News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ronaldo99

Da, din pacate intre timp au aparut si vestile oficiale legate de reziliere. Are cumva cineva mai multe informatii din interior? Ce urmeaza si cand? Sper sa se miste repede sa gaseasca alti constructori mai seriosi ca se termina la anul termenul si nu cred ca au mai mult de 30% facut in mai mult de 3 din cei 4 ani ai proiectului. Si oare cum se misca pe lotul 2 deoarece cam tot aceeasi constructori sunt si acolo, de fapt acolo se stia ca era lider de asociere Napoca. Ajunge si ala sa fie reziliat sau o mai scalda o vreme?

Adimar, oare care ar fi drumul alternativ, daca nu e cu suparare intrebarea. Ca Transalpina am vazut ca e cam praf, stii alta varianta mai buna de ajuns in zona? Mersi.

Hercule

Pai depinde unde vrei sa ajungi.  :)
Pentru zona din nord (Vanatarile Ponorului, Cascada Sipote, Poarta Zmeilor, Creasta Bedeleu) foloseste DN75 Turda - Campeni.
Pentru zona din sud (Cheile Rametului, Cheile Manastirii, Manastirea Ramet) foloseste DJ750C. Drumul se termina la vreo 3 km dupa manastire, de acolo prin chei pe jos (si prin apa :) )...

Totusi retine ca zona, extrem de frumoasa dealtfel, se poate vizita lejer si fara probleme de pe drumurile mentionate mai sus + DJ107M Aiud - Buru asa ca nu e nevoie sa te bagi pe un drum in lucru de pe care ajungi doar la niste sate. Intr-adevar fiind la inaltime panoramele sunt frumoase, dar nimic nu intrece vederea de pe balconul panoramic de pe creasta Bedeleului.

Drum bun!
Deșteaptă-te române!

adimar12

Ca sa raspund si eu, cum spunea si Hercule, depinde unde vrei sa ajungi. Mai este drumul DJ107K, Galda de Jos - Intregalde - Mogos, care intersecteaza Transalpina de Apuseni pe raza comune Mogos, si de unde se poate continua spre Bucium - Abrud. Este asfaltat si in stare buna pana la iesirea din Intregalde, de unde mai sunt in jur de 13km pana in Mogos, neasfaltati si plin de gropi. Din cate am inteles este in program de reabilitare, si ar trebui sa se lanseze licitatia de executie anul acesta sau cel tarziu la anul.

Casian_Suceava

Salutare tututor !

Pe la mijlocul lui iunie voi merge la Corabia, la un eveniment. Cea mai bună variantă este pe E85, Suceava până la București și de acolo...ce traseu îmi recomandați ? De la Corabia îmi popun să trec și pe la Craiova-Târgu Jiu apoi să  merg și pe Transalpina. Va fi deschisă oare după data de 18 iunie ?  :o
Mulțumesc

JohannDB

   Stimate coleg, lasă denumirea generică de E 85.... Pentru 99,99...999% din oamenii șoselelor este complet irelevant...... Spune mai bine pe ce DN (drum național) vrei să "bântui"....
   Ca drum ți-aș recomanda DN 2 de la Suceava km 430+200 de la intersecția cu VO2PSV (centura Suceava ieșire în DN2 spre Fălticeni), prin Fălticeni, Roman, Bacău (la Bacău folosești ocolitoarea A7-autostradă), Adjud, Mărășești, Tișița, Focșani, Rm. Sărat, Buzău, Urziceni, Afumați, km 11+22, București DNCB (( aici, mai bine să traversezi centura București între ora , cca. 21:30 - 05:30, ori pe nord, ori pe sud, dar CEL MAI BINE NOAPTEA (ca să nu-ți blestemi zilele) )), după care din DNCB, la "Bragadiru" ieși pe DN 6 prin Bragadiru, Mihăilești (cu micuța-i centură), Ghimpați, Drăgănești Vlașca, Alexandria și de aici din DN 6 Alexandria intrii pe DN 52, Furculești, Crângu, Turnu Măgurele (unde în zona Kaufland, o iei pe DN  54) și de aici pe DN 54 prin Gârcov, ajungi la ....CORABIA !!
 Nu cred că are rost să te complici cu intrare în Ardeal pe la Bacău - Onești -Tg. Secuiesc - Brașov - Predeal - Ploiești - București - Alexandria......
 NOAPTEA DN2 este complet liber.... Noaptea DNCB este "omenească", adică o treci lejer fără "ștau" pe șantiere, ori pe nord, ori pe sud.....
 "Sfatul meu" care călăresc aceste drumuri și deja mi se "apleacă" atunci cîând aud de ele.... În rest DRUM BUN și SĂNĂTATE, plus ai grijă de dobitocii de pe drum !!

dr4qul4

Spor la ocolit Bucurestiul... Pe centura e dezastru asa ca poate totusi treci prin oras (noaptea sau in weekend de preferat), mai ales ca se termina si scoala. Ai grija dupa 20 iunie ca se inchide Pasajul Unirii asa ca va fi distractie la maxim.

Daca nu vrei sa te opresti in Tg Jiu, sfatul meu e sa mergi pe Filiasi-Targu Carbunesti la Ranca (Da pe 18 iunie 95% e deschisa Transalpina).
Atentie sa mergi pe DN6 - DN66 si DJ661 sau pe DJ675. Pe primul l-am parcurs doar pe capete, dar majoritatea DJ-urilor din zona se prezinta acceptabil. DJ675 l-am parcurs anul asta si e foarte bun. Doar ca fiind DJ-uri sunt pline de tractoare, masini parcate in strada, copii, caini...

