News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Hm, zici tu bine cu Aeroportul Clinceni. Bine, nu aeroport, aerodrom, dar s-ar putea sa fie NFZ acolo. Sper sa nu. Ca va fi imposibil sa filmam din drona. Bine, imposibil nu e, doar putin nelegal si nu ne riscam. :) Dar poate nu NFZ acolo. Merg si testez in curand.

danutzu_1069

Da, corect, este aerodrom, ar trebui sa aiba NFZ, dar poate nu asa strict ca in cazul unui aeroport
Sunt doar zboruri de agrement si pentru lansări cu parasuta...

dr4qul4

#977
Sunt destule drone in Bucuresti, NFZ sau nu, sigur vor aparea video-uri pe net. Eu stiu pe cineva care sta in comuna Berceni si si-a facut un avion care zboara cu peste 140kmh. Si nu e singurul.  In weekend zici ca e concurs de aeromodelism pe acolo.
Probabil va trebui sa le incarcam intai cu un VPN rusesc pe vreun site strain.  O:-)

Si oricum aerodromul nu e deschis in fiecare zi. Asa c anu prea are sens NFZ permanent
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@ Ionut, probabil stii de site-ul asta...: https://www.dji.com/flysafe/geo-map
Iti arata NFZ in functie de drona din dotare....

carutasul

de la trei fanioane uite unde am ajuns :)

luc

Din pasiune pentru infrastructura...

Ionut

Teoretic trebuie și niște foreze pentru studiul geotehnic în zona aia ca acolo va fi nodul A0-DN6 și probabil trebuie sa studieze atent terenul de fundare. Deci fiți cu ochii pe ei. :lol:

Skynick

La Clinceni e NFZ. Daca apar imagini se sesizeaza oamenii de acolo. Se zboara intens dar vestea buna e ca se poate filma dimineata din drona, pana la ora 9:00, cand incep zborurile.

tom_sawyer

Lotul 1 - termen contestatie 03.04, conform tabelului. Ce s-a mai intamplat?

razvan96


mastereve

Azi am facut o vizita pe lotul 2 A0. Am inceput "expeditia" din comuna Jilava catre Bragadiru, dar imaginile le-am incarcat dinspre Bragadiru spre Jilava deoarece am constatat ca au inceput delimitarea lotului cu tarusi din Bragadiru catre Jilava, iar pe masura ce ma apropiam de Jilava dispareau, treptat, urmele cum ca s-ar construi vreo autostrada in zona (ceapa si grau plantat pe axul lotului, au voie?)  :D


Tarusi de marcare (posibil inceputul lotului, nu am mai vazut altii inspre Pitesti).
<- Jilava, Pitesti ->





In lungul axului


<- Jilava, Pitesti ->


DN5
<- Jilava, Pitesti ->


Spre Jilava peste DN5


Se poate observa un semn in dreptul sagetii. In afara de tarusi nu am sesizat alte miscari de forte in zona.


Avion usor deasupra DN5. Nu prea merge cu drone pe aici...


Spre Bragadiru de pe DC20 (nu veniti cu turisme decat daca le urati :D)


Zoom spre Bragadiru


Spre Jilava. Alt set de tarusi


Close-up pe tarus care marcheaza axul lotului (aparent trebuia sa mai fie inca unu in dreapta dar nu l-am observat)


Spre Bragadiru din camp dintre DC20 si DC 19


Zoom spre Bragadiru. Find Waldo (tarusul :) )


Spre Jilava tot din camp. Se pot observa cei trei tarusi delimitatori


Spre Bragadiru de pe DC19. Nu am mai vazut tarusi.


Zoom spre Bragadiru


Spre Jilava de pe DC19


Spre Bragadiru de pe DC101. Nici aici nu am mai gasit tarusi


Spre Jilava de pe DC101


Spre comuna Berceni de pe DN5. Nici urma de tarusi


Spre Bragadiru de pe DN5


Spre Bragadiru din campul din preajma canalului artificial din comuna Jilava


Spre comuna Berceni din aceeasi pozitie. Mai in fata este finalul lotului



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Merci de efort! Cam multe LEA de înaltă tensiune. :( Dau interferențe la drona. Vedem.

mastereve

Sunt atat de jos ca se poate auzi zumzetul de la cabluri. Poti sa zbori peste ele, dar intri peste Clinceni. In rest pare un lot usor de realizat

TibiV

Ionut,
am impresia că vom avea încă un coleg în cort...
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Mulțam, voiam să dau o tură cu bicicleta dar ieri a fost vânt, acum am scăpat că mai mult de-atât nu e de pozat :) Dacă apare foreza la DN6 o văd eu...