[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

manuel.matias.503

Apar și cadre cu ridicarea grinzii peste Someș


horatiu.cosma

Mai au de lucru serios la filmări. Dacă vede inginerul la 0:53 cum au venit cu asfaltul peste stratul suport plin cu mizerii îi pune să dea afară tot. L-au mai filmat pe unul cum trăgea un fum și pe unii prin birouri cam emoționați  :lol:. Super funny.

klacsma


Imagini cu centura si ...cu prefectul
+ noi promisiuni pentru o receptie partiala -teoretica.

https://www.presasm.ro/foto-un-tronson-de-centura-ar-putea-fi-dat-in-folosinta-care-este-stadiul-lucrarilor/

Se poate oricum actualiza pe Harta lucrarilor, data preconizata a finalizarii in 2021

RobertH

Ok, dar am sa las 2020 pe segmentul Str. Aurel Vlaicu(DN19A) si Drumul Careiului(DN19) care se poate termina anu asta.

GML

Sunt sanse reale sa fie gata acest segment anul asta?

TibiV

"...podul peste râul Someş are structura metalică a tablierului amplasată în totalitate, pentru toate cele 4 benzi de circulaţie, executându-se în acest moment lucrările la consolele pentru trotuarele pietonale"

Eu nu vad in nici o poza consolele alea pentru totuare....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

klacsma

@GML
Sanse sigur ca sunt. Hope dies last.  :)
Pentru constructor ar fi foarte mare ajutor sa poata folosi podul nou, existand unul singur pentru traficul greu in oras.
La un moment dat au si declarat ca ei nu vor receptia partiala tocmai pentru acces propriu cat mai liber. 
...
Tehnic depinde mult (si) de viteza de sudare: se vede din imagini ca in afara de console, sunt inca de sudat si multe "diagonale".
Predalele zac pe mal neatinse din vara...
Am inteles ca -in continuare- problema principala este lipsa fortei de munca. Nu banii si nici macar relocarile
(acestea cauzand totusi deja intarzieri semnificative)


@Horatiu
referitor la filmare, am gasit pe net una completa in forma "superbruta", "UAV Corridor Mapping", facuta de ei. Eu abia am recunoscut centura,  poate celor priceputi e interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=cQ-6SDJh7VQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0PaDqZFqVvc21vFWyJiup7N26xW7D2ZzUskZ3U0svRla-I55G8gOhS_S0

GML

Te referi la podul Decebal sau la Golescu?
Oricum, daca a zis constructorul, ca nu vrea receptie partiala, atunci nu cred ca o sa fie deschis anul asta ceva.

RobertH

Filmarea e destul de veche. Pare a fi de prin august.


klacsma

@GML
Podul Decebal e pentru TIR-uri.


alecu26

WTF???

No alea probleme la cuzineti si aparate de reazem. Par niste armature lipsa. Ori din proiect ori din executie. Plus cam mari acele diametre si cam rare.

Ca sa nu mai zic de placa metalica care nu s-a asezat perfect pe cuzinet.

Plus bancheta cuzinetilor turnata si cofrata aiurea, cu armatura iesita afara, ca au fost prea zgarciti sa foloseasca tiranti normali.

CC: CNAIR.
Drumurile noastre POATE;

carei60

Astazi pe centura Satu Mare se lucra la podul peste Șomes siDN 19 la structuri.Fara poze.