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

Deci...BUCUREȘTI-ul de ocolit noaptea (ori pe centură, ori prin oraș, egal...).
 De la Corabia, (DN54) poți merge la Caracal - (de la Caracal DN 6 ) la Craiova și de la Craiova pe pe DN 6B, Duțulești - Negoiești - Melinești - .... -Hurezani de unde la Hurezani din DN 6B iei DN 67B prin Negreni - Licurici - Tg. Cărbunești și continui pe DN 67B de la Tg. Cărbunești până la Scoarța, unde din DN 67B faci dreapta pe DN 67 până la Bengești... De la Bengești (după Bengești unde e un MOL ), din DN 67, faci stânga pe DN 67C prin Ciocadia - Huloba - Pociovaliștea - NOVACI - RÂNCA (un peisaj SUPERB, dar GREU și cu mare grijă la șofat) apoi să cobori la Obârșia Lotrului, de unde ori o iei dreapta pe DN 7A spre Brezoi (pe valea Oltului și spre Sibiu, prin Valea Oltului, la Veștem, apoi Făgăraș - Brașov - Tg.Secuiesc - Onești - Bacău - Roman - Suceava), ori de la Obârșia Lotrului continui pe DN 67C la Căpâlna - Sebeșel - Petrești
  - Sebeș - Sibiu - Brașov - Tg. Secuiesc - Onești...etc....

dr4qul4

E asa de bun DN6B? Eu stiam ca e cam obosit si mai bine il ocoleste.
Iar DN67B e praf (cel putin in Valcea, Olt si Arges)

Distanta e aproape aceeasi prin DJ661.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

....De la Hurezani la Tg. Cărbunești sunt cam, 25 km de DN 67B și am trecut ultima dată acum un an; era bun.... Și sectorul ăsta e efectiv pe județul Gorj! Și nu mai are nevoie de Tg. Jiu, deoarece de la Tg. Cărbunești o ia direct spre Bengești - Novaci....

Casian_Suceava

Multumesc frumos de raspunsuri!  :) Multumesc si de variantele de lCraiova spre Transalpina ;i poate spre Targu Jiu. Inca nu sunt hotarat.
Am auzit ca centura Bucurestiului e dezastru si este de evitat.
Ma tenteaza sa plec pe la ora 22-23 din Suceava si sa ajung dimineata sau sa plec de dimineata pe la ora 3-4. Daar cel mai bine ramane varianta de noapte. Voi plec miercuri noapte cam asa.
Transalpina ma tenteaza cel mai tare, mai ales ca nu am fost niciodata pe ea.

carutasul

Aș avea un mic amendament la traseul Alexandria-Turnu-Măgurele-Corabia: în mijlocul lui iunie dat fiind că e deja sezon la lubenițe  si că următoarea localitate mai mare e Dăbuleni, s-ar putea să fie mai convenabil să mergi pe DN6 până pe centura Caracal și de acolo la Corabia; drumul e mai lung dar ceva mai liber. Deși în sensul ăsta se merge mai ok, că mașinile merg goale, în celălalt sens merg pline și trebuie să ai multă răbdare :) Depinde și de stilul de condus, dacă ești mai "molcom" s-ar putea să fie totuși mai ok pe Turnu. Și, dacă tot suntem pe topicul de vacanță, mai ales dacă ai copii trebuie să mergi la Sucidava să vezi "fântâna secretă", că probabilitatea de a ajunge la Corabia doar pentru asta cu altă ocazie din Suceava e cam egală cu zero :) 

Hercule

@Casian_Suceava: la jumatatea lunii iunie riscul pe Transalpina e destul de mare. Transfagarasanul se deschide la 1 iulie si poate ai vazut la TV ce nameti sunt si cum se chinuie sa degajeze drumul. Pe Transalpina n-am auzit niciodata sa se faca deszapezire organizata, doar ce ajuta natura. Deci foarte posibil sa intalnesti zapada si gheata in zonele umbrite. Nici drumul nu e asa de bine protejat de parapeti (cel putin cand am fost eu nu tin minte sa fi fost parapeti) iar daca esti cu cauciucuri de vara risti foarte mult. Totusi daca va incumetati, sa va duceti haine groase daca vreti sa iesiti din masina.

Daca vrei sa ai cat de cat un punct de reper: urmareste filmarile de la A1 Sibiu-Boita, baietii filmeaza din cand in cand si cresta Fagarasului. Cat timp este multa zapada in zona vf Suru (2283m) este foarte probabil ca va fi zapada pe Transalpina (pasul Urdele 2145m).
Deșteaptă-te române!

Casian_Suceava

@carutasul  am un eveniment la Corabia.  Sunt fotograf si mai bag si nunti. Si am nunta la Corabia. Mireasa e din Suceava, dar lucreaza la Bucuresti. Mirele e din Corabia si are job, tot in Bucuresti. Merg in scop profesional, cum s-ar spune in sudul tarii.

Nu am inca copii, doar iubita. Poate copii mei vor avea autostrazi in zona Moldovei, ahahahaha

Nu e batut in cuie sa merg pe Transalpina dar ma tenteaza foarte tare.


dr4qul4

Eu iti recomand traseul asta, sub rezerva ca nu am mers deloc Alexandria-Corabia-Craiova, dar nu e ca si cum ai avea multe variante.

Transalpina merita facuta, dar incet si pe zi. Dupa 15 iunie sansele sunt de 95% sa fie deschisa. Doar sa nu se raceasca vremea exact atunci. Drumarii de acolo au freze si au grija sa deszapezeasca drumul.
Sfatul meu e sa te opresti la Ranca pentru o noapte.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Hercule

^^ Conform FB CNAIR, azi a inceput inspectia Transalpina, sectorul inalt intre Ranca si Obarsia. Din poze drumul pare ok, fara zapada. Dupa inspectie se va decide daca se deschide circulatiei.
Deșteaptă-te române!