News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Pasaje rutiere noi peste calea ferată

Started by Ionut, September 29, 2017, 07:07:24 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar al finantarii si Ministerul Transporturilor, Infrastructurii si Comunicatiilor, in calitate de Organism Intermediar pentru Transport, au convenit incheierea in data de 06.08.2020, Contractului de Finantare nr. 75, pentru proiectul "DrumTransRegio (tR ISTER) Braila-Slobozia-Calarasi-Chiciu, Etapa1-Pasaj denivelat pe DN21, km 105+500 (proiectare si executie)" în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare 2-Dezvoltarea unui sistem de transport multimodal, de calitate, durabil și eficient, Obiectiv Specific 2.2.Apel de proiecte pentru DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII RUTIERE-sprijin pregătire proiecte de investiții, Operațiunea- Creșterea mobilității pe rețeaua rutieră a TEN-T.

Valoarea totală a  proiectului este de 542.493,30 lei și va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională-389.739,90 lei, 15% contribuția proprie-68.777,63 lei, restul de 83.975,77 lei reprezentând cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.

CNAIR

tom_sawyer

Quote from: milo1981 on August 17, 2020, 09:38:20 AM
A fost lansata licitatia de proiectare si executie pentru pasajul de la Drajna, jud. Calarasi peste magistrala feroviară Bucuresti – Constanta.

http://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100129621/

Avem oferte chiar de la primul termen. Încă nu apar în SEAP.

tom_sawyer

#107
^

1. Ofertant unic : ARCADA COMPANY (+TEHNOSTRADE S.R.L. terț susținător)

2. Asociere : OYL COMPANY HOLDING AG S.R.L. (Leader), CREATIVE ROAD DESIGN, DELTA ANTREPRIZA DE CONSTRUCTII SI MONTAJ 93

Oyl sunt din Slobozia.


dr4qul4

Tehnostrade sustinator pt Arcada?
Interesant. S-ar putea sa vedem Arcada pe loturile UMB din zona Galatiului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Ieri a fost lansata licitatia [CN1026609] "Elaborare Studiu de Fezabilitate, P.A.C. si Proiect Tehnic de Executie pentru "Pasaj superior pe DN2, peste CF la Roman, Km. 332+961"".

Valoare estimata: 841.093,50 RON fara TVA

Durata contractului: 10 luni

Fonduri: Alte finantari din fonduri europene

Termen depunere oferte: 06.01.2021


Am mai avut anul asta o licitatie pentru acest obiectiv, dar a fost anulata, iar acum au marit valoarea estimata si reliciteaza.

RaduG

Azi pe SEAP s-a încheiat evaluarea tehnică a ofertelor pentru pasajul Drajna, cea financiară are noul termen 21.04.2021, detalii aici: https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100129621/

NGC

Ofertele pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate, P.A.C. si Proiect Tehnic de Executie pentru "Pasaj superior pe DN2, peste CF la Roman, Km. 332+961"".

1. TQM Management
2. NV Construct S.R.L.
3. ADURO IMPEX

NGC

^^

"Proiectare si Executie Pasaj denivelat superior pe DN21 km105+500"

E vorba despre pasajul nou de la Drajna. Doar ARCADA (cu tert sustinator UMB) sunt ramasi in cursa.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduG

Întreb pentru că nu mi-e clar: S-a terminat evaluarea pe 5 Februarie 2021, și probabil urmează să se publice anunțul de atribuire? Văd că procedura este la punctul 4, ,,DELIBERARE".
Are cineva idee cât durează deliberarea?





Powered by API/PUM imgur uploader



NGC

In mod normal se asteapta 10 zile de la comunicarea rezultatului procedurii pentru depunerea contestatiilor, plus cat ia rezolvarea posibilelor contestatii (CNSC / TB plus CAB).

RaduG

Mulțumesc frumos pentru răspuns, am mai aflat ceva util. Asta înseamnă că, în varianta fără contestații, am putea avea un câștigător declarat în jurul datei de 15 Februarie.

dan tm

CFR SA are in program modernizarea trecerilor la nivel pe toata reteaua Romaniei.

Au contract sectorial de servicii pentru elaborare studiu de fezabilitate ,, modernizarea trecerilor la nivel cu calea ferata" diverse loturi, de exemplu pe regionala Timisoara.


Goldmund

#118
"Drulă: S-a semnat contractul pentru pasajul de la Drajna peste DN 3A şi magistrala de cale ferată Bucureşti-Constanţa. Vom scăpa de cozile la trecerea la nivel cu calea ferată şi timpii mari de aşteptare pe relaţia Slobozia - autostrada A2 - Călăraşi"

https://www.news.ro/social/drula-s-semnat-contractul-pasajul-drajna-peste-dn-3a-magistrala-cale-ferata-bucuresti-constanta-vom-scapa-cozile-trecerea-nivel-calea-ferata-timpii-mari-asteptare-relatia-slobozia-autostrada-a2-1922405817462021021019985698


asa arata acum situatia:
https://www.google.com/maps/@44.426764,27.3765726,3a,75y,358.86h,70.86t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfu9yvVLLCsH6qJAzEmNdLQ!2e0!7i13312!8i6656


AlexxC

Nu stiu daca s-a precizat anterior ce se va intampla cu trecerea actuala la nivel cu CF...se desfinteaza dupa constructia pasajului?sau ramane pentru utilaje agricole...etc?