[TM] Drum legatura Autostrada A1-DN69 zona Timisoara Nord

Started by NGC, July 18, 2017, 07:46:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Tot "pe surse", se misca ceva si la acest proiect. O sa revin curand cu ceva detalii, pe masura ce ajung la centrul de comanda al vrabiutelor.

udar

Pana la urma ce vor face ?
Legatura noua dintre A1 cu DN  sau largire DJ prin Giarmata si Dumbravita pentru ca pe ambele nu cred ca le vor face ......
Ce vad eu realizabil si rapid  largire de la  nod A1 Giarmata pana  la sens giratoriu cu  CT pe 4 benzi  plus banda de intrare/iesire la fiecare zona cu activitate mare si trafic ridicat.

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


elphax

sunt chestii diferite
largirea prin Dumbravita si Giarmata deja e sparta in 2 faze si se ocupa CJT de ea

dumul asta e facut de Minister si CNAIR pentru ca presupune lucrari la autostrada ( nod nou)

udar

Stiu ca sunt diferite ca si locatie si ca gestionare a lor....
Intrebarea era daca se mai aude ceva sau se mai face ceva pentru ele......

Eu personal ca realizare cat mai rapida vad largirea DJ.  iar acea legatura noua intre A1 si DN nu o vad realizabila prea curand mai ales cu actualii la guv.....



Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

NGC

Quote from: NGC on June 12, 2018, 10:10:11 PM
Tot "pe surse", se misca ceva si la acest proiect. O sa revin curand cu ceva detalii, pe masura ce ajung la centrul de comanda al vrabiutelor.

Proiectul merge inainte, chiar daca in paralel merge si celalalt proiect despre care au scris colegii din zona.

SEA a fost elaborat acum cateva luni.

http://www.anpm.ro/documents/28351/36393674/SEA+Drum+de+legatura+A1+-+DN+69+_+iunie+2018.pdf

Acum a fost elaborat si RIM.

http://www.anpm.ro/documents/28351/34533862/Raport+privind+impactul+asupra+mediului+_+2018.10+_+Dr+Leg+A1+Arad-Timisoara+si+DN+69.rar

Mai urmeaza dezbaterile obligatorii, dar pentru astea mai trebuie asteptat vreo 2 luni, ca sunt niste termene de respectat.

Vlad94

@NGC, ce mai stii despre acest proiect? Care este stadiul actual?

cutter

Au fost în decembrie CAT-urile (Comisiile de Analiză Tehnică) pentru SEA (Studiul de Evaluare Adecvată). Teoretic zilele astea ar fi trebuit să fie programate CAT-urile pentru RIM (Raportul privind Impactul asupra Mediului) și apoi la scurt timp să fie emis acordul de mediu.

Teoretic, pentru că în practică APM Timiș a postat asta:
Quote
►ANUNŢ

DIN CAUZA UNUI INCIDENT SURVENIT ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR (INUNDAȚIE), VĂ ANUNȚĂM CĂ PROGRAMUL CU PUBLICUL SE REIA ÎNCEPÂND CU DATA DE 14.01.2019.

MULȚUMIM PENTRU ÎNȚELEGERE!

NGC

Tot in Decembrie au avut loc si dezbaterile publice pentru RIM. O sa incerc sa contactez vrabiutele ca sa vedem cum stam, dar cum zicea si cutter mai sus, ar trebui sa avem (cat de curand) AM.


NGC

Acordul de mediu este prevazut a fi emis in jurul datei de 23 Martie 2019.

Quest

Multumiri NGC ptr vestile bune. Deci licitatia de proiectare si executie DX2x2 A1-DN59 se va desfasura cu AM pe masa, ca lumea sa stie in ce se baga, asa cum e si normal. Bine, gradul de constringeri de mediu nu cred ca are consistente greu de indeplinit, dar e un exercitiu de buna practica ptr autostrazi care vor trece prin munti si parcuri nationale.
Common sense will get you far !

NGC

Unde sa pun eu paie pe foc astazi? :D

A, gata, am gasit! :p

Am si o "veste" proasta. Bine, nu e noua, dar azi am constatat ca nu se stie aici acest lucru.

Quote from: cutter on February 16, 2018, 05:55:51 PM
27 noiembrie 2017: Ministerul Finanțelor Publice refuză avizarea proiectului de HG de aprobare a investiției pentru că nu are acord de mediu

decembrie 2017: APM Timiș refuză publicarea studiului de mediu și începerea procedurii de emitere a acordului pentru că între timp Certificatul de Urbanism al investiției emis de CJ Timiș a expirat (fusese valabil 2 ani)

ianuarie 2018: CJ Timiș emite un nou Certificat de Urbanism

29 ianuarie 2018: un nou ministru al Transporturilor audiat, Lucian Șova - îi cer urgentarea drumului de legătură

februarie 2018: noul Certificat de Urbanism este depus la APM Timiș, se așteaptă publicarea studiului de mediu pe site și declanșarea calendarului de emitere a acordului de mediu (stabilirea dezbaterilor publice șamd)

Sa completam epopeea descrisa de cutter in pagina anterioara si sa mai adaugam doua etape. Prima este cea necunoscuta.

22 Februarie 2018: Se depune aplicatia de finantare, dar aplicatia este respinsa.
Martie 2019: Vom avea in sfarsit AM si MFP nu mai poate invoca lipsa acestuia pentru avizarea proiectului de HG pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici.

Asadar de mai bine de 1 an aplicatia de finantare este respinsa. A zis CNAIR pana acum ceva? ;)

Quest

Common sense will get you far !

horatiu.cosma

Da, avem AM și acum s-a lansat pe circuit și proiectul de HG pentru obținerea indicatorilor tehnico-economici: http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/2424-hg25042019drtac

Se poate începe în paralel cu circuitul birocratic de adoptare a acestui HG munca pentru 1. aplicația de finanțare pentru obținerea de fonduri europene nerambursabile POIM pentru execuție și 2. documentația pentru lansarea licitației pentru proiectare și execuție (se și poate lansa licitația fără să avem acel HG încă obținut, cu o clauză suspensivă).

maryuss

Sunt nou, desi urmaresc de mult acest forum si ca parere personala nu inteleg de ce acest drum nu face parte din A9 half profile si continarea acestuia inspre sud, macar pana la DN59 (pentru a fi si Drum de legatura la A1 pentru DN59, DJ591, DN59A, DN6-Vest, DJ692 si DN69), trafic care altfel asfixiaza orasul si se inghesuie ulterior 15km in Dj691 pentru a ajunge la A1?