News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2.

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alin2pas

#540
Drumul de acces spre stațiunea Parâng se preconizează să fie finalizat în această toamnă. Drumul va avea două tunele cut&cover pentru a trece pe sub pârtiile de ski. Un tunel e finalizat și se lucrează la umpluturi la al doilea tunel. Mai sunt de montat parapeții metalici pe unele porțiuni și de făcut marcajele. Pe filmare la minutul 5:50 se vede stația de la baza telescaunului vechi, iar la minutul 7:57 la stația de bază a noului telescaun. La minutul 8:10 se ajunge la hotelul Rusu, de unde începe porțiunea modernizată a drumului, până în apropiere de vila Parâng. Filmarea e de duminică 22.08.2021, data și ora pe filmare sunt eronate.

nicolaem

sus nu e prevazuta nici o parcare in acest proiect?
mi se pare si f ingust, greu se va circula iarna cand e si zapada pe margine.

alin2pas

Pe câteva zeci de metri e mai lat la partea superioară și ar permite parcarea a maxim 10 mașini. Drumul continuă și mai sus de capătul filmării, dar acolo suprafața drumului e formată din șisturi cristaline colțuroase și e destul de denivelat. Mi-a fost milă de mașină să o chinui pe acolo, deși a fost care a urcat și cu Matiz. În zona pensiunii Krisztian ar mai fi posibilitate de parcare pentru 10 - 15 mașini (dacă e curățată zăpada iarna), mai departe drumul se cam suprapune peste traseul pârtiei de ski până după stația intermediară a telescaunului vechi și cea superioară a telescaunului nou (de la Rusu). Pe majoritatea traseului pot trece lejer două mașini una pe lângă cealaltă, dar are rampe destul de accentuate și trebuie bine curățat iarna. Pentru parcare ar fi iarna loc în apropierea stației de bază a telescaunului vechi (min. 5:50), mai exact începând de la min. 5:12. Cel mai probabil, iarna în special circulația va fi restricționată doar pentru riverani (și acum este un indicator în acest sens după hotelul Rusu - min. 8:10) și pentru intervenții. Înainte, drumul după hotelul Rusu era de obicei impracticabil iarna, iar în caz de urgențe trebuia coborât până la hotelul Rusu sau la baza telescaunului vechi. Drumul e asemănător cu cel de la Straja (Lupeni); și acolo sunt relativ puține locuri de parcare în stațiune, majoritatea mașinilor având loc în parcarea cu plată (mare) de la baza telegondolei.

Vlad94

O intrebare. Saptamana viitoare va trebui sa fac un drum Timisoara - Iasi cu masina. Ce ruta imi recomandati?

alin2pas

Pe Oradea - Dej - Vatra Dornei cred că ocolești foarte mult și ai porțiuni mari pe care mergi mai mult prin localitate. Pe altă parte, orice traseu care trece prin Alba Iulia - Turda te face să pierzi mult timp și nervi, indiferent că treci prin Vatra Dornei, Tg. Neamț sau Piatra Neamț. În plus, pe la lacul Roșu - Cheile Bicazului e rău drumul. Luna trecută am venit de la Iași spre Simeria prin Bacău și drumul e bun, am prins doar centura Brașovului în reabilitare (cu asfaltul rașchetat pe porțiuni mari, dar se circula acceptabil). Cred că mergi cel mai bine pe A1 până la Sibiu (cu ,,pauza" de rigoare de la Margina - Coșevița), Brașov, Adjud, Bacău, Roman, Tg. Frumos, Iași.

Vlad94


JohannDB

#546
      @ Vlad94...... Timișoara - Iași .... cel mai...și mai... ar fi : Timișoara, ieși pe unde vrei (de exemplu DJ 691/Giarmata și iei A1 - A1/ Margina/DN68A - DN68A/Holdea giratoriu/A1 - A1SB/DN7 (combinat) DN1 - DN7 combinat DN1/Veștem giratoriu/DN1 - DN1/Făgăraș - DN1/VO1K Brașov - VO1K Brașov/DN11 - DN11/Tg. Secuiesc - DN11/Onești - DN 11/ Bacău - Bacău/DN2 - DN2/Roman - DN2/giratoriu "Săbăoani"/DN 28 - DN 28/TG. Frumos - DN 28/Podul Iloaiei - DN28/Iași...........
          Avantaj :  A1 (autostradă) de la km 504 (intrare DJ 691) la Margina km 426 și din nou autostradă de la girația Holdea km 412 la Sibiu ieșire în DN1/7 km 238, rezultând 252km de "mare viteză"....
          RECOMANDARE : Pe cât posibil, porțiunea DN1 Veștem - Brașov de parcurs după ora 20:00 sau la primele ore ale dimineții (acum cât sunt englezii/italienii ș.a. în retragere) spre zările "mai calde".... Deocamdată "tratamentul" cu criblură s-a "cam" terminat în zona Avrig/Porumbacu (acum o săptămână am intrat în sevraj, aici La Scoreiu, într-o coloană de cca 13 km din cauza celor cu bitumul și pietricelele, până ce am avut "bafta" să-și ia jucăriile și s-o taie la culcare, de-am mai circulat și noi).... Per general,însă, la miezul zilei, zona este destul de aglomerată !!
           Pe DN 11 la Măgura (BC) nu sunt probleme la îngustarea de la "surparea de drum".....
           pe Dn  11 la ferăstrău-Oituz, la km 107 lucrarea de taluzare s-a terminat, gabaritul e liber, și fără semafoare.....
     DRUM BUN și ai grijă de tine !!

