News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

@alexV
Dacă asfaltul e la Aktor, se pare că au noroc.
Odată cu coronavirusul, prețul produselor petroliere și derivate scade sensibil.
E posibil ca prețurile să meargă nesperat într-o direcție bună pentru Aktor.

horatiu.cosma

Oricum ar merge prețurile, la ei e totul cu banii jos, deci au nevoie de bani. Straco spre exemplu ar face stocuri acum, dar nu are cash.

prd.marius

Am observat ieri pe ST4 (nu sunt sigur, poate e ST3), ca la vreo 2 poduri se sare deja la trambulina. Nu sunt in garantie aceste doua loturi? Nu ar trebui remediata cat mai repede problema?

florin74

Alin, poate faci o vizita la Aktor. Se aude ca se lucrează intens la pod Radesti. Peste 50 de oameni, cât 7 microbuze de la Pizzarotti.

neobluenet

@prd.marius pe ST4 este o trambulina serioasa la viaductul de dupa Stejaris inspre Turda, cel cu limita de 120. E asa de multa vreme si acolo cred ca sa poate repara cu inchiderea unui sens pe o portiune si refacuta fundatia in zona culeii. S-a tasat bine de tot. Aceleasi probleme sunt pe ST3 la pasajul peste DN1 si la cel peste calea fertata. Acestea din urma au fost facute ultimele si probabil s-au grabit.

Todo

#17150
^^
oare a scazut pretul motorinei? nu mi se pare.
nu cred ca nici bitumul..

voicul

A scazut pretul motorinei si va mai scadea. Scadera fata de Decembrie e de 10% la pompa.

florin74

Exista un delay. Bitumul a scăzut cu vreo 15% de la începutul  anului

alexV

Quote from: neobluenet on March 09, 2020, 04:09:43 PM
@prd.marius pe ST4 este o trambulina serioasa la viaductul de dupa Stejaris inspre Turda

daca mergeti pe zi, la aceasta trambulina se vad "skid marks" de la cauciucurile care s-au desprins de la sol si apoi ating iar asfaltul. cam ca la pista de avioane, in zonele unde rotile ating pista la aterizari.

adiarc

acum ar fii momentul ideal pt stocuri de carburant....la un moment dat se vor anula subventiile pt combustibili fosili ( Green Deal ) si preturile vor creste ( poate ),din nou
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Todo

#17155
Quote from: Gerard on March 07, 2020, 06:56:10 PM
Din punctul meu de vedere atat la greci cat si la italieni problemele financiare primeaza inclusiv la nivelul societatilor-mama.

avand bugetul limitat,sunt nevoiti sa alege pe cine sa plateasca





Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

din pacate,datorita managementului dezastruos al cnair ( care elibereaza totul cu mare intarziere si nu emite penalitati,care plateste cu mare intarziere sau nu accepta subcontractori in contract sa-i poata platii direct,etc),s-a ajuns in situatia aberanta in care subcontractorul ( de ex Marcu sau Retter ),sa tina in spate antreprenorul principal.............practic ,cash-flow-ul care tine proiectul pe linia de plutire,a ajuns sa fie aproape exclusiv meritul subcontractorilor care mai misca pe aici...pe acolo..........jalnic
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

prd.marius

#17157
@alexV Si oare din CNAIR nu stie nimeni de trambulina asta? Daca nu ti bine de volan e chiar periculoasa.. nu e nici chiar perpendiculara cu drumul, ci cumva intr-o parte.

AlinC

ST1, Oarda-podul Mures-Alba Iulia Sud-groapa de gunoi:


AlinC