trebuie sa cerem o noua autostrada in zona, pentru ca rocklee, cel mai harnic forumist (si asta o spun foarte serios), ramane fara obiectul muncii...
Hai sa cerem macar vreo 50 km de A6 dupa Lugoj...
Ca rocklee era gata sa se duca la centura Tg.Jiu... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Pana se termina Lugoj Deva rocklee se pensionează și poate lăsa la copii moștenire aceasta sarcina.
Drumurile noastre POATE;

rocklee

am in plan lotul1 de la sebes turda ...sar putea sa sar pe pizaroti ..si am sa incerc sa nui slabesc ...

Cozak

#29374
Eu spun sa nu ii uitam pe nenea hartia pentru timisoara arad, iuli si dorum pe timisoara-lugoj, adiarc sebes-sibiu si poate am uitat de altii la fel de activi.
Rocklee esti omul momentului, alaturi de legendele mai sus mentionate.
Stima.

adiarc

#29375
Subscriu la ce spune Alecu.....din păcate ,colegul nostru Rocklee,va avea de munca cel putin pana la sf actualului exercitiu financiar ( 2022 )......

Si ca sa-i răspund lui Laszlo aici..părerea mea este următoarea

- Sibiu- Nadlac :2020-2022

- Sibiu- Pitești :2024-2026 ( asta daca nu vin Iara vitejii care au tot interesul sa o tragă pe linie moarta )

- A0 ???!!
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mns

Quote from: vancouver on July 20, 2016, 06:48:49 PM
Dupa receptia finala (adica dupa ce a trecut si termenul de garantie) antreprenorul nu mai are ce cauta pe autostrada si nici nu are vreun interes sa o faca (dar nu mai are nici legal vreun drept sa o faca).

Pe Arad-TM daca se fac lucrari de remediere / asfaltare, acestea sunt efectuate de catre CNADNR si nu de catre antreprenor. Era aiurea sa se cramponeze cineva de niste deficiente minore. Ar fi urmat un razboi surd si inutil, pentru ca nici o constructie nu trebuie sa fie perfecta la receptie, existand TOLERANTE ADMISIBILE. Acum, ca autostrada este la CNADNR, se pot face lucrari de remediere din bani publici daca se doreste o suprafata de rulare perfecta.

Dar in cazul asta lucrarea a iesit din garantie inainte de a fi receptionata sau fix cand a fost receptionata, ceea ce e cam absurd. SUnt curios daca au terminat toate lucrarile? Au instalat telefoanele de urgenta? Au inlocuit gardurile furate? pana la urma daca pana acum nu a fost receptionata, nu era responsabilitatea constructorului sa se ocupe de intretinere?

iuli

Telefoane nu, garduri partial, parapete inlocuite asa si asa...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

Chiar dacă e varza autostrada aia, sa ținem cont ca au ținut garanția aia inca 1 an și au tot reparat în aceștia 3 ani. E cvasi stabila sa zic acum. Toate porțiunile proaste au ieșit la iveala și au fost reparate.
Drumurile noastre POATE;

iuli

Corect, arata bine si e intretinuta, nu are probleme. Doar ca ma mira cum au semnat receptia fara sa fie puse de exemplu telefoanele.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cezar.ionescu

Parerea mea este ca receptia este semnala ilegal. E conform cu zecile de alte receptii facute ilegal pe partea de infrastructura.
Sunt convins ca daca un taskforce API ar merge in teren ar gasi sute de alte probleme care au fost trecute cu vederea la receptie. Nici nu stiu daca raspunderea este administrativa sau penala pentru receptii facute dupa ureche.
Oricum pana nu li se va imputa [pe persoana fizica] celor din comisia de receptie costurile elementelor neconforme si/sau ani grei de inchisoare nu se vor sinchisi. Timpul trece leafa merge si n-am fricade nimic intrucat nu sunt pedepsit.

trifuhoria

#29381
Live de pe unul dintre loturile LD. Cine ghiceste locatia?






Dominik

You're in Steelers Country