elphax

legat de Parang: am fost in iunie pana sus, vat ceva progres:
- au montat stalpisori si parapet de protectie partial
- au asfaltat tot, plus cam toate iesirile laterale si mica parcare de la final care nu era deloc
- au mai pus pietris dupa ce se termina asfaltul  - acolo sus erau niste roci , varfuri de piatra ascutite de nu iti venea sa o iei decat pe jos
- au acoperit complet primul tunel, inclusiv i-au facut margini

ar putea termina anul asta, nu mai au mult - sa termine parapertii, sa acopere al doilea tunel, sa mai puna un strat de asfalt -  se vede ca bordura de beton a parapetilor e inalta, sper ca asta inseamna ca vine stratul 2. plus ca sunt niste curbe unde e pietris in lateral, ar putea asfalta si sa fie mini-parcari

drumul e intr-adevar ingust, am trecut cu SUV cu oglinzile inchise , milimetric pe langa utilajele parcate. dar au facut din loc in loc niste alveole, sper ca rolul lor este pt a avea loc cand te intalnesti cu masina de deszapezire, si nu parcare. iarna ar trebui sa nu fie deschis pt turisti, il vad ca un drum doar pt sezonul cald. nu putem compara cu cel de la Straja care nu urca asa sus, e mult mai lat, si la final are 2 parcari mari de tot cu bariera care blocheaza accesul in zona de cabane

alin2pas

Drumul cu colți de piatră a rămas pe i porțiune de câteva zeci de metri după sfârșitul filmării, de aceea nu am mers mai departe. Zonele cele mai înguste sunt în porțiunea unde începe urcușul. În rest e relativ ok, am trecut cu Capturul pe lângă alte mașini fără emoții și chiar am fost depășit la coborâre de un vitezoman. Când e vorba de trecut pe lângă un camion, utilaj sau altceva cu lățime mai mare, deja e altceva. Sunt totuși destule supralărgiri, atât pe porțiuni în linie dreaptă, cât și în curbe. Iarna însă nu ar fi o idee bună să încerce cineva să urce cu mașina până la cabana unde vrea să se cazeze, chiar dacă ar fi permis.

Vlad94

Multumesc foarte mult, @JohannDB. Drumuri bune și ție!

JohannDB

                @Vlad94 ..., te-i reîntors de la Iași ?? Pe unde ai "bântuit" pentru a ajunge la Iași ??

ronaldo99

Referitor la Transalpina de Apuseni, cica s-ar fi clarificat parte din problemele aparute acolo.

https://adevarul.ro/locale/alba-iulia/se-reiau-lucrarile-transalpina-apuseni-consiliul-judetean-alba-trebuie-aloce-plus-4-milioane-euro-1_613f2e235163ec42712ee68a/index.html?fbclid=IwAR1tVOuvtfNBWfW__GLuA514EEsMSYMCQTHEdMmy85b-pvlGbAInlL238wY

Ne poate confirma cineva daca declaratiile referitoare la saptamana asta se respecta: "Au promis că săptămâna viitoare vor intra puternic pe lotul 1" ?

adimar12

O sa trec eu prin zona intr-o sapt. sau doua si revin cu informatii. Saptamana trecuta am parcurs sectorul Bucium - Mogos. Lucrau destul de anemic la consolidari. Era intr-o zi de sambata cu o vreme perfecta. Si 2 sau 3 utilaje in miscare am vazut pe tot tronsonul.

elphax


pasadia

Arată că naiba inscripția aia. Dar pe de.alta parte să adăugăm noile tuneluri rutiere la lista acestor obiective. "Pas cu pas"...