Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

doar pe noi ne omoara birocratia. Pentru ei investitia a fost minima...2 km de drum 1+1 la campie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pentium10

#3376
In Ungaria s-a anuntat castigatorii pentru proiectare, AM, AC pentru autostrada/DX M8 (cel portocaliu intre M7 si Kecskemet in 2 loturi) in lungime totala de 50km.

Momentan cea mai mare problema e ca durata contractelor e foarte lung 42 de luni. Adica pana in 2024. Dar totusi lumea se bucura ca este in pregatire, si in 10 ani s-ar putea sa vedem ceva.
Un minus este ca nu s-a scos si nu se vorbeste de lotul 3, care ar fi bucata pana la M4.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

42 de luni ar fi pana in 2023, dar tot mi se pare mult. Nu e munte, nu e tunel, podul peste Dunare e facut.

De M9 se mai stie ceva?
M8 ar ajuta tranzitul spre Croatia - Italia, dar M9 ar fi si mai bun pentru asta.

pasadia

Sincer sa fiu mie imi par perfect normale acele 42 de luni. De altfel nu cred ca la noi se intampla mai repede (strict aceleasi proceduri), mai ales daca tin cont ca la noi unele se fac si de 2 ori (odata in faza de SF sau imediat dupa, apoi iarasi in cadrul contractul D&B).

laszlo.robert

O mică precizare:Cele două  loturi împreună au aproximativ 110-120 km.

dragos76

Quote from: voicul on June 25, 2019, 10:17:14 AM
De M9 se mai stie ceva?
M8 ar ajuta tranzitul spre Croatia - Italia, dar M9 ar fi si mai bun pentru asta.

Nu toată lumea stă în București, Sibiu sau Timișoara. Da, pt ei M9 e cea mai utilă pt direcțiile Croația/Slovenia/Italia, dar pentru cine stă în partea de nord vest și va ieși din țară prin zona Borș, M8 e mai folositoare (mai ales dacă s-ar lega la viitoarea M4).

pentium10

Ungaria a dat drumul azi la cateva bucati de M4 de langa Szolnok pe 2 benzi pe sens

verdele de langa rosu 4.8km - avea 2x1 si acuma e M4
celalalt verde 6km - avea deja 2x2 dar a fost inbunatatit spre M4

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#3382
CNAIR unguresc mi a dat un raspuns ca progresul la M4 de la granita este de 50.7% si ca deschiderea total va fi facuta in 2020 T1 (pana acuma au mentionat ianuarie, acuma e prima oara cand mentioneaza semestru)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Pentru ca daca RO nu termina A3, si nu termina A3, o sectiune nu va fi utila/deschisa.
Deci poate in ian pana aproape de granita si restul odata cu A3 - zic si eu.

ovicor

Pentium10, Q1 este trimestrul 1, nu semestrul 1.

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

In Ungaria a fost semnat contractul pentru proiectare ultima pare din M4 care nu avea proiectare intre Puspokladany si Berettyoujfalu

Suma: 2 280 000 000 Ft
Antreprenor: Tura-Terv Mérnökiroda Kft., FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Tot din Ungaria, s-a semnat contractul pentru proiectare&executie la M4 lotul care ocoleste Szolnok pe la Nord si era abandonata. Bucata asta de lot e foarte mediatizata de presa din Ungaria fiind una din disputele politice, preturi umflate si rezilieri.  Presa relata ca le a fost dat ordinul de incepere zilele astea.

Suma: 57 457 808 460 Ft
Antreprenor: Duna Aszfalt Kft.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

rota

Traversați Bulgaria cu mașina? Puteți achita vinieta electronică – taxa locală de drum – prin noua aplicație Kapsch

Kapsch TrafficCom a livrat primul sistem de vinietă electronică din UE prin care se poate achita online taxa de drum din Bulgaria, arată un comunicat al companiei tehnologice. Noul sistem naţional de vinietă electronică scoate din uz vinietele cu aplicare pe parbriz.

,,Consorţiul Kapsch Traffic Solutions a livrat autorităţilor bulgare un sistem naţional de vinietă electronică complet funcţional. Sistemul a fost pus în funcţiune şi predat cu mai bine de două luni înainte de termen, la data de 17 decembrie 2018. Documentul care atestă eficienţa sistemului a fost semnat în luna mai 2019 şi autorităţile bulgare au efectuat recepţia fără obiecţii", menționează compania.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

user201

@pentium10
Scuze de deranj, dar eram curios dacă știi ce se mai aude cu M44, cel de la Békéscsaba spre Budapesta?
M4 a fost relicitat cam complet din ce văd eu, și prin urmare în următorii 5-6 ani ar trebui să existe M4, M44,M5 și un Dx spre Satu Mare până în granița cu noi?