News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Tavi


bogdymol

In Ungaria se vor apuca saptamana viitoare de renovat autostrada M1 de la Budapesta spre Austria, pana la Tata (70 km). Nu va fi largita, ci doar va fi schimbat asfaltul si facute alte lucrari necesare. Santierul va dura pana la sfarsitul lui 2020 sau inceputul lui 2021.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Dominik

Era si cazul, acel segment are multe trambuline si este foarte valurit !
You're in Steelers Country

Ciprianul

Sa vezi cozi si ambuteiaje. Ce vor injura oameni....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ionut

Stiti care e numarul de km de A și DX în exploatare la momentul asta în fiecare din țările vecine? Mă întreabă periodic presa și nu urmăresc atent. În special vreau sa stiu HU și BG. Dar și Serbia ma ajuta. Ucraina are A și/sau DX la normative europene?

laszlo.robert

#3410
Iti dau eu datele din Ungaria:
In folosință:Autostradă:1297 km
                    Dx:226 km
                    Half profile:56 km
In construcție cu termene pînă la sfîrșitul anului  2021 :
                    Autostradă:97,8
                    Dx:335,5 km
                    Half profile:42,9 km
Polonia săptămâna trecută  a depăși 4000km (autostradă și Dx )

Dominik

@Ionut

SERBIA
Iunie 2019, are 816 km de A in exploatare.

BULGARIA
Mai 2019, are 807.2 km de A in exploatare.
You're in Steelers Country

Ionut

Deci teoretic in 10 zile depasim Serbia la km in exploatare, in cifra absoluta. Si Bulgaria, puteam spune ca suntem la acelasi nivel (tot cifra absoluta). Stii si cati km de A avem in constructie in Serbia si Bulgaria?

luc

Poate ajuta și analiza făcută de Victor la începutul anului:

http://mobile.hotnews.ro/stire/22921865

Dominik

@Ionut

In Bulgaria 82.9 km de A se afla in constructie.

In Serbia 106 km de A + 16 km half profile se afla in constructie.
You're in Steelers Country

SB76UFO

^8 Acum vreo 3 ani, cand am auzit prima data ca ungurii vor sa modernizeze M1, auzisem ca vor sa il largeasca la 3 benzi + banda de urgente. Acum ca doar pe alocuri, asta numai stiu.
@bogdymol sunt convins ca sursa ta e mai sigura decat zvonurile auzite de mine acum o caruta de ani.
"Prostia este eternă și invincibilă"

ciprebbe

Acum fac renovare :) , modernizarea la 3 benzi pe sens va urma.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

#3417
Că tot veni vorba despre Bulgaria, și fiind vorba despre perioada concediilor, câteva imagini și observații de luna trecută:
Drumul de la Veliko Tarnovo spre Yablanitsa( intrarea pe autostrada Hemus ) este mult mai puțin rugos decât versiunea prin Plevna și mai drept.


Am întâlnit pe drum basculante ce lucrează la prelungirea autostrăzii Hemus spre Plevna deocamdată. La actuala ieșire de pe autostradă păreau destul de avansați.




Pe autostradă existau câteva șantiere cu poduri renovate temeinic și de asemenea consolidări, cu deviere de circulație și chiar scoaterea tiruriolor de pe autostradă.



Am rămas plăcut impresionat de ocolitoarea de N și de E a orașului Sofia, foarte bine se circula pe acolo.




Mai departe pe Struma, câteva imagini cu un lot proaspăt deschis, ce îți permite să mergi direct până în masivul Kresna. După cum se vede și în imagine aveau limitare la 90 pe el.





După 35 de km merși pe DN prin masiv muntos, se reintra pe autostradă și mergeai astfel până la granița cu Grecia. Am văzut că mai lucaru la o porțiune de circa 12 km, care odtaă finalizată ar face și mai ușor de parcurs drumul Yblanitsa- granița cu Grecia.

P.S. Pe drumul prin Pleavna, am întâlnit 14 mașini de poliție prin Bulgaria, fiecare dintre ele ascunse foarte frumos. Efectiv vedeai șoferi bulgari că încetinesc mult sub limita legală, te întrebai de ce și după câteva sute de metri identificai o mașină foarte bine ascunsă. Chiar cred că după ce plasează radarul, sau mașina merg și studiază vizibiltatea sa, o rearanjează, etc.
De asemenea multe mașini BGTOLL ce te opreau dacă nu aveai vignetă. Legat de acestea, le-am cumpărat on-line de pe site-ul lor și nu au fost probleme.

voicul

Adica ai vazut masini oprite de BGTOLL sau te-au oprit si pe tine si dupa 15 secunde ti-au dat drumul ca erai ok?

dr4qul4

Are rost ocolul prin Veliko Tarnovo? Sunt 20km in plus si 24 minute cf maps.
Eu am mers doar pe Plevna pana acum, ultima data acum 2 ani, si drumul mi s-a parut ok.
Bine, bulgarii sunt cu 50 de ani in fata noastra la ce inseamna DN-uri: intersectii denivelate si drumuri scoase din localitati, asa incat nu are cum sa te deranjeze prea tare calitatea asfaltului (care oricum nu are gropi ci cel mult este rugos sau putin crapat).
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist