News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Vecinii maghiari sunt pusi pe fapte mari (click pe imagine pentru varianta mare - are 7 MB):



Ce vad ca se intampla in zona granitei cu Romania, de la sud la nord:

  • S-au apucat de proiectare pentru un pod nou peste Mures in zona Mako - Cenad. E ceva miscare pe partea noastra pentru aceasta legatura?
  • Drumul express M44 se apropie de Bekescsaba
  • M4 spre Romania a intrat in faza de licitatie pentru proiectare
  • DN-ul Debrecen - granita RO (Valea lui Mihai) e aproape reabilitat
  • S-au apucat de licitat proiectarea si pentru drumul expres ce va veni spre Satu Mare

Alte chestii interesante pentru noi:
  • M1 Budapesta - Gyor va fi largit la 3 benzi pe sens (bucata asta e folosita de toti ce merg spre Austria/Germania)
  • Incepe licitatia pentru proiectarea M8, intre Kecskemet si Balaton. M8 va fi o mica scurtatura pentru cei ce merg spre Italia sau Slovenia, intrucat nu va mai fi nevoie sa se ocoleasca pana la Budapesta
  • Autostrada Miskolc - granita Slovacia va fi deschisa pana la sfarsitul anului viitor. Asta e buna pentru toti ce vor merge spre Slovacia sau Polonia.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Unde e mai exact acest pod peste Mures?
E o vama la Cenad, nu prea vad unde sau de ce ar mai face inca una tot acolo.

Kamov


AlexxC

Pentru timisorenii mai relaxati, acest nou pod va fi o varianta cu 25-30km mai scurta si posibil cu cateva minute mai rapida decat A1 spre Ungaria.
La ce conexiuni ne fac ungurii am fi nerecunoscatori daca nu i-am lega de Constanta si Chisinau pe autostrada!

voicul

Intradevar ai iesi mai repede pe M43 fata de varianta actuala prin Mako.
Eu nu prea ii vad valoare care sa merite investitia, dar daca Ungaria plateste ... de ce nu.

cristi5

#3995
Las aici un link la alta postare

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=50.msg316842#msg316842

Inteleg ca la actuala traversare la Cenad e si ceva problema de tonaj, din cauza careia transportatorii din acel "varf" al Romaniei trebuie sa ocoleasca pe la Arad

Dar na, partea romana nu stiu cat e de dispusa sa mai infiinteze un punct de frontiera, sa faca drumuri de legatura etc.

Aici trebuie intai sa puna presiune actorii economici din zona, nu prea vad ce pote face API

cezar-mario2012

De prin Bulgaria: A3 Struma Lot 3.1.2 (tunel Zhelezhitsa)


Adrian.TM

#3997
L-am contactat pe noul șef al CJ Timiș,domnul Alin Nica,și i-am spus de pod.Răspunsul lui a fost "E un proiect ce merită toată atenția.".Pe de altă parte,când i-am propus deschiderea P.T.F. Cenad a fost mai receptiv,spunându-mi că îi este cunoscută această problema,operatorii economici din zonă chiar cerându-i această modificare.Mai rămâne ca partea maghiară să accepte(deși mă îndoiesc,având în vedere faptul că orașul Makó a fost traversat ani la rând de vehicule de mare tonaj,până la inaugurarea autostrăzii M43).

Acum și acest pod româno-maghiar are o verigă lipsă:Pe când pe malul românesc se poate concepe o variantă ocolitoare a Cenadului,cu ramificație către vama actuală și către Pod,pe malul maghiar drumul dă în satul Apátfalva/Magyacsanád,așa că mă îndoiesc că vor permite accesul TIR-urilor pe străduța îngustă din sat(care mai apoi se leagă de autostradă în afara UAT).
Oricum,dacă noi nu ne implicăm,nu au cum să ne construiască ungurii podul!

cezar-mario2012

A2 Hems, lot 2 (Dermantsi - Kalenik)


pasadia

^ @cristi5:

pentru cat de mult o sa insiste adrian.TM cu acel pod peste Mures intre Cenad si Mako, cu atat mai mult o sa insist si eu spunand ca prioritate ar trebui sa fie un nou pod peste Mures direct intre Sannicolau Mare si Nadlac (practic o continuare a DN7G spre sud) astfel incat sa conectam Sanncolau Mare la sistemul romanesc de autostrazi oferind sansa transportatorilor din zona sa mearga in toate directiile posibnile in conditii de siguranta si rapid. Si nu as face acest off-topic aici daca EL nu ar considera firesc sa tot repede acest subiect.

Adrian.TM

@pasadia
Nu înțeleg de ce sunteți suparat pe mine.Am postat aici deoarece mi-a fost menționată o postare de pe alt topic aici.
Și nu mă luați cu "EL",că nu sunt vreun egocentrist sau așa ceva.
În al doilea rând,tot insist cu acest pod deoarece cei de l-a API m-au zorit pe Messenger să scriu pe acest forum!
P.S. Nici nu ne cunoaștem,așa c.ă rog din suflet sa nu ne tragem de șireturi.Și așa am fost blocat pe Api pentru un motiv neîntemeiat,nu mai doresc alte probleme pe cap.

End OT.

cezar-mario2012

A2 Hemus, lot Belokopitovo - Buhovtsi


TibiV

Legat de podul/viaductul culisant/glisant de pe Struma.
Am gasit un video care in primele 5 minute are o animatie foarte buna despre aceasta tehnologie, si dupa aia un time lapse...



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

De prin Bulgaria, A6 Europa, lot 1 Dragoman - Kalotina (constructor Strabag):


cezar-mario2012

Bulgaria, A2 Hemus, lot 3, viaductele de la km 133 și 135: