[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


dargauda


prd.marius

De podul de la Turda s-au apucat de lucru, stie cineva?
Ca sa merg din Cluj-Napoca (din Gheorgheni) spre Bucuresti, m-a bagat Waze sa intru pe autostrada ... tineti-va bine ... pe la Nadaselu.
E groaznic sa treci acum prin Turda.

zol21

Si eu am mers tot pe autostrada pe la Nadaselu din Marasti, pe acolo m-a rutat Waze-ul, desi ruta e mai lunga cu vreo 30 km.

bacovia


nicolaem

deacord cu incompetenta CJ Cluj.
Dar mai usor cu fituica lui Alexa ( fost sef de partid local).

daca ai si citi ce postezi aiurea ai vedea ca scrie :

...licitația fiind în plină derulare. Până la demararea investiției de modernizare, executăm aceste lucrări de întreținere.....și constau în plombarea gropilor cu îmbrăcăminte asfaltică și tratarea burdușirilor.

Mai exact in trecut a existat un contract de reabiliate pt tot drumul cu turcii de al Kiat, care a fost reziliat din motive ce tin de turci. Nu au lucrat nimic.
De atunci CJ tot face reparatii de intretinere ca drumul era jalnic si nu putea fi lasat asa 2 ani pana se termina procedura legala pt alta licitatie.

bacovia

Fa abstractie de fituica lui Alexa si da un google search dupa DJ 107M.

Daca nu l-as parcurge frecvent si io az zice ca presa minte.

dragos76

Revenind la subiect: sunt ceva noutăți cu stadiul lucrărilor la pod? Conform anunțului inițial, ar trebui terminate până la final de an.

radupe

Quote from: prd.marius on May 09, 2021, 10:35:41 PM
De podul de la Turda s-au apucat de lucru, stie cineva?
Ca sa merg din Cluj-Napoca (din Gheorgheni) spre Bucuresti, m-a bagat Waze sa intru pe autostrada ... tineti-va bine ... pe la Nadaselu.
E groaznic sa treci acum prin Turda.

S-au apucat si nu prea, au inceput decopertarea dar si-au dat seama cand au vrut sa instaleze macaraua pentru demontarea grizilor vechi ca sunt cativa arbori care incurca. Nu se pot taia, necesita aprobare de la Mediu, asa ca se asteapta de cateva saptamani aprobarea (pana atunci se someaza).
Asa ca termenul pentru finalizarea lucrarilor de la sfarsitul anului, care oricum era destul de strans, va fi o utopie.

Drumuri bune!

prd.marius

Mersi mult radupe pentru informatii.

In curand o sa mergem prin Ungaria ca sa ajungem la Bucuresti...  :headbash:

mld85

^^
Lucrări de reparații pe DN 1, km 444+840, la podul peste râul Arieș, în localitatea Turda, pe raza de administrare a SDN Cluj
Se efectuează lucrări de demontare a grinzilor


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4350313311647139&id=1819247748087054




nicolaem

@alexd

1. 2016 - Contract de reabilitare semnat cu turcii de la Kiat
2. 2019 - Contract reziliat dupa ce turci nu au fost in stare sa il execute
3. 2021 - Relicitare proiect

Intre punctele 2 si 3 CJ asfalteaza/repara pe sectoare in regie proprie. Cred ca esti deacord ca drumul era praf si nu putea fi abandonat inca 2 ani pana la desemnarea unui nou castigator.

Problema majora e ca Kiat "lucra" pe foarte multe drumuri in zona. si toate au fost reziliate.

prd.marius

Cred ca cei de la CNAIR mi-au vazut intrebarea.
Au postat pe facebook ca se ridica grinzile de la podul de la Turda. https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2822076508052410

calino

Nu se poate actualiza legislatia de mediu in asa fel incat cel putin cativa metri in jurul podurilor sa nu mai fie nevoie de autorizatie de mediu pentru a interveni la structuri?
Pot aparea situatii cand trebuie intervenit urgent iar un proces birocratic greoi ne poate pune in situatii unde asistam pasiv la tragedii sau pierderi materiale substantiale.

kumar