News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dominik

You're in Steelers Country

rizzuh

Foarte bine! :cheers: Ce contin acele dosare de sunt asa groase? Doar cererea de chemare in judecata + cererile si raspunsurile pe 544 nu sunt atat de groase ;)

dr4qul4

Oare nu se poate cere instantei ca masura suplimentara, sa oblige CNAIR sa filmeze respectivul santier din avion sau cu drona, o data pe luna si sa posteze pe site-ul lor (pentru public), pana la  punerea in circulatie?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

^ :lol: :lol: :lol:

Geniala ideea. Nu ar fi acceptata vreodata de instanta, dar oricum e buna :lol:

NGC

Nu cred ca stiti prea multi dintre voi, dar exista undeva prin conditiile anumitor contracte un paragraf prin care se solicita antreprenorului sa faca poze. Nu mai retin daca si filmari, dar poze in mod sigur. Se pot solicita si pozele. :D
Daca nu uit, o sa caut paragraful si revin.

dr4qul4

Orice, doar sa-i puna la munca.
Daca ei raspund in sictir, atunci la fiecare proces trebuie cerut ceva. Nu bani, ci ceva mai rau pentru ei: ceva care sa-i oblige sa munceasca. Sa-l vad eu pe ala care nu respecta o hotarare judecatoreasca.
Ceva repetitiv ar fi de preferat, cu termen si specificatii clare (cerinte minime, nu ceva absurd). Parca ii si vad ca dau LD3 in circulatie pana la sfarsitul anului, doar sa scape de raportare :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gruiarew

#10221
Quote from: dr4qul4 on April 05, 2018, 12:11:01 AM
.. ci ceva mai rau pentru ei: ceva care sa-i oblige sa munceasca.

Asta e de pus în ramă. Cum zice englezul: "sir, you just made my day"
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Ionut

#10222
Quote from: rizzuh on April 04, 2018, 11:22:07 PM
Foarte bine! :cheers: Ce contin acele dosare de sunt asa groase? Doar cererea de chemare in judecata + cererile si raspunsurile pe 544 nu sunt atat de groase ;)

Pai, de exemplu, cererea pentru PiSi, care este cea mai groasa, are 10 anexe pardon, are 11 anexe. :lol: Ca avem telenovela cu ei... si am povestit toata telenovela instantei ca sa vada prin ce trecem pentru a obtine drepturile garantate de o lege clara (544). Apoi, tot pentru PiSi, cererea de chemare in judecata are 5 pagini si este printata in 3 exemplare. In anexe am pus si un precedent (cel al lui Catalin care a obtinut in instanta rapoarte intermediare). Mai pui copie CI, imputernicire API-eu... si se aduna.

Quote from: dr4qul4 on April 04, 2018, 11:24:19 PM
Oare nu se poate cere instantei ca masura suplimentara, sa oblige CNAIR sa filmeze respectivul santier din avion sau cu drona, o data pe luna si sa posteze pe site-ul lor (pentru public), pana la  punerea in circulatie?

Nu tin chestii de genul asta in instanta pentru ca judecatorii doar impun legea. Nu e nicio lege/niciun act normativ care obliga CNAIR sa filmeze din avion/drona si sa publice filmarile. Ceea ce zice NGC despre unele conditii contractuale pentru proiectele finantate cu fonduri europene este real - cer chiar site dedicat... s-a mai discutat acum multi ani de zile, cand nu aveam vizibilitatea asta, nu aveam drone si nici multi oameni pe santiere... oricum chiar daca sunt trecute conditiile astea in contract, nu se respecta.

Quote from: dr4qul4 on April 05, 2018, 12:11:01 AM
Orice, doar sa-i puna la munca.

Eu zic ca ii punem deja un pic (mai mult) la munca. Si nu doar pe cei din CNAIR, ci si din CNAB sau din CFR...

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

perfidus

Felicitari.
Pentru genul asta de initiative si presiuni legitime, pentru eforturile regulate si susținute de scoatere din amorțeală a funcționarilor plătiți din banii noștri si pentru obiectivitatea comunicărilor publice, API si acest forum merita pe deplin fiecare bănuț din partea noastră - merg chiar acum pe home bank sa fac o donație. Succes!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Horațiu 87


voicul

Norocul e ca pana in 2040: masini autonome, UBER, taxi, car-sharing si nu o sa se ajunga la cifra aia.

Si atunci o sa apara sefii de CNAIR:
- Vedeti noi eram vizionari si stiam ca nu trebuie drumuri in RO!

Horațiu 87

exact utilajele astea le are si CNAIR-ul nostru  :lol: :lol: :lol:


Dominik

Sarbatori fericite prieteni !
You're in Steelers Country

rizzuh