News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.



Dominik

Pe lotul 1 cum merge treaba ?? Am vz ca lotul 3 inspre Serbia e mult mai dificil in munti si se face pe acel defileu pe unde merge si DN-ul.
You're in Steelers Country

cezar-mario2012

^Este invers Lotul 1 este Kalotina - Dragoman, Lot 2 Dragoman- Slivitsa și Lot 3 Slivitsa - SOP, pe acesta nu se întâmplă nimic, nu au finanțare pe acest lot. Din ce am înțeles totul este gata, au și constructor, iar când au bani îi dă drumul la execuție.


voicul

Super filmarea!
Acum am inteles si cum il misca. Credeam ca se impinge, dar e ridicat-miscat-last si tot asa.

danutzu_1069

Da, este doar un singur punct unde se executa miscarea de ridicare-împingere-coborare.. La culeea de plecare. In rest, la fiecare pila este acel dispozitiv de ghidare, metalic, care are sino parte orizontala, cu o placa de poliamida fixata pe dispozitiv, si inca una pe care o tot muta din fata in spate, si care se "plimba" cu "tablierul". Practic este frecarea, redusa, intre placile de poliamida.



ioio_viola

cand mai puneti doar video, puneti va rog si o mica descriere despre ce e vorba? mai ales la astea care au lltere chirilice in nume.

dr4qul4

Chirilicele ce au?
Stroej ne AM Hemus ot P V Boaza do Dermanti

Adica constructie autostrada Hemus de la Boaza la Dermanti
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

kitsune

Chiar dacă nu e greu de citit pe video (chirilice sau nu) e imposibil de găsit la o căutare pe forum. E valabil și pentru postările doar cu un link sau o poză, nu apar în search. Și eu păcătuiesc așa și uneori îmi e greu să găsesc propriile posturi.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

klacsma

Licitatie lansata   SF+PT pentru M49 - Ökörítőfülpös-Csenger (granita) 17.4 km,  DX 2+2, dezvoltabil in autostrada

-e continuarea M3 catre RO (Satu Mare)
-prima parte  /Mátészalka-Ökörítófülpös  25,6 km/, are deja proiectant.
-cu: 4 pasaje (3 noduri+ 1 CF); 2 parcari temporare ; 2 cantare ; 1 PCTF


Sursa:  un pic de lectie si de lb. maghiara, macar cu literele nu sunt probleme  :D
https://magyarepitok.hu/utepites/2020/11/ujabb-fontos-lepes-az-m3-astol-a-romaniai-hatarig-vezeto-m49-es-projektjeben?fbclid=IwAR07OL5S9CjzBSrzZ_oCFtWpnJbjLpHlIVxd98CcLy-GsiPXvHhnFbbu1P8


danutzu_1069

In Bulgaria, in curand se va da in circulatie (in regim de autostrada) sectorul de autostrada A6 dintre Dragoman si Slivnitsa.
Sectiunea repezinta un upgrade al fostului drum national I-8, la standard de autostrada






cezar-mario2012

Centura de Sud a Sofiei, lot Mladust - A1 Trakia: