News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

NGC


Ionut

Azi mai devreme am dat un sincron înregistrat la Radio România Actualități si despre A8. Cred ca saptamana viitoare apare. Am vorbit despre PPP și de licitația de actualizare SF.

Ionut

Declaratii oficiale CNAIR (directori). Astazi, SCS Transport.

A8 Targu Mures-Targu Neamt. A venit confirmarea ca ANAP le-a acceptat modificarile in ianuarie (dupa ce au respins documentatia in decembrie) si ca este practic iminenta lansarea efectiva la licitatie, adica sa apara in SICAP. Vorbim de actualizarea/completarea SF vechi din 2010, pentru cei care nu urmaresc super-atent.

A8 Targu Neamt-Pascani. In plop. Nu "facem" nici PPP, nici nimic. CNAIR nu au vrut sa comenteze... au zis ca avem dreptate, ca nu avem niciun plan acum pentru acest segment de vreo 40 km.

A8 Pascani-Letcani (Iasi vest). PPP, stiti povestea. Ei le-au dat documentatiile pe care le aveau pe acest sector celor de la Comisia de Prognoza. Acum o lalaie, nu e treaba lor...

A8 Letcani-Ungheni (centura Iasi). Nu se stie, tot in plop. Nu se stie daca "ramane" PPP sau cine stie ce. CNAIR nu comenteaza.

A8 Pod Ungheni - conexiunea la granita cu Moldova. Au inceput "intern" procedura pentru AM/pentru obtinerea AM. Vor sa obtina mai intai AM, sa se faca un SF si apoi lansare licitatie lucrari. N-am inteles foarte clar care e stadiul aici la pod... dar nici n-a fost timp de detalii. Ramane pe alta data. Nu e oricum o prioritate... in fine.

elphax

realist  - Tg-Neamt pana la granita, toate sectiunile sunt in stand by. Nu mai conteaza cat de implicati au fost in "mutarea" la Comisia de Prognoza, acum toata lumea asteapta ceva, sau poate inca o schimbare de plan

pentru portiunea montana poate putem spera la pasi mici si ceva activitate
:)

voicul

Va dati seama cum au cocosat unele proiecte cu bani?! Pana la 0 lei alocare bugetara!
E politizat articolul, de aceea un pun mult, DAR concluzia ramane: 0 ron pentru A8.

---

PNL Iași: Proiectul de buget nu include banii pentru autostrada aprobată prin lege

Deputatul Marius Bodea, liderul PNL Iași, susţine că în proiectul de buget pe anul 2019 nu sunt incluse sumele necesare pentru finalizarea documentaţiilor pentru Autostrada Iaşi-Târgu Mureş, precizând că gestul PSD echivalează cu o ,,declaraţie de război" împotriva Moldovei

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/pnl-iasi-proiectul-de-buget-nu-include-banii-pentru-autostrada-aprobata-prin-lege-1075067

dr4qul4

Ce rost are sa aloci bani pentru o autostrada pentru care nu ai licitatie?
Am vazut ca au facut asa pentru A0 Nord de exemplu, dar de acolo vor taia prima data.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

@Adi Rosca
Te poti uita te rog frumos cat avem in buget pentru actualizarea/completarea SF pe Tg Mures-Tg Neamt? Nu ma bazez pe ce zice Serbanescu.




Bugetul pe 2019: Sunt bani pentru 200 de metri din autostrada Moldova

Chestionat de G4Media.ro,  purtătorul de cuvânt al CNAIR, Alin Șerbănescu, a declarat, pentru că ar există bani alocați anul acesta pentru A8 și că a fost vorba inițial de o eroare în document care a fost rectificată. Banii ar fi cam 9 milioane de lei din care nu se poate face nici măcat un kilometru de autostradă. "Pentru Autostrada A8, Ungheni-Iași-Târgu Mureș, sunt prinse în proiectul de buget credite bugetare în valoare de 9 milioane lei și credite de angajament (pentru anii viitori, angajate în acest an) în valoare de 37 milioane de lei", a declarat Alin Șerbănescu. Din suma prevăzută pe acest an, respectiv 9 milioane lei,respectiv aproape 2 milioane de euro s-ar putea construi în jur de 200 de metri de autostradă.

Digi24

GDPR

Revizuire SF Tg Mures-Ditrau: 0

Restul nu apare, sau cel putin n-am gasit eu.

horatiu.cosma

Exista o fisa bugetara unde sunt SF-uri la gramada (fara a le numi exact) cu 97 milioane alocati. Oricum, nu ar fi logic sa fi alocat acolo pentru A8 daca are fisa separata.

Ionut

Au pus niste bani ca sa inchida gura moldovenilor. Oricum e degeaba, mare minune daca vor reusi sa semneze contractul anul asta.




Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere - CNAIR a transmis către Ministerul Transporturilor textul propus pentru a fi inclus ca articol distinct în Legea Bugetului de Stat pentru anul 2019, în vederea asigurării bugetului pe anul 2019 aferent elaborării documentațiilor tehnico – economice pentru obiectul de investiție Autostrada Uniri – tronsonul Târgu Mureș – Târgu Neamț, care este repartizat astfel:

- Credite de angajament 2019: 37.380 mii lei
- Credite bugetare 2019: 9.309 mii lei

În prezent, CNAIR SA a finalizat documentația de atribuire aferentă licitării contractului de servicii privind completarea studiului de fezabilitate pentru Autostrada Târgu Mureș – Târgu Neamț. Aceasta a fost transmisă către ANAP în vederea analizării și validării, urmând publicarea anunțului de participare.

Comunicat oficial MT

voicul

Moldovenii, protest la București pentru Autostrada A8: pregătesc miting la Parlament din cauza bugetului

Membrii grupurilor civice din Moldova care militează pentru construirea Autostrăzii A8 Iași – Târgu Mureș anunță că vor veni la București pentru a protesta la Parlament față de lipsa finanțării pentru acest proiect în proiectul de buget pentru 2019.

Anunțul a fost postat pe contul de Facebook al inițiativei Împreună pentru A8 de Cătălin Urtoi, unul dintre liderii mișcării.

"Ne organizăm pentru o plecare masivă la București în această săptămână! Mergem să susținem interesul regiunii Moldova. Mergem sa sustinem amendamentele la legea bugetului pentru finantarea autostrazii Ungheni – Iasi – Tg.Mures. Va asteptam alaturi de noi! UNIȚI VOM REUȘI!", se arată în postarea citată.

Reamintim că pe 19 mai 2018 a avut loc la București un mare protest al mișcării Moldova vrea autostradă, cu sute de mașini venite din regiunea Moldovei în fața Guvernului. Presiunea publică uriașă a dus la votarea în 2018 în Parlament a unui proiect de lege care impune guvernului să construiască în patru ani A8 și să aloce anual resursele necesare.

Problema a apărut la finalul săptămânii trecute, când Asociațiile Mișcarea pentru Dezvoltarea Moldovei, Împreună pentru A8 și Moldova Vrea Autostradă au criticat dur într-un comunicat comun de presă proiectul de buget pentru 2019 prezentat de guvern și reclamă lipsa alocărilor pentru Autostrada A8, Ungheni-Iași-Târgu Mureș.

"Alocarea bugetară pentru acest proiect este zero. O nouă acțiune sfidătoare a Guvernului la adresa Moldovei", arată cele trei organizații în comunicatul citat, amintind că legea votată în Parlament anul trecut pentru prioritizarea A8 cere guvernului alocare bugetară anuală.

O reacție rapidă la comunicatul celor trei asociații din Moldova a venit din partea purtătorului de cuvânt al CNAIR, Alin Șerbănescu. Acesta a declarat pentru G4Media.ro că există bani alocați anul acesta pentru A8 și că a fost vorba inițial de o eroare în document care a fost rectificată. "Pentru Autostrada A8, Ungheni-Iași-Târgu Mureș, sunt prinse în proiectul de buget credite bugetare în valoare de 9 milioane de lei și credite de angajament în valoare de 37 milioane de lei", a declarat Alin Șerbănescu.

https://www.g4media.ro/moldovenii-protest-la-bucuresti-pentru-autostrada-a8-pregatesc-miting-la-parlament-din-cauza-bugetului.html

NGC

In ce data va fi mitingul? Sa stiu si eu daca apuc sa pun paie pe foc. :p

Ionut

"Miting" cred ca e mult zis. Vor sa vina in ziua in care se dezbate bugetul. Adica vineri, din ce se pare.

NGC

Ieri a fost lansata licitatia "Completarea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures - Targu Neamt".

Valoare estimata: 29.912.230,22 RON

Termen depunere oferte: 20.03.2019

Fonduri: POIM

Durata contractului: "18 luni incepand de la Data de Incepere a Contractului si cuprinde: 14 luni pentru completarea studiului de fezabilitate si 4 de luni pentru asigurarea asistentei tehnice"


Clauza / Conditie

Quote
Prezenta procedura de achizitie publica este initiata sub incidenta urmatoarei conditii: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respectarea dispozitiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie publică.

Ionut

#1754
Caiet de sarcini actualizare/completare SF A8 Targu Mures-Targu Neamt. Atasat caietul de sarcini. Pe pagina urmatoare gasiti selectii din caietul de sarcini cu punctele/cerintele cheie.

Plansele si detaliile puse la dispozitie acum sunt ACELEASI ca in trecut, SF 2010-2011, pe care le-am pus deja pe forum aici.