[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

florin74

Dupa ce au vazut documentatia si raspunsurile primariei....si din ce se aude pe piata, posibil sa avem surprize neplacute

StefanCelMare

Eu aș zice că relieful și geologia sperie probabil mai mult ca proiectul în sine.
E posibil ca și cu un studiu de fezabilitate bun să nu tentezi.
Oricum, ar fi ciudat să nu se bage cu sume mai mari unii jucători.
Adică dacă iese iese, dacă nu, aia e.

Kitz

Ambele licitații apar ca anulate în SEAP. Asta înseamnă că nu a depus nimeni nici o ofertă ? Nu mai are rost să-mi exprim celelalte gânduri...

florin74

#978
Exact
Se pare ca am avut dreptate.
Asteptam reactia lui Boc, care se lauda cu 17 inscrisi... :bash:

rocklee

#979
nnoooo...
in loc de o centura SMART ....  un mare ffsssss... :jawdrop:  :bleh:  :gaah:

alexV


Ionut

Totuși, care ar fi explicația logică aici? Nu am urmărit atent. De obicei sunt banii (valoarea estimată) și timpul de execuție.

StefanCelMare

E și mai ciudat că la metrou au putut opri licitația și modifica indicatorii tehnici ca să updateze prețul că se auzise pe surse că nu se bagă nimeni.
La centură, acest circuit nu a funcționat deloc aparent.

nicolaem

#983
pfff. mnezei..

LE am cautat sa vad daca zice Boc ceva.... in seara asta posteaza videouri cu maestru Mitru Farcas, maine presupun ca va cumpara ceapa de la piata volanta. -nu are el vreme de deastea :headbash:

qionescu1

#984
Electoratul lui Boc nu știe de centură, nici de studiul de fezabilitate de 4-5 ani, nici de felul cum a organizat licitația și nici de răspunsurile în bătaie de joc constructorilor. Electoratul lui Boc cunoaște doar anunțurile pompoase, planurile în pdf, plantările de copaci și vopsirile de bănci și când e pozat Boc la coasă. Plus robotul Antonia și autobuzele autonome. Iar presă de chitanțier, cea abonată la banii publici nu suflă nimic așă că poporul rămâne prostit în continuare și Boc mare ctitor.

Ce nu e adevărat însă e interesul, Boc și echipa au reușit introducerea centurii în masterplan, deci interes a existat problema reală e incompetența. Se pare că singura soluție rămâne relansarea licitației și reducerea costurilor centurii cu încadrarea în buget. Asta poate însemna doar km mai puțini de ex. reducerea lotului doi până la intersecția cu Bld Muncii, eliminarea segmentului spre Baciu și dacă nici asta nu e suficient reducerea numărului intersecțiilor denivelate. Nu e totul pierdut. Încă.

nicolaem

#985
ce sa elimine? va creste doar pretul. pe surse s-a scris de horatiu cred ca estimarea e subevaluata.
era vb ca SF ala e excelent. asa era laudat peste tot. acum pare e prea scump pt a fi pus in practica.

din punctul meu de vedere in proiect in multe care nu isi au rostul. legatura spre baciu e necesara, dar tunel?
prin faget tuneluri lungi sa nu afectam flora fauna etc.
iar pista de biciclete e total inutila la ce diferente mari de nivel sunt.
Primaria a vrut sa faca SF perfect. a reusit. si apoi s-a mirat ca e prea scumpa si nu are cum sa o faca.

as scoate rapid pistele astea spiralate.



SF asta pt mine e ceva ScFantastic. Dar la Boc ii place sa puna poze sa se laude cum e el in pas cu vremurile si tine cont de orice ONG care cere chestii.

lucianluci96

Ai avut dreptate cu piata volanta  :lol:

qionescu1

Quote from: nicolaem on May 13, 2023, 01:33:49 PMce sa elimine? va creste doar pretul. pe surse s-a scris de horatiu cred ca estimarea e subevaluata.


Nu poate crește doar prețul, aici e doar o parte din problemă! Restul problemei e alocarea bugetară, centura trebuie să se încadreze în 900 mil euro parcă. Deci proiectul trebuie ajustat! Liniștit se poate începe cu pistele de biciclete și apoi ce se mai poate. Aici trebuie să se miște rapid, altfel o dau de gard cu totul.

RobertH

@nicolaem sa nu te auda unii. :lol:  Ei inca mai imping in opinia publica sa se faca mai multe tuneluri si mai lungi de parca nu e costu la cer deja. La ei nu exista cuvantu finantare.

Legat de pista de biciclete, m-as mira sa se faca mare economie, trebuie si reproiectare. Depinde cat de mult a fost subevaluat costu proiectului, dar cand nu se depun oferte nici un constructor(nici macar turcii) inseamna ca nu cu putin.  Nu acoperi gaura cu mizilicuri.

qionescu1

Să sperăm că rămânem măcar cu o variantă între nodurile 7 și 17. Colina - Bd Muncii, plus drumurile de legătură.